Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24907 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Άντε να είναι 10% λιγότερη κατανάλωση η σόμπα. Αλλά έχει πολλά μείον, θέλει τακτικό φόρτωμα, καθάρισμα μέσα σε σαλόνι, λέβητα μέσα στο σαλόνι σου, μεγάλο πρόβλημα ακόμα και σε απλή διαρροή.

Και εγώ στον λέβητα θα πήγαινα/θα πάω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24914 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Όλα αυτά τα συστήματα λειτουργούν καλά όταν είναι καινούργια και καθαρά, όμως θέλουν καλό (και συχνό) καθάρισμα, και δεν καθαρίζονται όλα εύκολα.

Στα στερεά καύσιμα προτιμάμε κάθετες διαδρομές καυσαερίων, αυτό είναι σοβαρότερο κριτήριο από την όποια ενδεχόμενη θεωρητική κατανάλωση που αναγράφεται σε ένα φυλλάδιο.

Οπωσδήποτε όμως ο λέβητας που βρίσκεται στο λεβητοστάσιο κατανέμει καλύτερα την όποια θερμότητα στο χώρο μέσω των σωμάτων, αντίθετα η "σόμπα" λέβητας δημιουργεί μια ισχυρή θερμοβαθμίδα γύρω της, αυτό μπορεί να μας συμφέρει αν η δήθεν μελέτη που έγινε για τα σώματα ήταν της πλάκας και κρυώνουμε στο σαλόνι μας, μπορεί όμως και να είναι μειονέκτημα στη λειτουργία, ο καθένας και μόνο αυτός ξέρει τι γίνεται μέσα στο σπίτι του και αν οι χώροι είχαν ομοιόμορφη θέρμανση μέσω των σωμάτων του καλοριφέρ.

Επίσης, αυτά τα συστήματα κάνουν ΘΟΡΥΒΟ, μέσα στο σαλόνι θα ακούμε το θόρυβο συνεχώς και μπορεί να μην μας αρέσει και τόσο πολύ, αν και θα το καταλάβουμε μετά την αγορά, οπότε συνήθως το κάνουμε γαργάρα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24922 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Αφού δεν είναι αεροθερμη τί θόρυβο μπορεί να κάνει;;; Εμένα μου είπαν ότι δεν κάνει θόρυβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24924 από burnerman
Απαντήθηκε από burnerman στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
Απο το ανεμιστηρα απαγωγης καυασαεριων μπορει να κανει λιγο θορυβο,κιάυτο αναλογως τη σομπα
ο κυκλοφορητης δεν ακουγεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24928 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;

georgebest έγραψε: ...
Εμένα μου είπαν ότι δεν κάνει θόρυβο.



Να υποθέσω ότι αυτό το είπε αυτός που τις ...πουλάει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24972 από AT
Απαντήθηκε από AT στο θέμα Λέβητας ή υδραυλική σόμπα;
και εγω ενω αρχικα πηγαινα για σομπα/νερου-καλοριφερ, τωρα εχω αρχισει και ψαχνω την λυση λεβητα.

το ποιο βασικο ειναι οτι αν χρειαζεται τοσο συχνα καθαρισμα, κανοντας μεσα στο σαλονι θα εχει πολυ βρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ