2 καμινάδες για 2 διαφορετικά τζάκια

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93718 από Gdevil

Ionas έγραψε: ...

Λοιπόν. Θα πω τις αποφάσεις μου. Στο ισόγειο θα τοποθετηθεί ένα τζάκι ανοιχτού τύπου και στον όροφο το invicta 6769-44 που έχει τζάμι αλλά δεν νομίζω να είναι ενεργειακό.
Εξακολουθώ να απορώ... Γιατί ανοιχτό τζάκι???
Ενεργειακά είναι τα invicta. Και δεν είναι μόνο το τζάμι που τα κάνει ενεργειακά.

...
@ BIOGRUPPO
Τί είναι ο κεραμοβάμβακας; Ένας κατασκευαστής μου είπε ότι έχει ένα υλικό από Ιταλία που βάζει αντί για πετροβάμβακα μέσα στη μονωμένη καπνοδόχο. Μήπως είναι κεραμοβάμβακας;
Στο λινκ που σου έβαλα στο ανωτέρω ποστ έχει όλα τα υλικά. Ανοιξέ το. Θα δεις για τι θερμοκρασίες ενδίκνυται το καθένα.

Πώς θα γίνει η κατασκευή: Το τζάκι θα τοποθετηθεί σε διπλή γυψοσανίδα η οποία θα περιέχει υαλοβάμβακα έως το πάτωμα του ορόφου. Στη συνέχεια η καπνοδόχος θα τυλιχθεί σε υαλοβάμβακα και θα κλειστεί σε γυψοσανίδα.
Εξήγησέ το λίγο αυτό αν θέλεις. Αν κατάλαβα καλά θέλεις μία φούσκα μονωμένη από την οποία θα πάρεις την θερμότητα της καμινάδας. Μετά γιατί δε βάζεις διπλή μονωμένη καμινάδα και θέλεις να κάνεις δικιά σου "πατεντέ" μόνωση?
Ο κώνος του τζακιού απαιτεί Φ250. Άρα η αμόνωτη λεία καμινάδα θα είναι Φ250 και η μονωμένη Φ300.
Προσωπικά νομίζω είναι λάθος να αλλάζεις διάσταση στην καμινάδα από τα μισά και πάνω. το σωστό είναι να διαλέξεις καταρχήν τη μέγεθος καμινάδας θέλεις ανάλογα με το μήκος και την εστία και να χρησιμοποιήσεις μία διάσταση από κάτω έως τέρμα επάνω. Αν χρειαστείς να αλλάξεις διάσταση από την έξοδο της εστίας το κάνεις κατευθείαν επάνω στην εστία με συστολή ή διαστολή.

Το ίδιο θα γίνει και στο πάνω τζάκι μόνο που εκεί αλλάζει η διάμετρος γιατί θέλει Φ200.
Και στα δύο θα υπάρχουν από δύο περσίδες εκτόνωσης του ζεστού αέρα.
Αν κάνεις φυσική ροή θέλει να διαβάσεις για το πόσο μεγάλα θα είναι τα ανοίγματα. Επίσης και σε ποιο ύψος θα είναι.
Σχετικά με τον εναλλάκτη καμινάδας με απασχολεί. Αλλά δεν ξέρω ούτε πόσο κάνει και εάν είναι θορυβώδης.
Στο λινκ της build λέει τιμή για τον εναλλάκτη. Μετά προσθέτεις κόστος μοτέρ και ρυθμιστή. Ο θόρυβος εξαρτάται από την κατασκευή, τους αγωγούς και το μοτέρ. Υπολογίζεις χοντρά χοντρά γύρω στα 300 με 400 ευρώ.
Πάντως με τον εναλλάκτη θα έχεις πολύ καλό έλεγχο της απόδοσης της εστίας. Ειδικά αν βάλεις ανοιχτό τζάκι νομίζω πως είναι απαραίτητο να το βάλεις. Οι απώλειες ενέργειας στην καμινάδα είναι τεράστιες. Και μόνο με τον εναλλάκτη μπορείς να τις πάρεις.
Τέλος αν επιλέξεις να μη βάλεις εναλλάκτη (ή ακόμα και να επιλέξεις να βάλεις) τότε δες την κρατκι. Έχει ένα πολύ ωραίο κομμάτι (μπορείς να βάλεις και παραπάνω του ενός) που να αντικαταστήσουν τμήματα της καμινάδας και "βγάζουν" πολύ πιο αποδοτικά την ζέστη από ότι μία αμόνωτη καμινάδα. Δες φώτο εδώ

Τί γίνεται στο διάστημα μεταξύ του μέσα, της κεραμοσκεπής, και του έξω, του επάνω της κεραμοσκεπής. Εκεί που θα είναι κοντά στα ξύλα θα μπει υαλοβάμβακας. Βγαίνοντας προς τα έξω ο τεχνίτης μου είπε πως μπορεί να στηρίξει τις καπνοδόχους επάνω στη σκεπή, ενώ θα είναι ήδη στηριγμένες από μέσα στον τοίχο. Άρα, δεν χρειάζεται κάποιο κτίσιμο. Υπενθυμίζω πως θα είναι μονωμένες ανοξείδωτες. Εγώ λέω: είναι αρκετό αυτό ή χρειάζεται κάποια βάση με τσιμένο και να κτιστούν εκεί; Μιλάω πάντα για την ασφάλεια και όχι για την ομορφιά.

Ευγνώμων! Σε όλους!

Ουσιαστικά έχω μία συμβουλή...
:woohoo:
Καφέ, και άλλο καφέ, και ακόμα λίγο καφέ.. χααχχαχα
και διάβασμα αρκετά νήματα πριν καταλήξεις και αρχίσεις να αγοράζεις και να φτιάχνεις πράγματα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93727 από ippomas
Eγω θα αναφερθω μονο σαν κατασκευη σε μια δικη μου εξοχικη κατοικια η οποια εχει τρια τζακια. Το καθε ενα εχει την δικη του καμιναδα, ειναι τζακια του 1869 με πηλινη κατασκευη τα οποια εχω ρετουσαρη και επενδυση. Το υψος των εξαγωγων απο την ταρατσα μεσω της κεραμοσκεπης ειναι χτιστες το δε υψος των καπελων εξωτερικα της κεραμοσκεπης δεν διαφερει. Λειτουργουν ολα κανονικα χωρις προβλημα.
σιγουρα εαν υπαρχη εσωτερικος ανοξειδωτος σωληνας ειναι μεγαλο πλεονεκτημα και ευκολια στο καθαρισμα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94080 από Ionas
Απαντήθηκε από Ionas στο θέμα 2 καμινάδες για 2 διαφορετικά τζάκια

Gdevil έγραψε:

Ionas έγραψε: ...

Λοιπόν. Θα πω τις αποφάσεις μου. Στο ισόγειο θα τοποθετηθεί ένα τζάκι ανοιχτού τύπου και στον όροφο το invicta 6769-44 που έχει τζάμι αλλά δεν νομίζω να είναι ενεργειακό.
Εξακολουθώ να απορώ... Γιατί ανοιχτό τζάκι???
Γιατί απορείς; Σε αυτή τη ζωή υπάρχουν φετίχ! Και κάποτε για αυτά δεν αποφασίζεις εσύ.

Ενεργειακά είναι τα invicta. Και δεν είναι μόνο το τζάμι που τα κάνει ενεργειακά.

Αυτό με χαροποιεί πολύ!
...
@ BIOGRUPPO
Τί είναι ο κεραμοβάμβακας; Ένας κατασκευαστής μου είπε ότι έχει ένα υλικό από Ιταλία που βάζει αντί για πετροβάμβακα μέσα στη μονωμένη καπνοδόχο. Μήπως είναι κεραμοβάμβακας;
Στο λινκ που σου έβαλα στο ανωτέρω ποστ έχει όλα τα υλικά. Ανοιξέ το. Θα δεις για τι θερμοκρασίες ενδίκνυται το καθένα.

Πώς θα γίνει η κατασκευή: Το τζάκι θα τοποθετηθεί σε διπλή γυψοσανίδα η οποία θα περιέχει υαλοβάμβακα έως το πάτωμα του ορόφου. Στη συνέχεια η καπνοδόχος θα τυλιχθεί σε υαλοβάμβακα και θα κλειστεί σε γυψοσανίδα.
Εξήγησέ το λίγο αυτό αν θέλεις. Αν κατάλαβα καλά θέλεις μία φούσκα μονωμένη από την οποία θα πάρεις την θερμότητα της καμινάδας. Μετά γιατί δε βάζεις διπλή μονωμένη καμινάδα και θέλεις να κάνεις δικιά σου "πατεντέ" μόνωση?
Σωστό ερώτημα. Μόνο που δεν είναι δικιά μου επινόηση, αλλά του τεχνίτη. Μάλλον γιατί γίνεται οικονομία με αμόνωτη πλην φασκιωμένη καμινάδα.

Ο κώνος του τζακιού απαιτεί Φ250. Άρα η αμόνωτη λεία καμινάδα θα είναι Φ250 και η μονωμένη Φ300.
Προσωπικά νομίζω είναι λάθος να αλλάζεις διάσταση στην καμινάδα από τα μισά και πάνω. το σωστό είναι να διαλέξεις καταρχήν τη μέγεθος καμινάδας θέλεις ανάλογα με το μήκος και την εστία και να χρησιμοποιήσεις μία διάσταση από κάτω έως τέρμα επάνω. Αν χρειαστείς να αλλάξεις διάσταση από την έξοδο της εστίας το κάνεις κατευθείαν επάνω στην εστία με συστολή ή διαστολή.

Έχεις δίκιο. Δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω: Φ250 θα είναι το εσωτερικό της αμόνωτης και Φ250 εσωτερικό της μονωμένης, άρα Φ300 εξωτερικά της ίδιας.

Το ίδιο θα γίνει και στο πάνω τζάκι μόνο που εκεί αλλάζει η διάμετρος γιατί θέλει Φ200.
Και στα δύο θα υπάρχουν από δύο περσίδες εκτόνωσης του ζεστού αέρα.
Αν κάνεις φυσική ροή θέλει να διαβάσεις για το πόσο μεγάλα θα είναι τα ανοίγματα. Επίσης και σε ποιο ύψος θα είναι.
Σχετικά με τον εναλλάκτη καμινάδας με απασχολεί. Αλλά δεν ξέρω ούτε πόσο κάνει και εάν είναι θορυβώδης.
Στο λινκ της build λέει τιμή για τον εναλλάκτη. Μετά προσθέτεις κόστος μοτέρ και ρυθμιστή. Ο θόρυβος εξαρτάται από την κατασκευή, τους αγωγούς και το μοτέρ. Υπολογίζεις χοντρά χοντρά γύρω στα 300 με 400 ευρώ.
Πάντως με τον εναλλάκτη θα έχεις πολύ καλό έλεγχο της απόδοσης της εστίας. Ειδικά αν βάλεις ανοιχτό τζάκι νομίζω πως είναι απαραίτητο να το βάλεις. Οι απώλειες ενέργειας στην καμινάδα είναι τεράστιες. Και μόνο με τον εναλλάκτη μπορείς να τις πάρεις.
Τέλος αν επιλέξεις να μη βάλεις εναλλάκτη (ή ακόμα και να επιλέξεις να βάλεις) τότε δες την κρατκι. Έχει ένα πολύ ωραίο κομμάτι (μπορείς να βάλεις και παραπάνω του ενός) που να αντικαταστήσουν τμήματα της καμινάδας και "βγάζουν" πολύ πιο αποδοτικά την ζέστη από ότι μία αμόνωτη καμινάδα. Δες φώτο εδώ

Τί γίνεται στο διάστημα μεταξύ του μέσα, της κεραμοσκεπής, και του έξω, του επάνω της κεραμοσκεπής. Εκεί που θα είναι κοντά στα ξύλα θα μπει υαλοβάμβακας. Βγαίνοντας προς τα έξω ο τεχνίτης μου είπε πως μπορεί να στηρίξει τις καπνοδόχους επάνω στη σκεπή, ενώ θα είναι ήδη στηριγμένες από μέσα στον τοίχο. Άρα, δεν χρειάζεται κάποιο κτίσιμο. Υπενθυμίζω πως θα είναι μονωμένες ανοξείδωτες. Εγώ λέω: είναι αρκετό αυτό ή χρειάζεται κάποια βάση με τσιμένο και να κτιστούν εκεί; Μιλάω πάντα για την ασφάλεια και όχι για την ομορφιά.

Ευγνώμων! Σε όλους!

Ουσιαστικά έχω μία συμβουλή...
:woohoo:
Καφέ, και άλλο καφέ, και ακόμα λίγο καφέ.. χααχχαχα
και διάβασμα αρκετά νήματα πριν καταλήξεις και αρχίσεις να αγοράζεις και να φτιάχνεις πράγματα.


Και η εμπιστοσύνη στον τεχνίτη;;;;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Ionas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94083 από Stavrax

Ionas έγραψε: Και η εμπιστοσύνη στον τεχνίτη;;;;

Έχεις δει δουλειά του και του έχεις εμπιστοσύνη??
Θα σου πω μόνο ότι κι εγώ, όταν έκανα την εγκατάσταση στο δικό μου, είχα την φαεινή ιδέα να μονώσω με υαλοβάμβακα την καμινάδα. Το καλοκαίρι, θα τα ξηλώσω όλα για να τον βγάλω και να τον αντικαταστήσω με κεραμοβάμβακα ή πετροβάμβακα. Κάποια στιγμή σε ένα γερό μπουμπούνισμα μαύρισε και βρώμισε. Αυτή τη στιγμή τον έχω τελείως κλειστό με παταράκι για να μην βρωμάει το σπίτι.

"Καλή η εμπιστοσύνη αλλά πολύ καλύτερος ο έλεγχος", Λένιν


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ionas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94115 από Ionas
Απαντήθηκε από Ionas στο θέμα 2 καμινάδες για 2 διαφορετικά τζάκια
Έχεις δίκιο για τον τεχνίτη. Τί να πω; Στην περίπτωση τη συγκεκριμένη δεν έχω δει δουλειά του αλλά μου τον συστήνει κάποιος άλλος που του έχω εμπιστοσύνη. Από κει και πέρα ο Θεός βοηθός. Όλα αυτά έχουν ένα ρίσκο. Ο βαθμός αλλάζει.

Σχετικά με τη μόνωση της καμινάδας. Τελικά μυρίζει και ο υαλοβάμβακας; Τί δεν μυρίζει από τις μονώσεις;

Και κάτι ακόμη: Μπορούμε να βάλουμε στην εξωτερική καμινάδα Φ250 και μετά από τρία μέτρα να συνεχίσουμε με ανοξείδωτη αμόνωτη Φ200 εφόσον το τζάκι μας δέχεται καπνοδόχο Φ200; Το λέω σε περίπτωση που δεν γίνεται άμεσα η εγκατάσταση (λόγω αναποφασιστικότητας) και η καμινάδα είναι στην κεραμοσκεπή και μπαίνει στο σπίτι ως αναμονή προκειμένου να συνδεθεί αργότερα με την υπόλοιπη καπνοδόχο και τζάκι.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Ionas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94878 από Ionas
Απαντήθηκε από Ionas στο θέμα 2 καμινάδες για 2 διαφορετικά τζάκια
Αύριο ξεκινά η εγκατάσταση του πρώτου τζακιού ανοιχτού τύπου, χωρίς τζάμι, στο οποίο έχω αναφερθεί. Θα μονωθεί με πυράντοχη τσιμεντοσανίδα και ο εγκαταστάτης θα ακολουθήσει το σχέδιο που υπάρχει στο φόρουμ. Αναρωτιέμαι και σε ένα τέτοιο τζάκι χρειάζεται εισαγωγή εξωτερικού αέρα αναπλήρωσης; Ρωτώ γιατί υπάρχει από πίσω ένας πέτρινος τοίχος 80 εκατοστών ο οποίος προφανώς πρέπει να τρυπηθεί για να μπει ο αεραγωγός.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ