Οδηγίες για εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24301 από valsam
Αν εχει βαλει τα σωστα μηχανηματα στα σωστα btu που να τον καλυπτουν και στα -7 και - 10 παλι θα ζεσταινετε(οι περισσοτερες καλες επωνυμες εταιριες εχουν μοντελα που αποδιδουν και στο -15 !)το θεμα ειναι οτι σε αυτες ομως τις θερμοκρασιες η αναλογια του καιω 1kw και παιρνω 4-5 παει περιπατο,για παραδειγμα το συγκεκριμενο μοντελο της panasonic CS-XE9MKEW
www.orionairsales.co.uk/panasonic-air-co...kw9000btu-2615-p.asp
(αυτο πρεπει να ειναι για μεχρι -7,εχουν και αλλο ενα που δουλευει και στο -15) στο -7 εχει μαξ καταναλωση 1.30kw και παραγει 2,88kw δηλ. εχει cop 2,22 ,δηλ. εστω ομως και σ'αυτην την θερμοκρασια σε σχεση με το πετρελαιο παλι καρασυμφερει αλλα ακομη και με το πελλετ,για να παρει λοιπον καποιος τις 9,50kw που θα επαιρνε με 1 λιτρο πετρελαιο με εναν λεβητα με αποδοση 80% και θα πληρωνε γιαυτο το λιτρο 1,40 με κλιματιστικο θα καψει 3,3kw ρευμα (με 18 λεπτα η kw)επι 2,88kw που δινει η καθε kw που καταναλωσαμε=9,50kw η αλλιος 59,4 λεπτα του ευρω,με το πελλετ οπως εγραψα και πριν για καθε κιλο παιρνουμε 3,82kw με σομπα η λεβητα πελλετ με αποδοση 85% αρα για να παρουμε αυτα τα 9,50kw που θελουμε χρειαζομαστε 2,5 κιλα πελλετ με 30 λεπτα το κιλο αυτο μας κανει 75 λεπτα του ευρω!!!!!!!!!!
Ακομη γελατε η μηπως αρχισατε να το googlaρετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24314 από Τάκης

valsam έγραψε: ... για παραδειγμα το συγκεκριμενο μοντελο της panasonic CS-XE9MKEW
www.orionairsales.co.uk/panasonic-air-co...kw9000btu-2615-p.asp
(αυτο πρεπει να ειναι για μεχρι -7,εχουν και αλλο ενα που δουλευει και στο -15) ....


Δεν ξέρω που τα βρίσκεις αυτά τα στοιχεία, το μηχάνημα που παρέθεσες έχει εύρος λειτουργίας που ξεκινά στο -5 βαθμούς.

www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/etherea.pdf

Από ότι ξέρω από άλλα μηχανήματα με παρόμοιες προδιαγραφές κάτω από τους 0 βαθμούς τάχουν φτύσει.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24317 από χρηστος8

kosmidis80 έγραψε:
Στα ξύλα θα πρεπει να εχεις χωρο για αποθηκευση, ειναι πιο φτηνες οι συσκευες ως συνηθως, αλλά θα θελει ενασχοληση και πιο συχνο καθαρισμα!





Θοδωρη μια μικρη παρατηρηση...ενας ξυλολεβητας πυρολυσης με δοχειο αδρανειας, laddomat, κυκλοφορητη, συνηθως και καμιναδα (ενω στο πελλετ οχι) στοιχιζει περισσοτερο απο εναν λεβητα πελλετ αρκετες φορες.
Τον λεβητα πελλετ μπορει να τον συνδεσει κανεις με 200 ευρω υλικα και χωρις δοχειο...αναλογα και την κατασκευη βεβαια.
Εκτος αυτου η δικη μου η δουλεια στην πρωτη περιπτωση επισης στοιχιζει περισσοτερο ενω στην δευτερη λιγοτερα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24396 από valsam

valsam έγραψε: Αν εχει βαλει τα σωστα μηχανηματα στα σωστα btu που να τον καλυπτουν και στα -7 και - 10 παλι θα ζεσταινετε(οι περισσοτερες καλες επωνυμες εταιριες εχουν μοντελα που αποδιδουν και στο -15 !)το θεμα ειναι οτι σε αυτες ομως τις θερμοκρασιες η αναλογια του καιω 1kw και παιρνω 4-5 παει περιπατο,για παραδειγμα το συγκεκριμενο μοντελο της panasonic CS-XE9MKEW
www.orionairsales.co.uk/panasonic-air-co...kw9000btu-2615-p.asp
(αυτο πρεπει να ειναι για μεχρι -7,εχουν και αλλο ενα που δουλευει και στο -15) στο -7 εχει μαξ καταναλωση 1.30kw και παραγει 2,88kw δηλ. εχει cop 2,22 ,δηλ. εστω ομως και σ'αυτην την θερμοκρασια σε σχεση με το πετρελαιο παλι καρασυμφερει αλλα ακομη και με το πελλετ,για να παρει λοιπον καποιος τις 9,50kw που θα επαιρνε με 1 λιτρο πετρελαιο με εναν λεβητα με αποδοση 80% και θα πληρωνε γιαυτο το λιτρο 1,40 με κλιματιστικο θα καψει 3,3kw ρευμα (με 18 λεπτα η kw)επι 2,88kw που δινει η καθε kw που καταναλωσαμε=9,50kw η αλλιος 59,4 λεπτα του ευρω,με το πελλετ οπως εγραψα και πριν για καθε κιλο παιρνουμε 3,82kw με σομπα η λεβητα πελλετ με αποδοση 85% αρα για να παρουμε αυτα τα 9,50kw που θελουμε χρειαζομαστε 2,5 κιλα πελλετ με 30 λεπτα το κιλο αυτο μας κανει 75 λεπτα του ευρω!!!!!!!!!!
Ακομη γελατε η μηπως αρχισατε να το googlaρετε?

Eκανα ενα λαθος στους υπολογισμους και σορρυ,με το κλιματιστικο σε αυτες τις θερμοκρασιες δεν θα καψει 59,4 λεπτα του ευρω αλλα 77,2 δηλ. περιπου οσα και με πελλετ!
΄λλα ποσες μερες εχουμε μειον 7 και μειον 10?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24398 από valsam

Τάκης έγραψε:

valsam έγραψε: ... για παραδειγμα το συγκεκριμενο μοντελο της panasonic CS-XE9MKEW
www.orionairsales.co.uk/panasonic-air-co...kw9000btu-2615-p.asp
(αυτο πρεπει να ειναι για μεχρι -7,εχουν και αλλο ενα που δουλευει και στο -15) ....


Δεν ξέρω που τα βρίσκεις αυτά τα στοιχεία, το μηχάνημα που παρέθεσες έχει εύρος λειτουργίας που ξεκινά στο -5 βαθμούς.

www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/etherea.pdf

Από ότι ξέρω από άλλα μηχανήματα με παρόμοιες προδιαγραφές κάτω από τους 0 βαθμούς τάχουν φτύσει.

Συμφωνω οτι τα δινουν για μεχρι -5 αλλα εαν διαβασεις στο σαιτ που παραθετω οπως και στο μανουαλ στο μειον 7 δινει αυτα τα νουμερα,και πιστευω οτι εχουν την δυνατοτητα ανετα να δουλεψουν και κατω απο αυτα που δινει ο κατασκευαστης,με λιγα λεφτα ομως περισσοτερα εαν βρισκετε καποιος σε περιοχη που τα μειον ειναι καθημερινα παιρνεις το μοντελο που δουλευει στα -15!
Πολλοι εχουν την εντυπωση οτι τα κλιματιστικα δεν αποδιδουν στα πολλα τα κρυα γιατι απλα εχουν παλιες μπαχατελες οι κινεζιες παροχημενης τεχνολογιας,εμενα ενα mitsubishi japan heavy industrys 10ετιας παρολου που δεν ειναι ινβερτερ και παρολου που στα μειον δεν θα'πρεπε να βγαζει ζεστη ξεσκιζει και μαλιστα και οικονομικα,σε -2,-4 ενα βραδυ που το μετρησα ειχε ενα cop 1,6-1,8 δηλ. για καθε kw που εκαιγα μου εβγαζε 1,6-1,8,το λειτουργουσα περυσι τα βραδυα με νυχτερινο για να ζεστανω τα τρια υπνοδωματια,μου εβγαλε 19 βαθμους στα δωματια με καταναλωση 12 kw το εξαωρο(12Χ 8 λεπτα το νυχτερινο=96 λεπτουδακια) ενω μετρημενα με πετρελαιο μετρημενο με ιδιες περιπου θερμοκρασιες ειχα 2,5 λιτρα πετρελαιο(2,5Χ95λεπτα το πετρελαιο περυσι=2,37 ευρωπουλα!)
Και αυτα με παλαιο μηχανημα(αλλα το καλυτερο με διαφορα για την εποχη του) φνταζεσε τα καινουργια τι κανουν!
Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ μου παντος που εβαλε κλιματιστικα(και τα ειδα και μπηκα στο σπιτι του και που ενιωσα την ζεστη και ειδα και τους λογαριασμους του) και που ββλεπει τον αδελφο μου με το ενεργιακο τζακι και εμενα με τον ξυλολεβητα να παιδευομαστε και να ντανιαζουμε 10δες τονους ξυλα γελαει και μου την εχει πει και 2-3 φορες "πολυ παιδεμα ρε φιλε" εγω του απαντω αλλο τα 2 χιλιαρικα και αλλο τα 6 ρε φιλε για την εγκατασταση,και αυτος ομως συμβιβαστικε γιατι ηθελε να βαλει αντλια θερμοτητας και μου απανταει αλλο τα 6 και αλλο τα 10 χιλιαρικα φιλαρακι!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24402 από thlanarass

valsam έγραψε:

Τάκης έγραψε:

valsam έγραψε: ... για παραδειγμα το συγκεκριμενο μοντελο της panasonic CS-XE9MKEW
www.orionairsales.co.uk/panasonic-air-co...kw9000btu-2615-p.asp
(αυτο πρεπει να ειναι για μεχρι -7,εχουν και αλλο ενα που δουλευει και στο -15) ....


Δεν ξέρω που τα βρίσκεις αυτά τα στοιχεία, το μηχάνημα που παρέθεσες έχει εύρος λειτουργίας που ξεκινά στο -5 βαθμούς.

www.saturnsales.co.uk/images/products/editor/etherea.pdf

Από ότι ξέρω από άλλα μηχανήματα με παρόμοιες προδιαγραφές κάτω από τους 0 βαθμούς τάχουν φτύσει.

Συμφωνω οτι τα δινουν για μεχρι -5 αλλα εαν διαβασεις στο σαιτ που παραθετω οπως και στο μανουαλ στο μειον 7 δινει αυτα τα νουμερα,και πιστευω οτι εχουν την δυνατοτητα ανετα να δουλεψουν και κατω απο αυτα που δινει ο κατασκευαστης,με λιγα λεφτα ομως περισσοτερα εαν βρισκετε καποιος σε περιοχη που τα μειον ειναι καθημερινα παιρνεις το μοντελο που δουλευει στα -15!
Πολλοι εχουν την εντυπωση οτι τα κλιματιστικα δεν αποδιδουν στα πολλα τα κρυα γιατι απλα εχουν παλιες μπαχατελες οι κινεζιες παροχημενης τεχνολογιας,εμενα ενα mitsubishi japan heavy industrys 10ετιας παρολου που δεν ειναι ινβερτερ και παρολου που στα μειον δεν θα'πρεπε να βγαζει ζεστη ξεσκιζει και μαλιστα και οικονομικα,σε -2,-4 ενα βραδυ που το μετρησα ειχε ενα cop 1,6-1,8 δηλ. για καθε kw που εκαιγα μου εβγαζε 1,6-1,8,το λειτουργουσα περυσι τα βραδυα με νυχτερινο για να ζεστανω τα τρια υπνοδωματια,μου εβγαλε 19 βαθμους στα δωματια με καταναλωση 12 kw το εξαωρο(12Χ 8 λεπτα το νυχτερινο=96 λεπτουδακια) ενω μετρημενα με πετρελαιο μετρημενο με ιδιες περιπου θερμοκρασιες ειχα 2,5 λιτρα πετρελαιο(2,5Χ95λεπτα το πετρελαιο περυσι=2,37 ευρωπουλα!)
Και αυτα με παλαιο μηχανημα(αλλα το καλυτερο με διαφορα για την εποχη του) φνταζεσε τα καινουργια τι κανουν!
Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ μου παντος που εβαλε κλιματιστικα(και τα ειδα και μπηκα στο σπιτι του και που ενιωσα την ζεστη και ειδα και τους λογαριασμους του) και που ββλεπει τον αδελφο μου με το ενεργιακο τζακι και εμενα με τον ξυλολεβητα να παιδευομαστε και να ντανιαζουμε 10δες τονους ξυλα γελαει και μου την εχει πει και 2-3 φορες "πολυ παιδεμα ρε φιλε" εγω του απαντω αλλο τα 2 χιλιαρικα και αλλο τα 6 ρε φιλε για την εγκατασταση,και αυτος ομως συμβιβαστικε γιατι ηθελε να βαλει αντλια θερμοτητας και μου απανταει αλλο τα 6 και αλλο τα 10 χιλιαρικα φιλαρακι!



εχω ακουσει οτι για καποιο λογο τα κλιματιστικα η εξωτερικη μοναδα πιανει παγο οταν το βαζουμε στο

ζεστο.Οταν και αν γινετε αυτο βγαζει ζεστη και πως τον λιωνει τον παγο?

Γινετε ενα κλιματιστικο να καταναλωνει 1 κιλοβατωρα και να αποδιδει θερμοτητα για 4?


ο ζεστος αερας μολις βγαινει απο το κλιματιστικο τι θερμοκρασια εχει?
Στην εξωτερικη μοναδα ποσους μειον βαθμους εχει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ