Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26076 από Christodoulidis
Καλησπέρα σας
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αυτό, καθότι ψάχνομαι κι εγώ για το γνωστό Πανελλήνιο θέμα της θέρμανσης.
Είμαι λίγο έξω απ' την Θεσσαλονίκη, στην Λητή συγκεκριμένα, σε μια αυτόνομη μεζονέτα 160 τ.μ συνολικά, και μπορώ να πω χωρίς ιδιαίτερα καλά κουφώματα και μόνωση, σκεφτόμουν κάποια μορφή θέρμανσης που να συνδέεται με τα σώματα αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η ιδανικότερη λύση και στην τελική να είναι σε φυσιολογικές τιμές εκ των πραγμάτων.. Αλλιώς δεν θα ψάχναμε και άλλες λύσεις. Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26113 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε: Καλησπέρα σας
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αυτό, καθότι ψάχνομαι κι εγώ για το γνωστό Πανελλήνιο θέμα της θέρμανσης.
Είμαι λίγο έξω απ' την Θεσσαλονίκη, στην Λητή συγκεκριμένα, σε μια αυτόνομη μεζονέτα 160 τ.μ συνολικά, και μπορώ να πω χωρίς ιδιαίτερα καλά κουφώματα και μόνωση, σκεφτόμουν κάποια μορφή θέρμανσης που να συνδέεται με τα σώματα αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η ιδανικότερη λύση και στην τελική να είναι σε φυσιολογικές τιμές εκ των πραγμάτων.. Αλλιώς δεν θα ψάχναμε και άλλες λύσεις. Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Όπως γίνεται αντιληπτό το ενδιαφέρον εδώ επικεντρώνεται σε εναλλακτικές μορφές θέρμανσης και κυρίως με πέλετ, καυσόξυλα και αντλίες θερμότητας. Αφού προϋπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ θα επικεντρωθείς κυρίως στη χρήση λέβητα πέλετ ή καυσόξυλων. Το πρώτο είναι πιο ξεκούραστο στη διαδικασία τροφοδοσίας και καθαρίσματος το 2ο κάπως πιο μπελαλίδικο. Αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε ξύλα και χώρο αποθήκευσης θάναι και πιο οικονομικό. Αυτά απαιτούν μια σημαντική δαπάνη για την αγορά του εξοπλισμού που όμως μπορεί να αποσβεσθεί στις επόμενες 2 ή τρεις περιόδους λειτουργίας.Πες μας κατ' αρχή πόσα kw είναι ο λέβητας πετρελαίου που έχεις και αν αυτός προέκυψε από μελέτη μηχανολόγου ή τον μέσο όρο της ετήσιας κατανάλωσης πετρελαίου τα προηγούμενα χρόνια για να γίνει μια προσέγγιση του τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26118 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε: Καλησπέρα σας
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αυτό, καθότι ψάχνομαι κι εγώ για το γνωστό Πανελλήνιο θέμα της θέρμανσης.
Είμαι λίγο έξω απ' την Θεσσαλονίκη, στην Λητή συγκεκριμένα, σε μια αυτόνομη μεζονέτα 160 τ.μ συνολικά, και μπορώ να πω χωρίς ιδιαίτερα καλά κουφώματα και μόνωση, σκεφτόμουν κάποια μορφή θέρμανσης που να συνδέεται με τα σώματα αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η ιδανικότερη λύση και στην τελική να είναι σε φυσιολογικές τιμές εκ των πραγμάτων.. Αλλιώς δεν θα ψάχναμε και άλλες λύσεις. Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

΅

Καλωσόρισες από τα μέρη σου έχουμε καμιά δεκαριά μέλη πολύ ενεργά. Οπότε θα σε βοηθήσουν και γείτονες :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26132 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Christodoulidis έγραψε: Καλησπέρα σας
Είμαι καινούριος στο φόρουμ αυτό, καθότι ψάχνομαι κι εγώ για το γνωστό Πανελλήνιο θέμα της θέρμανσης.
Είμαι λίγο έξω απ' την Θεσσαλονίκη, στην Λητή συγκεκριμένα, σε μια αυτόνομη μεζονέτα 160 τ.μ συνολικά, και μπορώ να πω χωρίς ιδιαίτερα καλά κουφώματα και μόνωση, σκεφτόμουν κάποια μορφή θέρμανσης που να συνδέεται με τα σώματα αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η ιδανικότερη λύση και στην τελική να είναι σε φυσιολογικές τιμές εκ των πραγμάτων.. Αλλιώς δεν θα ψάχναμε και άλλες λύσεις. Περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλως τον κοντοχωριανο!

Οι επιλογες ειναι δυο βασικα ξυλο ή πελλετ και η επιλογη της πιο σωστης - οικονομικης θα εχει να κανει με καποιους προσωπικους παραγοντες, οπως :

1)εχεις χωρο για αποθηκευση καυσοξυλων? Εννοω για κανα 10 τονους, οχι εναν και δυο.
2)Τα ωραρια σας (αν ειναι καποιος σπιτι συνεχεια ή οχι)
3)Εμπειρια και διαθεση για καθαρισμα λεβητα?
4)Χρηματα τα οποια θελεις να δαπανησεις?
5)Θελεις να ασχολεισαι καθημερινα ή πχ μια φορα την εβδομαδα?

Εγω σε αντιστοιχο σπιτι με το δικο σου και στην ιδια περιοχη (Δρυμος) επελεξα ξυλολεβητα Ελληνικης κατασκευής και με δυνατοτητα αργοτερα να του βαλω καυστηρα πελλετ. Ο χειμωνας που μας ερχεται θα δειξει πως θα δουλεψει του χρονου ξυλο ή πελλετ... (θα εξαρτηθει κυριως απο τις τιμες που θα φτασουν τα πελλετ). Φετος θα καψει μονο ξυλο, το οποιο εχω προμηθευτει ηδη.

Ενας ανασταλτικος παραγοντας για το ξυλο αυτη την περιοδο ειναι οτι στην περιοχη μας ΔΕΝ βρισκεις ξερό ξυλο, ολα ειναι φρεσκοκομμενα και μουσκεμα!

Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26156 από Christodoulidis
Απαντήθηκε από Christodoulidis στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης

Τάκης έγραψε: Όπως γίνεται αντιληπτό το ενδιαφέρον εδώ επικεντρώνεται σε εναλλακτικές μορφές θέρμανσης και κυρίως με πέλετ, καυσόξυλα και αντλίες θερμότητας. Αφού προϋπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ θα επικεντρωθείς κυρίως στη χρήση λέβητα πέλετ ή καυσόξυλων. Το πρώτο είναι πιο ξεκούραστο στη διαδικασία τροφοδοσίας και καθαρίσματος το 2ο κάπως πιο μπελαλίδικο. Αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε ξύλα και χώρο αποθήκευσης θάναι και πιο οικονομικό. Αυτά απαιτούν μια σημαντική δαπάνη για την αγορά του εξοπλισμού που όμως μπορεί να αποσβεσθεί στις επόμενες 2 ή τρεις περιόδους λειτουργίας.Πες μας κατ' αρχή πόσα kw είναι ο λέβητας πετρελαίου που έχεις και αν αυτός προέκυψε από μελέτη μηχανολόγου ή τον μέσο όρο της ετήσιας κατανάλωσης πετρελαίου τα προηγούμενα χρόνια για να γίνει μια προσέγγιση του τι ακριβώς χρειάζεσαι.


Έχω καυστήρα πετρελαίου ο οποίος αναγράφει επάνω 22,5 + 35,6 kW
Το έχω αγοράσει το σπίτι, οπότε δεν γνωρίζω με ποιά κριτήρια μου το πούλησε ο κατασκευαστής του.

kosmidis80 έγραψε: Καλως τον κοντοχωριανο!

Οι επιλογες ειναι δυο βασικα ξυλο ή πελλετ και η επιλογη της πιο σωστης - οικονομικης θα εχει να κανει με καποιους προσωπικους παραγοντες, οπως :

1)εχεις χωρο για αποθηκευση καυσοξυλων? Εννοω για κανα 10 τονους, οχι εναν και δυο.
2)Τα ωραρια σας (αν ειναι καποιος σπιτι συνεχεια ή οχι)
3)Εμπειρια και διαθεση για καθαρισμα λεβητα?
4)Χρηματα τα οποια θελεις να δαπανησεις?
5)Θελεις να ασχολεισαι καθημερινα ή πχ μια φορα την εβδομαδα?

Εγω σε αντιστοιχο σπιτι με το δικο σου και στην ιδια περιοχη (Δρυμος) επελεξα ξυλολεβητα Ελληνικης κατασκευής και με δυνατοτητα αργοτερα να του βαλω καυστηρα πελλετ. Ο χειμωνας που μας ερχεται θα δειξει πως θα δουλεψει του χρονου ξυλο ή πελλετ... (θα εξαρτηθει κυριως απο τις τιμες που θα φτασουν τα πελλετ). Φετος θα καψει μονο ξυλο, το οποιο εχω προμηθευτει ηδη.

Ενας ανασταλτικος παραγοντας για το ξυλο αυτη την περιοδο ειναι οτι στην περιοχη μας ΔΕΝ βρισκεις ξερό ξυλο, ολα ειναι φρεσκοκομμενα και μουσκεμα!

Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου


1)Άμα τα στριμώξω λίγο έχω χώρο
2)Σχεδόν πάντα υπάρχει κάποιος στο σπίτι, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να είναι και άδειο για κανένα 3ωρο-4ωρο
3)Εμπειρια δεν υπάρχει, έτσι που γίνανε τα πράγματα και να μη θέλεις την διάθεση την βρίσκεις
4)Εδώ είναι το πρόβλημα, γιατί τα πράγματα είναι σφιχτά, εκτός και αν μου δώσει το επικουρικό κάποια χιλιάρικα που μου χρωστάει.
5)Οταν λες να ασχολούμε εννοείς με το καθάρισμα; Γιατί με το γέμισμα φαντάζομαι θέλει κάθε μέρα.

Και κάτι ακόμα, δεν ξέρω αν είστε κάποιοι κάθετοι με τις πατέντες που γίνονται, θα ήθελα όμως να μοιραστώ μια δική μου σκέψη για πατέντα συνδιάζοντας φιλοσοφίες διαφόρων πατέντων που έχω συναντίσει.

Ιδού: Αν ήταν μια σωλήνα σε σχήμα φιδιού στον πάτο και στην πλάτη του τζακιού, ο οποίος στον πάτο να βρισκότανε μέσα σε μια κατασκευή που να τον καλύπτει σε κάθε διάσταση (φαντάστείτε σαν ένα κουτί πίτσα η κατασκευή αυτή κλειστή από παντού, με μια είσοδο και μια έξοδο της σωλήνας) και στη συνέχεια θα έβγαινε μονη της στην πλατη του τζακιού πάλι σε σχήμα φιδιού (στρογγυλεμένο ζικ-ζακ) θα είχε καλά αποτελέσματα μια τέτοια πατέντα σε μεζονέτα 160 τ.μ; Εκ πρώτης άποψης πιστεύω θα βοηθούσε στο εύκολο καθάρισμα του τζακιού και μεσα στην κατασκευή του πάτου όπου θα ήταν κλεισμένη θα ανέβαζε περισσότερο θερμοκρασία. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, ελπίζω να μη σας μπέρδεψα όπως τα είπα.

για παράδειγμα δείτε τον πάτο ενός αερόθερμου τζακιού και φανταστείτε μέσα σ αυτόν σωλήνα.



και δείτε πως εννοώ το σωλήνα χωρίς τον πάτο



Κάποιος που έκανε ένα αερόθερμο πατέντα εμπνευσμένος απ το πρώτο βίντεο που δημοσίευσα μου είπε:

Καταλαβα πολυ καλα το τι θελεις να κανεις, πολυ καλη η ιδεα σου για τζακι-καλοριφερ, πολυ φοβαμαι ομως οτι το νερο θα φτανει σε σημειο βρασμου, οταν θα υπαρχει πολυ φλογα-καρβουνο.
καλη η ιδεα διοτι δεν θα διαβρωνεται ο σωληνας απο τις αλλαγες θερμοκρασιας κ την επαφη με τα καρβουνα. εννοειτε χρειαζεται κυκλοφορητη κ ενα συστημα για την αποφυγη υπερθερμανσης, βαλβιδες ασφαλειας κλπ.


Υ.Γ αναλύστε και αυτήν την περίπτωση αλλά πείτε και την γνώμη σας για τις λύσεις του εμπορίου
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Christodoulidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26173 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής θέρμανσης
Τα παραπάνω βίντεο που βλέπω έχουν να κάνουν με έσχατες λύσεις για εξοντωμένους οικονομικά νοικοκύρηδες.

Είναι όντως μια λύση και αυτή, αλλά όχι και η ιδανική για την περίπτωση των 160τμ κατοικίας.

Και για να σας βλέπω να "ζαχαρώνετε" την τσαλακωμένη χαλκοσωλήνα που είναι σφηνωμένη στο παλιό διακοσμητικό τζάκι, μάλλον δεν αντέχετε προτάσεις των 2000-3000€ και άνω. :(

Κουράγιο.... κάπως έτσι είναι το 50% του πληθυσμού σήμερα. Και όλος αυτός ο κόσμος θέλει να ζεσταθεί.

Εαν τελικά καταλήξετε σε τέτοιο σύστημα θέρμανσης, μπορούμε να βοηθήσουμε στα μέγιστα.......τουλάχιστον εξ αποστάσεως. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ