Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93138 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

valsam έγραψε: To Θέμα ειναι Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας και το ερωτημα εχει καταντησει σν να ρωταει καποιος ποια ειναι μεγαλυτερη ομαδα ο Ολυμπιακος ο Παναθηναικος ο Παοκ ο Αρης κ.τ.λ,αν ρωτησεις Ολυμπιακακια θα σου πει ο Ολυμπιακος αν ρωτησεις Παοκτση θα σου πει ο ΠΑΟΚ και παει λεγοντας,ακρη δεν βγαινει και οι περισσοτεροι οσο αμερολυπτοι και να θελουν να ειναι δεν μπορουν,εδω στο φορουμ ειπαμε ενημερωνομαστε αλλα εγω ακρη δεν βγαζω π.χ ο fritakos υποστηριζει τον thermastahl (fritako αφου τους πηρες τοσες φορες τους μηχανολογους της thermastahl τηλ. για να σου λυσουν όλες τις απορίες ακόμα και τις αρκετά εξιδεικευμενες για ξανα παρτους τηλ. και ρωτα τους αυτο που ξεχασαν να σου πουν και που σου ειπα για τις πραγματικες Θερμιδες του λεβητα σου την θερμοκρασια καυσαεριων και την πραγματικη αποδοση !)οτι ειναι και οικονομικος και αλλου στο φορουμ εχω διαβασει οτι τρωει το συμπαν,αντε τωρα βγαλε ακρη!
Εδω για να καταλαβεις φιλε taxmines υπαρχουν ανθρωποι που υποστιριζουν και πινουν νερο στο ονομα της prity και αλλοι τα φτυνουν(που πραγματικα ειναι υποδιεστερα τα προιοντα τις prity και εχουν δικαιο οι φτυστες!),φιλε μαθε οσα μπορεις στο energ και μετα τραβα δες οτι σε ενδιαφερει απο κοντα,οσα περισσοτερα γνωριζεις τοσο το καλυτερο και στο τελος αποφασισε μονος σου!


Ολα τα πραγματα εχουν υποστηρικτές και οχι...αλλιως θα υπηρχε ΜΙΑ μαρκα σε κάθε ειδος, τις υπολοιπες δεν θα τις αγόραζε κανένας.
Για τον Thermostahl τις πραγματικές θερμίδες του λέβητα δεν εχω τρόπο να τις μετρήσω :unsure: Αυτο που μπορώ να μετρησω ειναι θερμοκρασιες καυσαερίων που είναι σε πληρη ισχυ 165 - 170. Με 10 μερες ακαθαριστο φτανει τους 180 και την κατανάλωση που ειμαι περιπου στο 50% σε σχέση με το πετρελαιο.
Τωρα για τα υπόλοιπα νομιζω οτι πρέπει να δεχόμαστε αυτα που λέει και ο κατασκευαστης (και υπογραφει για αυτό) γιατι αν ειναι να αμφησβητουμε, ο καθένας μπορει να πει οτι ενας γνωστος του είπε οτι ο μηχανολογοσ, ο ιδιοκτητης η και εγω δεν ξέρω ποιος του είπε οτι αλλα ισχύουν και αλλα γραφουν. Αυτο δλδ δεν μπορει να συμβει σε λεβητα τουρκικο βουλγαρικο γερμανικό η σοηδικό????
Μονο οι Ελληνες ειναι απατεωνες ????(και σιγουρα δεν είναι ολοι) B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93140 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

fritakos έγραψε:

valsam έγραψε: To Θέμα ειναι Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας και το ερωτημα εχει καταντησει σν να ρωταει καποιος ποια ειναι μεγαλυτερη ομαδα ο Ολυμπιακος ο Παναθηναικος ο Παοκ ο Αρης κ.τ.λ,αν ρωτησεις Ολυμπιακακια θα σου πει ο Ολυμπιακος αν ρωτησεις Παοκτση θα σου πει ο ΠΑΟΚ και παει λεγοντας,ακρη δεν βγαινει και οι περισσοτεροι οσο αμερολυπτοι και να θελουν να ειναι δεν μπορουν,εδω στο φορουμ ειπαμε ενημερωνομαστε αλλα εγω ακρη δεν βγαζω π.χ ο fritakos υποστηριζει τον thermastahl (fritako αφου τους πηρες τοσες φορες τους μηχανολογους της thermastahl τηλ. για να σου λυσουν όλες τις απορίες ακόμα και τις αρκετά εξιδεικευμενες για ξανα παρτους τηλ. και ρωτα τους αυτο που ξεχασαν να σου πουν και που σου ειπα για τις πραγματικες Θερμιδες του λεβητα σου την θερμοκρασια καυσαεριων και την πραγματικη αποδοση !)οτι ειναι και οικονομικος και αλλου στο φορουμ εχω διαβασει οτι τρωει το συμπαν,αντε τωρα βγαλε ακρη!
Εδω για να καταλαβεις φιλε taxmines υπαρχουν ανθρωποι που υποστιριζουν και πινουν νερο στο ονομα της prity και αλλοι τα φτυνουν(που πραγματικα ειναι υποδιεστερα τα προιοντα τις prity και εχουν δικαιο οι φτυστες!),φιλε μαθε οσα μπορεις στο energ και μετα τραβα δες οτι σε ενδιαφερει απο κοντα,οσα περισσοτερα γνωριζεις τοσο το καλυτερο και στο τελος αποφασισε μονος σου!


Ολα τα πραγματα εχουν υποστηρικτές και οχι...αλλιως θα υπηρχε ΜΙΑ μαρκα σε κάθε ειδος, τις υπολοιπες δεν θα τις αγόραζε κανένας.
Για τον Thermostahl τις πραγματικές θερμίδες του λέβητα δεν εχω τρόπο να τις μετρήσω :unsure: Αυτο που μπορώ να μετρησω ειναι θερμοκρασιες καυσαερίων που είναι σε πληρη ισχυ 165 - 170. Με 10 μερες ακαθαριστο φτανει τους 180 και την κατανάλωση που ειμαι περιπου στο 50% σε σχέση με το πετρελαιο.
Τωρα για τα υπόλοιπα νομιζω οτι πρέπει να δεχόμαστε αυτα που λέει και ο κατασκευαστης (και υπογραφει για αυτό) γιατι αν ειναι να αμφησβητουμε, ο καθένας μπορει να πει οτι ενας γνωστος του είπε οτι ο μηχανολογοσ, ο ιδιοκτητης η και εγω δεν ξέρω ποιος του είπε οτι αλλα ισχύουν και αλλα γραφουν. Αυτο δλδ δεν μπορει να συμβει σε λεβητα τουρκικο βουλγαρικο γερμανικό η σοηδικό????
Μονο οι Ελληνες ειναι απατεωνες ????(και σιγουρα δεν είναι ολοι) B)

fritako δεν χρειαζετε να τις μετρησεις για να τις βρεις τις παραγματικες θερμιδες του λεβητα σου παρε ενα τηλ. στην Thermostahl κανε τον ενδιαφερομενο αγοραστη και θα σου πουν αυτο που σου λεω,το ξαναγραψα στο θεμα με την παρουσιαση του λεβητα σου και δεν θελεις να με πιστεψεις,πες τους εχω ενα σπιτι μετρημενο απο μηχανολογο που με τις απωλειες θελει 30,000 θερμιδες και αν δεν σου πουν θα βαλεις τον 50ρη να μου τρυπησεις την μυτη,και ρωτα και το γιατι να βαλω μεγαλυτερο απ'οτι χρειαζομαι, αφου κιολας λες οτι οτι πρέπει να δεχόμαστε αυτα που λέει και ο κατασκευαστης τοτε τοτε δεξου το γιατι πηγα απο το εργοστασιο και μου το ειπαν οι ιδιοι,το αν το κανουν και οι αλλοι οπως οι Τουρκοι,Βουλγαροι,Γερμανοι κ.τ.λ που λες δεν ξερω,ισος και μαλλον,αλλα δεν το ξερω με σιγουρια,αν μου το ελεγε ομως το αφεντικο ο Τουρκος ο Βουλγαρος ο Γερμανος τοτε θα ελεγα οτι σιγουρα ισχυει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93148 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

agge72 έγραψε:
electron

Σου εξηγησα εγω πολλες φορες αλλα δεν λες να καταλαβεις η δεν θες να καταλαβεις.
Για να μετρησουμε λεβητα θα πρεπει η μετρηση να γινει στην ονομαστικητου ισχυ.
Στo δικοσου(λεβητα)θα πρεπει η μετρηση να γινει στα 29kw περιπου.
Mε ρυθμιση χρονου αναμονης 50 δευτερολεπτα και 2 δευτερολεπτα ριψη πελλετ δεν περνουμε ισχυ
πανω απο 15kw.
Την πιστοποιηση EN 303-5 απο που το πηρε η μαβιλ απο την σημαια θες να μας πει οτι μπωρει να
τοποθετηθη στην Γερμανια-Αυστρια-Αμερικη κ.α με τις πιστοποιησης που εχει?
Μαλλον θα τους παρουν με της πετρες αν γινει κατι τετοιο να εισαι σιγουρος!!!!
Και ενα τελευταιο εγω προσωπικα για αυτον τον (λεβητα)δεν θα εδινα πανω απο 1200e.


Ωραία και εγώ σου απαντώ.

1) δεν με ενδιαφέρει για τον αν μπορεί η δεν μπορεί να πουληθεί στις ξένες αγορές. Έμενα με νοιάζει στον τόπο μου και με την ισχύουσα νομοθεσία να ειμαι "καλυμμένος" πράγμα που ισχύει.

2) Εφόσον έχει πιστοποιητικά σημαίνει οτι έχει εχει μετρηθεί για τους βαθμούς αποδόσεων. Αν υπονοείς ότι είναι μαϊμού η κατι αλλο απόδειξε το στην εταιρία και οχι σε εμενα.

3) ελεύθερη αγορά έχουμε. Δεν σε υποχρέωσε κάνεις να το πάρεις. Κατ'εμε ομως είναι απαράδεκτο να βγαίνεις και να λες οτι δεν θα έδινες παραπάνω απο 1200€, καθώς υπονοείς άμεσα οτι υπάρχει κερδοσκοπικό παιχνίδι απο την μεριά της εταιρίας και των εμπόρων.

Εχε υποψη σου οτι ενδεχόμενος να παρακολουθούν απο την εταιρία το forum και τις διάφορες αναρτήσεις, ασχέτως αν δεν επεμβαίνουν, (είναι δικαίωμα τους), πιθανόν όμως κάποια στιγμη να κινηθούν και νομικά σε περίπτωση που θιχτούν τα όπια συμφέροντα τους.

κάνεις δεν ξέρει.

Από εκεί και πέρα εγω στην θέση σου θα ήμουν ποιο προσεχτικός.

επίσης δεν έχει σημασία το πως έγινε η δικιά μου μέτρηση με όλα αυτά. Στο ξαναλέω για τον αν έγινε σωστά η λάθος είναι άλλο θέμα. Εγώ άπλα ήθελα να δω τα μονοξείδια.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93149 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

electron έγραψε: επειδή διαβάζω οτι κάποιοι λετε οτι δεν εχουν πιστοποίηση οι Ελληνικοί παρακαλώ γράψτε τι πιστοποιητικά θα πρέπει να έχουν σε σχέση πχ με τους ξένους.
Εμενα εχει 3 πιστοποιητικά, τα οποία ειναι συμφωνά με την παρον την Ελληνική νομοθεσία.
τα γράφω παρακάτω.
CE EN 303-5
QMSCERT ISO9001
EBETAM
λείπει κάτι?, άπλα ρωτάω γιατί λέτε παραπάνω ότι οι Ελληνικοί δεν έχουν πιστοποιητικά.
Απο την στιγμη που είμαστε μέλος της Ε.E υπάρχουν κανονες για την παράγωγη. Αν κάποιος παράγει μη πιστοποιημένα μηχανήματα τοτε λογικα θα ειναι και παράνομος και πρέπει να τον κλείσουν.
Άπλα τα πράγματα


απάντηση δεν ΠΗΡΑ.. ξαναρωτάω λοιπόν.. τελικά λείπει κάτι?, υπάρχουν άλλοι ελληνικοί η μη λέβητες που να έχουν καπιο αλλο πιστοποιητικό που να μην έχει ο δικός μου ?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93150 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

PRIMUS 45 έγραψε:

agge72 έγραψε:

electron έγραψε:

LEONAS έγραψε: Απλα με την πιστοποιηση ομως βγαινει και ο βαθμος αποδωσης για
τετοιους λεβητες γιατι δεν μπορεις να βγαλεις βαθμο αποδωσης με
εναν αναλυτη καυσαεριων σκετο.


γιατί δεν μπορείς?. τι άλλο χρειάζεται?, εξήγησε το για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε.



electron

Σου εξηγησα εγω πολλες φορες αλλα δεν λες να καταλαβεις η δεν θες να καταλαβεις.
Για να μετρησουμε λεβητα θα πρεπει η μετρηση να γινει στην ονομαστικητου ισχυ.
Στo δικοσου(λεβητα)θα πρεπει η μετρηση να γινει στα 29kw περιπου.
Mε ρυθμιση χρονου αναμονης 50 δευτερολεπτα και 2 δευτερολεπτα ριψη πελλετ δεν περνουμε ισχυ
πανω απο 15kw.
Την πιστοποιηση EN 303-5 απο που το πηρε η μαβιλ απο την σημαια θες να μας πει οτι μπωρει να
τοποθετηθη στην Γερμανια-Αυστρια-Αμερικη κ.α με τις πιστοποιησης που εχει?
Μαλλον θα τους παρουν με της πετρες αν γινει κατι τετοιο να εισαι σιγουρος!!!!
Και ενα τελευταιο εγω προσωπικα για αυτον τον (λεβητα)δεν θα εδινα πανω απο 1200e.

Kαλα ρε μεγαλε δεν σου τον δωσαμε και με το ζορι!!!!!
Βρες πρωτα ρωτα πρωτα και μην ακους τι γραφουνε ο ενας και ο αλλος
Ειναι πολυ κακο να γραφεται οτι νανε.
Αλλα ετσι παει η Ελλαδα μπροστα!




Τι να βρω και τι να δω ρε μεγαλε τα πραγματα μιλανε μονατους.
Οτι θελει ο καθενας γραφει για πεσμου εσυ που τα ξερεις καλυτερα εχoυν η λεβητες βιομαζας τις μαβιλ
ΕΝ 303-5 που το ειδε ο electron και μας το λεει.
Για το θεμα τιμης οπως γραφει και ο
χρηστος8 και ξερω οτι λεει τα πραγματα οπως εχουν για εξηγησε
την μεγαλη διαφορα της τιμης ο λεβητας του χουμεριανου 46-69kw 2280e στον πελατη ο λεβητας
PRIMUS 60 τις μαβιλ 3350e στον πελατη.
Ο ενας εχει λεβητες και δουλευουν εδω και 20-30 χρονια ο αλλος εκανε μια αντιγραφη του χειροτερου
τουρκικου λεβητα βιομαζας που βρηκε και τον εδωσε στον κοσμο.
Αυτο λεω και εγω ετσι θα παει η Ελλαδα μπροστα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93151 από konstantinos1
@karamb22

Φίλε μου μπορέις κάλλιστα να του βαλεις inverter εκ των υστέρων.Το ίδιο έκανα κι εγώ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ