Επιλογή λεβητα(?) pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159061 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Καλησπέρα σε όλους,

Λόγω αλλαγών στην αποθήκη, προέκυψε μεταφορά λεβητοστασίου, οπότε χρειαζομαι
νεες σωληνωσεις για την συνδεση λεβητα με κολεκτερ.
Αποσταση 12-13μετρα, και περιπου 3-4 γωνιες (1-2 90 μοιρων 1-2 45 μοιρων).
Ο τυπος σωληνας θα ειναι ευκαμπτος (θα το περασω εγω μαζι με τα σκαψιματα και θα τις συνδεσεις θα τις κανει ο υδραυλικος που θα συνδεσει και τους λεβητες), αλλα το ερωτημα ειναι τι ????
a)πολυστρωματική
β)τουμποραμα
γ)ευκαμπτη χαλκοσωληνα

Οι λεβητες του λεβητοστασιου θα ειναι 2 ενας πετρελαιου 30KW και ενας λεβητας πελετ (αγοραζεται τις επομενες μερες περιπου 30ΚW και αυτος).

Αρα θελουμε σωληνα που να μπορει σε αυτη την αποσταση να μεταφερει τουλαχιστον 30KW , τι διατομη χρειαζομαι ????

Ευχαριστώ για την βοηθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160309 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Καλησπέρα

Μετά από σχεδόν 4 χρόνια αναζήτησης και ατελείωτου διαβάσματος ... κατέληξα πριν 3 μήνες στην αγορά του λέβητα πελλετ BIODOM27 C5 DF34 (έγινε υπέρβαση budget κατα πολυ) , και στην δημιουργία νέου λεβητοστασιου, με κάποια εξαρτηματα απο το προηγουμενο.

Σχόλια και παρουσίαση του λέβητα θα γίνει εν καιρό.....
Μέχρι τωρα έχει γίνει μόνο μία δοκιμαστική έναυση και λειτουργεία της 1 ωρας....

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμμέτεχουν σε αυτό το forum , για τις γνώσεις που αποκόμισα.

Καλή συνέχεια .... και καλο χειμώνα σε ολους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160317 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Πολυ καλο μηχανημα. Ειδεσ η τεχνολογια των Σλοβενων ενα βημα πριν των Γερμανων. Βιο λοτζικ ου μετραει θερμοκρασια καυσαεριων και αν περασουν καοιο προκαθορισμενο οριο κατεβαζει ισχυσ. Επισησ αν η ανυψωση τησ θερμοκρασιασ του νερου γινεται αργα τοτε ανεβαζει ρηψεισ στο πελλετ πιστευοντασ οτι δεν ειναι α1 η α2. Το καλυτερο ολων ειναι αυτο με την καπνοδοχο που αν ο ελλυσμοσ μειωθει κατεβαζει ισχυσ. Προσοχη δεν αναγνωριζει οωσ ο σενσορ λ πολυ Ο2 και επεμβαινει στα πασκαλ του αερα αλλο αυτο.
Το κοντρολλερ τωρα πλησιασε τη τεχνολογια τησ fumis Alphateck. Μπραβο τουσ. Αντε καλοριζικο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160340 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Ευχαριστώ πολυ. Και εγω αυτα διαβασα στα specs και ειπα να κανω την υπερβαση ...... ελπιζω να μην το μετανοιωσω.
Παντως μετα απο τις 2 πρωτες δοκιμαστικες εναυσεις ..... φαινεται να κανει οσα λεει (αν και για το θεμα με την ποιοτητα του πελλετ δεν εχω δοκιμασει).
Θερμοκρασια καυσαεριων max 120-130 βαθμους στην μεγιστη ενταση 5.
Χτες που εκανα αλλαγες σε θερμοκρασια νερου 70->65 και μεγιστη ενταση 4, δεν ξεπερασε τους 110-115 βαθμους,
και αυτο μονο στην αρχη μετα δουλευε συνεχεια στην ενταση 1-2 με θερμοκρασιες περιπου 90-95 βαθμους.
Αυτο που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ειναι ο μονωση του λεβητα και ο χρονος που κραταει την θερμοκρασια του νερου , οταν σταματησει να ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει σβήσει.

Τωρα απλα ψαχνω νεο θερμοστατη χωρου για να ελεγχο του κυκλοφοριτη (ο θερμοστατης δεν συνδεεται με τον λεβητα) και μια ηλεκτροβανα για τον ηλιακό, καμια ιδέα κανεις ?????
Απο τον αντιπροσωπο μου ειπαν για θεμροστατη χωρου με μεγαλο διαφορικο........αλλα αυτο δεν μου πολυαρέσει.....
Υπαρχει καποια εταιρια που να βγαζει θερμοστατες που να εχουν κατι ιδιαιτερο σχετικα με λεβητες πελλετ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160355 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Πρεπει να βγαζει ψηχρη επαφη η κλεμα του κοντρολλερ. Αλιωσ θα πρεπει να βαλεισ μια η/β για τα σωματα και να συνδεθει με την εντολη του θερμοστατη στο καλωδιο του ανοιγματοσ τησ. επειτα η εντολη τησ βανασ να ενεργοποιησει τον κυκλοφορητη των σωματων. Για το μποιλερ πρεπει η εντολη του θρμοστατη χωρου στη θεση μποιλερ να συνδεθει σε κυκλοφ. μονο για το μποιλερ. ενασ υδροστατησ ασφαλειασ θα πρεπει να παρει την υπερθερμανση περα καποιου προκαθορισμενου σημειου και να την εκτονωσει στο μποιλερ. Για περισσοτερα στο email. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163331 από jstam
Απαντήθηκε από jstam στο θέμα Επιλογή λεβητα(?) pellet
Καλημερα,
Τελικά λόγω κόστους (είχα ενα κυκλοφορητή και μια μόνο ηλεκτροβάνα), προχωρησα σε αγορα μονο ενος θερμοστάτη, οποίος έχει έξοδο και για ζεστά νερα.
Ο θερμοστάτης λοιπόν διαχειρίζεται τον κυκλοφορητή όσον αφορά την θερμοκρασία του χώρου, και η έξοδος του ζεστού νερο του θερμοστάτη διαχειρίζεται την ηλεκτροβάνα που ανοίγει/κλείνει τον κλάδο για τον ηλιακό τριπλής.
Μόνο μειονέκτημα οτι για να ζεστάνω ζεστό νερό πρέπει να ζητάει και το σπίτι θέρμανση....αλλα αν το σπιτι δεν ζητάει θέρμανση τότε μάλλον ο ηλιακός θα έχει ζεστά νερά λόγω του ηλιου οπότε δεν θα χρειάζεται να τραβάει από το λέβητα.
Το μονο προβλημα που βλεπω ειναι οτι μαλλον ο κυκλοφορητης ειναι οριακος για το κυκλωμα....μαλλον το πασχα να προχωρησω σε αντικατασταση.....
Μια ερώτηση , σε μια γραμμή δισωληνια με 16/2 τουμπόραμα εχω 3 σώματα ένα 22/900/400 ενα 11/900/400 και ενα 22/900/600 , μπορώ να μεγαλώσω το 22/900/600 σε κατι πιο μεγάλο οπως πχ σε 33/900/600 ή 33/900/800 ; ποση ενέργεια μπορεί να περάσει μέσα απο μια 16/2 τουμποραμα ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ