Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93071 από ΦΑΛΙΕΡΗΣ
Δεν καταλαβενω γιατη να δοσω τα δυπλα η και τα τριπλα. Οσο για τους ελληνικους γιατη να εχει παραπανω απο των τουρκικο αφου οπος λενε ειναι ιδιει. Τωρα διαφορες εχουν κατα ποσο τακτηκα θελουν καθαρησμα συμφονω οτη η αποδοση ειναι βαση με της ρυθμισεις που εσι θα βρεις γιατη περησοτερα ξερουμε εμεις που τους εχουμε απο αυτους που τους πουλανε. Εγω λογω μεγαλης διαφωρας αγωρασα βιομαζας τουρκικο. Για προβλημα που ειχα το ελησα μονος μου διαβαζωντας εδω στο Forum. Απο την εταιρεια ηθελαν αλλα δεν μπορεσαν.Οσο για το εργοστασιο τους ρωτησα με email και μου απαντησαν αμεσος και δεν ξερω τουρκικα.Παιδια ας καταλαβουν οι δικοι μας οτη πια βρησκεις οτη θελεις και απο οπου θελεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93095 από χρηστος8

ΦΑΛΙΕΡΗΣ έγραψε: Δεν καταλαβενω γιατη να δοσω τα δυπλα η και τα τριπλα. Οσο για τους ελληνικους γιατη να εχει παραπανω απο των τουρκικο αφου οπος λενε ειναι ιδιει. Τωρα διαφορες εχουν κατα ποσο τακτηκα θελουν καθαρησμα συμφονω οτη η αποδοση ειναι βαση με της ρυθμισεις που εσι θα βρεις γιατη περησοτερα ξερουμε εμεις που τους εχουμε απο αυτους που τους πουλανε. Εγω λογω μεγαλης διαφωρας αγωρασα βιομαζας τουρκικο. Για προβλημα που ειχα το ελησα μονος μου διαβαζωντας εδω στο Forum. Απο την εταιρεια ηθελαν αλλα δεν μπορεσαν.Οσο για το εργοστασιο τους ρωτησα με email και μου απαντησαν αμεσος και δεν ξερω τουρκικα.Παιδια ας καταλαβουν οι δικοι μας οτη πια βρησκεις οτη θελεις και απο οπου θελεις.




Η αξιοπιστια ενος μηχανηματος φαινεται απο την πρωτη μερα που λειτουργει, και βλεπει σε βαθος χρονου.
Αν σε βαθος χρονου το μηχανημα που επελεξες, με την τιμη που επελεξες συνεχισει να λειτουργει χωρις προβληματα...τοτε εκανες καλη επιλογη.
Αν αντιθετα, εχεις συχνα προβληματα που σε κανουν ειλωτα του λεβητα που επελεξες...τοτε η επιλογη σου δεν ειναι καλη.
Εφοσον ο λεβητας σου λειτουργει καποιες μερες μονο (απο αρχες Δεκεμβρη) ειναι νωρις για να κριθει αν εκανες καλη η κακη αγορα.
Αντιθετα οι λεβητες που εγω ανεφερα (Σαμαρα - Χουμεριανου) εχουν παραδοση στην καυση βιομαζας εδω και 30 και βαλε χρονια... εχουν κριθει κατ αρχην απο τον χρονο...και την ιδια την Ελληνικη αγορα.
Οσο για τις γνωσεις αυτων που τους πουλανε, μαλλον συμφωνω μαζι σου...οι γνωσεις αυτων που τους κατασκευαζουν ομως ειναι αυτες που κανουν την διαφορα 100%...και ειναι εδω στην Ελλαδα.
Ολα αυτα τα προβληματα που ειχες με τον λεβητα και τα ελυσες μονος σου, αν υποστηριζες εναν απο αυτους που αναφερω...μαλλον δεν θα τα ειχες καθολου.
Και υποψην ολα αυτα αναφερονται απο μεριας μου για καυση βιομαζας...δηλαδη πυρηνοξυλο κτλ που ειναι βρωμικα καυσιμα.
Η καυση πελλετ ειναι παιχνιδι...αν ο Τουρκικος εχει προβληματα με καυση πελλετ, φαντασου να καψει βρωμικο καυσιμο.
Οσο για την τιμη, δεν ειναι ολοι ακριβοι...ο λεβητας του Χουμεριανου 46-69kw μπηκε περυσι στο Βολο με 2280 ευρω σε φιλο...1000 ευρω εχει ο Τουρκικος;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93098 από PRIMUS 45

agge72 έγραψε:

electron έγραψε:

LEONAS έγραψε: Απλα με την πιστοποιηση ομως βγαινει και ο βαθμος αποδωσης για
τετοιους λεβητες γιατι δεν μπορεις να βγαλεις βαθμο αποδωσης με
εναν αναλυτη καυσαεριων σκετο.


γιατί δεν μπορείς?. τι άλλο χρειάζεται?, εξήγησε το για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε.



electron

Σου εξηγησα εγω πολλες φορες αλλα δεν λες να καταλαβεις η δεν θες να καταλαβεις.
Για να μετρησουμε λεβητα θα πρεπει η μετρηση να γινει στην ονομαστικητου ισχυ.
Στo δικοσου(λεβητα)θα πρεπει η μετρηση να γινει στα 29kw περιπου.
Mε ρυθμιση χρονου αναμονης 50 δευτερολεπτα και 2 δευτερολεπτα ριψη πελλετ δεν περνουμε ισχυ
πανω απο 15kw.
Την πιστοποιηση EN 303-5 απο που το πηρε η μαβιλ απο την σημαια θες να μας πει οτι μπωρει να
τοποθετηθη στην Γερμανια-Αυστρια-Αμερικη κ.α με τις πιστοποιησης που εχει?
Μαλλον θα τους παρουν με της πετρες αν γινει κατι τετοιο να εισαι σιγουρος!!!!
Και ενα τελευταιο εγω προσωπικα για αυτον τον (λεβητα)δεν θα εδινα πανω απο 1200e.

Kαλα ρε μεγαλε δεν σου τον δωσαμε και με το ζορι!!!!!
Βρες πρωτα ρωτα πρωτα και μην ακους τι γραφουνε ο ενας και ο αλλος
Ειναι πολυ κακο να γραφεται οτι νανε.
Αλλα ετσι παει η Ελλαδα μπροστα!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93120 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

ΦΑΛΙΕΡΗΣ έγραψε: Δεν καταλαβενω γιατη να δοσω τα δυπλα η και τα τριπλα. Οσο για τους ελληνικους γιατη να εχει παραπανω απο των τουρκικο αφου οπος λενε ειναι ιδιει. Τωρα διαφορες εχουν κατα ποσο τακτηκα θελουν καθαρησμα συμφονω οτη η αποδοση ειναι βαση με της ρυθμισεις που εσι θα βρεις γιατη περησοτερα ξερουμε εμεις που τους εχουμε απο αυτους που τους πουλανε. Εγω λογω μεγαλης διαφωρας αγωρασα βιομαζας τουρκικο. Για προβλημα που ειχα το ελησα μονος μου διαβαζωντας εδω στο Forum. Απο την εταιρεια ηθελαν αλλα δεν μπορεσαν.Οσο για το εργοστασιο τους ρωτησα με email και μου απαντησαν αμεσος και δεν ξερω τουρκικα.Παιδια ας καταλαβουν οι δικοι μας οτη πια βρησκεις οτη θελεις και απο οπου θελεις.

Μόνος σου τα λες !! Δηλαδή αν το εργοστάσιο δεν μπορει να δώσει λύση
τι να το κάνω να απανταν τα email
Με τη Thermostahl μίλησα πολλές φορές με τους μηχανολογους πριν καν αγοράσω το λέβητα και με συμβούλεψαν πως να στησω το λεβητοστασιο αλλα και να ξεπεράσω ιδιαιτερότητες που είχε η εγκατάσταση. Για το λέβητα μου έλυσαν όλες τις απορίες ακόμα και αρκετά εξιδεικευμενες.
Η υποστήριξη ήταν άψογη. !! Αν είχα πάρει Βουλγαρικό η Τουρκικό θα είχα πληρώσει τη διάφορα στο τηλέφωνα :lol: :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93122 από karamb22
Απαντήθηκε από karamb22 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
αυτος ο λεβητας που αναφερεις ειναι ο μιλε μπιο και αν δεν καις πελλετ δεν νομιζω να χρειαζοντε τα παραπανισια(αποτροπεα φλογασ και διπλο κοχλια)με ενα μιλε π με ινβερτερ ειναι η καλύτερη λύση.οσο για την αξιοπιστια σαμαρα θα ανεβασω της επομενες μερες λεβητα σαμαρα τριανταπενταετιας που δουλευει ακαταπαυστα ακομη...ο δικος μου δουλευει απο της 5 ιανουαριου φετος αλλα ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.το μονο που εχω μετανιωσει ειναι που δεν τον πηρα με ινβερτερ..
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by karamb22.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93134 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
To Θέμα ειναι Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας και το ερωτημα εχει καταντησει σν να ρωταει καποιος ποια ειναι μεγαλυτερη ομαδα ο Ολυμπιακος ο Παναθηναικος ο Παοκ ο Αρης κ.τ.λ,αν ρωτησεις Ολυμπιακακια θα σου πει ο Ολυμπιακος αν ρωτησεις Παοκτση θα σου πει ο ΠΑΟΚ και παει λεγοντας,ακρη δεν βγαινει και οι περισσοτεροι οσο αμερολυπτοι και να θελουν να ειναι δεν μπορουν,εδω στο φορουμ ειπαμε ενημερωνομαστε αλλα εγω ακρη δεν βγαζω π.χ ο fritakos υποστηριζει τον thermastahl (fritako αφου τους πηρες τοσες φορες τους μηχανολογους της thermastahl τηλ. για να σου λυσουν όλες τις απορίες ακόμα και τις αρκετά εξιδεικευμενες για ξανα παρτους τηλ. και ρωτα τους αυτο που ξεχασαν να σου πουν και που σου ειπα για τις πραγματικες Θερμιδες του λεβητα σου την θερμοκρασια καυσαεριων και την πραγματικη αποδοση !)οτι ειναι και οικονομικος και αλλου στο φορουμ εχω διαβασει οτι τρωει το συμπαν,αντε τωρα βγαλε ακρη!
Εδω για να καταλαβεις φιλε taxmines υπαρχουν ανθρωποι που υποστιριζουν και πινουν νερο στο ονομα της prity και αλλοι τα φτυνουν(που πραγματικα ειναι υποδιεστερα τα προιοντα τις prity και εχουν δικαιο οι φτυστες!),φιλε μαθε οσα μπορεις στο energ και μετα τραβα δες οτι σε ενδιαφερει απο κοντα,οσα περισσοτερα γνωριζεις τοσο το καλυτερο και στο τελος αποφασισε μονος σου!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": taxmines

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ