Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24800 από georgebest
Μετά από αρκετό διάβασμα, ψάξιμο και πολύ άγχος τελικά κατέληξα σε 2 επιλογές. Στον λέβητα pelletech 25kw ή την σόμπα MBZ ambra hydro 24kw . Απλά για να οριστικοποιήσω την αγορά χρειάζομαι την βοήθεια των ειδικών.
Έχω 105τμ καθαρά διαμέρισμα εκτεθειμένο από 3πλευρές και θέλω να γνωρίζω με ποια επιλογή θα έχω μικρότερη κατανάλωση.
ΑΣ υποθέσουμε ότι έχουμε και τα 2 μηχανήματα με τις ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες στον ίδιο χώρο και την ίδια ποιότητα και μάρκα πελλετ.
Ο λεβητας αναφέρει κατανάλωση μιν 1,5 kg/h και η σόμπα 1kg/h και μέγιστη ο λεβητας 5kg και η σόμπα 4,9 kg /h. Που θα έχουμε μεγαλύτερη κατανάλωση σε 1 24 ωρο;;; Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

ΥΓ . Ξέχασα να αναφέρω ότι η σόμπα θα μπει στο σαλόνι ενώ ο λεβητας στο ημιυπόγειο που είναι 2 ορόφους κάτω.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24896 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Δεν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;; Φοβάμαι να μην προβώ σε λανθασμένη επιλογή γιατί με τέτοια ποσά και στις μέρες μας δύσκολα διορθώνεις το λάθος. Οπότε σας παρακαλώ πολύ πείτε μου την άποψή σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24901 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Η σόμπα θα έχει μικρότερη κατανάλωση. Δεν θα έχει απώλειες λεβητοστασίου και μεταφοράς σωληνώσεων.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24902 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Αλλά θα έχει κουβάλημα και ένα λεβητοστάσιο μέσα στο σαλόνι του....

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24905 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

Asteris έγραψε: Η σόμπα θα έχει μικρότερη κατανάλωση. Δεν θα έχει απώλειες λεβητοστασίου και μεταφοράς σωληνώσεων.


Asteri δηλ θα έχω μεγάλη διαφορά ή δεν θα αξίζει τον κόπο;; Επίσης για να το καταλάβω , η σόμπα θα καταναλώνει 24 ώρες οπότε σίγουρα θα έχω κατανάλωση 24 κιλών υπολογίζοντας με την ελάχιστη κατανάλωση. Ο καυστήρας του λέβητα δεν είναι ανοιχτός 24 ώρες αλλά περίπου 7-8 ώρες την ημέρα, τις υπόλοιπες ώρες καίει ο καυστήρας ;; ή είναι σβηστός;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24906 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Nομιζω οτι οι διαφορες στην καταναλωση ειναι μικρες για να παιξουν καθοριστικο ρολο.
Αλλα πρεπει να προσεξεις κατ εμε.
Αξιοπιστια σε βαθος χρονου(σομπα πιο πολυπλοκη κατασκευη),επαρκεια ανταλλακτικων,after sales service.
Εγω προσωπικα θα εβαζα τον λεβητα εκτος αν για λογους ανωτερας βιας(μη διαθεσιμος χωρος κτλ) υποχρεωνομουν να βαλω σομπα.

Υ.Γ.
Ο λεβητας ειναι Ελληνικος κ αν αποφασισεις να πας σε αυτον βοηθας κ συμπατριωτες μας αυτη την δυσκολη στιγμη.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ