Τι λέβητα προτείνετε;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26921 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;

diomidis έγραψε: .... Μπαινω σε καινουργιο σπιτι πετρινο -50 τετρ. κατω ενιαιο και 40 επανω- ....


Όταν λες πέτρινο εννοείς πέτρινο με λιθοδομή, όπως τον παλιό καλό καιρό ή με επένδυση πέτρας; Γιατί η εμπειρία μου από κανονικά πέτρινα με λιθοδομή (50 με 70 cm τοιχοποιία) μου λέει ότι θάχεις εξαιρετική θερμομόνωση αλλά πίστευα ότι δεν κατασκευάζονται πλέον. Όπως και νάχει με 25 kw λέβητα που προτείνει ο Χρήστος 8 θα το κάνεις "φούρνο" σε όποια περιοχή και να βρίσκεσαι.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26925 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;
Χρήστο και εγώ για τον Pelletech 25 ενδιαφέρομαι,για να ζεστάνω 117 τ.μ. κατασκευής 1975 με πλάκα από πάνω.Τον έχω δει από κοντά και μου έχει αρέσει.Το μόνο αρνητικό που με προβληματίζει είναι το after sales της εταιρίας παραγωγής.Τους έχω πάρει εφτά φορές τηλέφωνο,έχω αφήσει τα στοιχεία μου εδώ και δέκα μέρες και ο τεχνικός τους δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο.Όση δουλειά και αν έχουν αυτό τον καιρό,το θεωρώ ανεπίτρεπτο.
Επίσης καλοβλέπω και τον toby 30 της σερβικής Termomont.Είναι φετινό μοντέλο,ίδιας φιλοσοφίας με το σλοβένικο starfire maxi 30,πιο βαρύ από το starfire 315 κιλά έναντι 240 κιλά,με 100 lt χωρητικότητα νερού έναντι 74 lt του starfire και 1000 + ευρώ πιο φτηνό από το starfire.
Αλλά ως πρώτη επιλογή έχω τον Pelletech 25,γιατί είναι ελληνικής παραγωγής.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26934 από geokatsa
Απαντήθηκε από geokatsa στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;
φυλε,jps αυτον τον toby30 που τον βρηκες στη ελλαδα και τη τιμη,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26938 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;

geokatsa έγραψε: φυλε,jps αυτον τον toby30 που τον βρηκες στη ελλαδα και τη τιμη,

Γύρω στα 3500 ευρώ,αν και θεωρώ ότι ίσως να κάνει και καλύτερη τιμή,από τον κεντρικό εισαγωγέα της Termomont στην Κατερίνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26939 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;

jps έγραψε: Χρήστο και εγώ για τον Pelletech 25 ενδιαφέρομαι,για να ζεστάνω 117 τ.μ. κατασκευής 1975 με πλάκα από πάνω.Τον έχω δει από κοντά και μου έχει αρέσει.Το μόνο αρνητικό που με προβληματίζει είναι το after sales της εταιρίας παραγωγής.Τους έχω πάρει εφτά τηλέφωνα,έχω αφήσει τα στοιχεία μου εδώ και δέκα μέρες και ο τεχνικός τους δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο.Όση δουλειά και αν έχουν αυτό τον καιρό,το θεωρώ ανεπίτρεπτο.
Επίσης καλοβλέπω και τον toby 30 της σερβικής Termomont.Είναι φετινό μοντέλο,ίδιας φιλοσοφίας με το σλοβένικο starfire maxi 30,πιο βαρύ από το starfire,με 100 lt χωρητικότητα νερού και 1000 + ευρώ πιο φτηνό του starfire.
Αλλά ως πρώτη επιλογή έχω τον Pelletech 25,γιατί είναι ελληνικής παραγωγής.



Προφανως φταιμε κι εμεις γι αυτο...οπως εγω εχω αυτη την περιοδο να τοποθετησω πανω απο 20 λεβητες...ετσι και η εταιρια εχει να κατασκευασει και να παραδωσει καποιες εκατονταδες η χιλιαδες κομματια ανα την Ελλαδα.
Δεν θα βοηθουσε να εργαζομαστε ολοι στην κατευθυνση...των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν;;;
Τον Ιουνιο που εβαλα τον πρωτο pelletech 25 σε 3 με 4 μερες απο την παραγγελια ηρθε και τοποθετηθηκε...τωρα οσον αφορα τα τηλεφωνα δεν ειμαι εμπορος και δεν μπορω να κρινω.
Γενικα δεν ειναι η καλυτερη περιοδο για αγορα λεβητα αυτη του Σεπτεμβριου-Οκτωβριου, κι αυτο γιατι οι εταιριες ξερουν οτι υπαρχει ζητηση με οτι αυτο συνεπαγεται.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26947 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τι λέβητα προτείνετε;
Υπάρχει ξυλολέβητας γύρω στο χιλιάρικο, 30-40kW (σπίτι 140τμ στο Ωωραιόκαστρο μέτριες προς κακές μονώσεις), που να μπορεί είτε να αλλάξει του χρόνου πόρτα, είτε να έχει από τώρα πλαϊνή φλάντζα για λέβητα πέλλετ?

Πρέπει να βολέψω ένα φίλο που το θυμήθηκε αργά ότι με το ελληνικό τζάκι του θα ψοφήσει στο κρύο και φέτος...

Ακόμα και κάνας μεταχειρισμένος θα βόλευε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ