Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24976 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

AT έγραψε: και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

το ποιο βασικο ειναι οτι αν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα, κανοντας μεσα στο σαλονι θα εχει πολυ βρωμα



καπως ετσι ειναι το καθημερινο καθαρισμα τις σομπας η το πολυ μερα παρα μερα
θες καθημερινο γεμισμα με πελλετ
οσο για το θορυβο μπορει να ακους διαφορα απο το βεντιλατερ καυσαεριων τον κυκλοφοριτη ακομα τον κοχλια ακομα και το κατρακυλισμα του πελλετ στο δοχειο καυσεις.
το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλουν ολα τα παραπανω

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by XAALAARAA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24991 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

XAALAARAA έγραψε:

AT έγραψε: και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

το ποιο βασικο ειναι οτι αν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα, κανοντας μεσα στο σαλονι θα εχει πολυ βρωμα



καπως ετσι ειναι το καθημερινο καθαρισμα τις σομπας η το πολυ μερα παρα μερα
θες καθημερινο γεμισμα με πελλετ
οσο για το θορυβο μπορει να ακους διαφορα απο το βεντιλατερ καυσαεριων τον κυκλοφοριτη ακομα τον κοχλια ακομα και το κατρακυλισμα του πελλετ στο δοχειο καυσεις.
το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλουν ολα τα παραπανω


Μπράβο ρε xalara!! Ωραίος!!! Αν μου βάλεις και 1 video με τους ήχους που μπορεί να ακούγονται από την σόμπα είσαι αρχηγός!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25124 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

georgebest έγραψε:

XAALAARAA έγραψε:

AT έγραψε: και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

το ποιο βασικο ειναι οτι αν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα, κανοντας μεσα στο σαλονι θα εχει πολυ βρωμα



καπως ετσι ειναι το καθημερινο καθαρισμα τις σομπας η το πολυ μερα παρα μερα
θες καθημερινο γεμισμα με πελλετ
οσο για το θορυβο μπορει να ακους διαφορα απο το βεντιλατερ καυσαεριων τον κυκλοφοριτη ακομα τον κοχλια ακομα και το κατρακυλισμα του πελλετ στο δοχειο καυσεις.
το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλουν ολα τα παραπανω


Μπράβο ρε xalara!! Ωραίος!!! Αν μου βάλεις και 1 video με τους ήχους που μπορεί να ακούγονται από την σόμπα είσαι αρχηγός!!!!



Τι με βάζεις να κάνω βραδιάτικα
η δικιά μου κάπως έτσι ακούγετε :P :P

και μη μου πως δεν σου αρεσει αυτος ο θορυβος ;)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25132 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

XAALAARAA έγραψε:

georgebest έγραψε:

XAALAARAA έγραψε:

AT έγραψε: και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

το ποιο βασικο ειναι οτι αν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα, κανοντας μεσα στο σαλονι θα εχει πολυ βρωμα



καπως ετσι ειναι το καθημερινο καθαρισμα τις σομπας η το πολυ μερα παρα μερα
θες καθημερινο γεμισμα με πελλετ
οσο για το θορυβο μπορει να ακους διαφορα απο το βεντιλατερ καυσαεριων τον κυκλοφοριτη ακομα τον κοχλια ακομα και το κατρακυλισμα του πελλετ στο δοχειο καυσεις.
το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλουν ολα τα παραπανω


Μπράβο ρε xalara!! Ωραίος!!! Αν μου βάλεις και 1 video με τους ήχους που μπορεί να ακούγονται από την σόμπα είσαι αρχηγός!!!!



Τι με βάζεις να κάνω βραδιάτικα
η δικιά μου κάπως έτσι ακούγετε :P :P

και μη μου πως δεν σου αρεσει αυτος ο θορυβος ;)


Χαχα!!! Προχθές ήταν το κορίτσι εδώ στην πόλη μας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25139 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

AT έγραψε: και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

Κι εγώ κάπως σαν κι εσένα ξεκίνησα και κατέληξα τελικά σε λέβητα.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25142 από AT
Απαντήθηκε από AT στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Λοιπον, μετα απο ενα μηνα ψαξιματος με υδραυλικους, εταιριες που ειναι "ασχετες" με το αντικειμενο (αλλα το παιζουν σχετικες) και αλλα, εχω αρχισει να εχω μια αισθηση τι παιζει. Η αληθεια ειναι οτι στην αθηνα τουλαχιστον, λιγες ειναι οι σομπες/καλοριφερ ή οι λεβητες πελλετ που εχουν μπει. Οποιος εμπορας ή υδραυλικος μου το παραδεχτηκε αυτο, κερδισε την εκτιμηση μου. Οποιος μου αρχισε τα "εγω πουλαω 400 σομπες το μηνα" διαγραφηκε απο την λιστα επιλογης.

Και εγω στην αρχη ελεγα να βλαω μια σομπα/καλοριφερ στο σαλονι, αλλα επειδη επρεπε να "τρεξουν" υδραυλικοι σωληνες εξω απο το σπιτι για 15-17μετρα (με μεγαλο κοστος) και παραλληλα επρεπε να βγει η καμιναδα στο χειλος του μπαλκονιου του απο πανω (που μπορει να μου εκανε προβλημα), αποφασισα να προχωρησω στην λυση του λεβητα-πελλετ.

Ψαχνω τους EDILKAMIN. Δεν ξερω αν καποιος συμφορουμιτης εχει εμπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρια. Τιμες για εγκατασταση στο λεβητοστασιο ειναι μινιμουμ 1000€ (με συνδεση σε υπαρχον μποιλερ), παροτι το κολλεκτερ ειναι 5 μετρα αποσταση απο τον νεο λεβητα. Αυτο ειναι νορμαλ ή μου πιανουν τον κ*λο?

Ο λογος που θελω να γυρισω στο πελλετ, ειναι επειδη η πολυκατικια πλεον δεν εχει ενοικους και ο λεβητας πετρελαιου ειναι 80+ΚW και αν τον καιω μονο για ενα διαμερισμα 100μ2 ειναι ΑΣΥΜΦΟΡΟ. Και κρυο σπιτι εχω και δεν προλαβαινω να πληρωνω 700αρια σε δοσεις πετρελαιου.

Ερωτηση: Ο καθαρισμος του λεβητα καθε ποσες μερες γινεται και ποση ωρα παιρνει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ