Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38124 από SakiSystem
Έχω κάψει αρκετά κιλά πέλετ για να διασταυρώσω το παρακάτω φαινόμενο.
Διαφοροποίηση ελκυσμού από συννεφιά σε καθαρό ουρανό

Κατ΄αρχάς έχω INOX διπλή με μόνωση 200-250 φ 7 μέτρα με "ταυ" στο λέβητα και "Γαλλικό" καπέλο στην έξοδο, η καμινάδα είναι όλη σε μία ευθεία. Ο λέβητας έχει καυστήρα τύπου πυρινοκαυστήρα(αν χρησιμοποιώ τον όρο σωστά)
Στο πρόγραμμα κανονικής καύσης όπου δουλεύει και ο φυσητήρας δεν έχω κανένα πρόβλημα από τα καιρικά με οποιαδήποτε ρύθμιση τροφοδοσίας και του αέρα εισαγωγής. Το κλαπέ καυσαερίων του λέβητα είναι κατά το ήμισυ κλειστό ενώ του φυσητήρα είναι κατά 80% κλειστό και αέρας στο 70% από το ρυθμιστικό του φυσητήρα. Πουθενά δεν υπάρχει καπνός ούτε στο χώρο καύσης ούτε στη έξοδο της καμινάδας. Οι παραπάνω ρυθμίσεις έγιναν με συννεφιά. Το πρόβλημα είναι όταν ο καυστήρας περνάει στο πρόγραμμα συντήρησης φλόγας ενώ με συννεφιά έχω ρυθμίσει το χρόνο τροφοδοσίας και αναμονής σε σημείο που να μην κατεβαίνει η φλόγα μέσα στον κοχλία με καθαρό ουρανό καίγεται πολύ πιο γρήγορα (το πέλετ) με αποτέλεσμα να πλησιάζει η φλόγα τον κοχλία, η φλόγα είναι τόσο έντονη σαν να είναι σε λειτουργία ο φυσητήρας.

Αναλογίζομαι πως θα μπορούσε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα χωρίς να επεμβαίνω στο πρόγραμμα συντήρησης φλόγας.
Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και βρήκε την λύση θα του ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσε.

Η λύση |:

Μετά από τις επόμενες εγγραφές και απαντήσεις, τους ευχαριστώ όλους, τοποθέτησα αυτά τα δύο πραγματάκια το αριστερό στην καμινάδα και το δεξί στην εισαγωγή αέρα.



Τάμπερ ελκυσμού (Tigex 25) στην καμινάδα, διορθώθηκε κατά πολύ η καύση με μείωση και της θερμοκρασίας καυσαερίων (160-180C), σε συντήρηση φλόγας το πρόβλημα όμως παρέμενε έτσι τοποθέτησα και ένα τάμπερ στην εισαγωγή του αέρα. Η συνδυασμένη ρύθμιση του τάμπερ εισαγωγής και του δευτερεύοντα αέρα από την πόρτα του λέβητα έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Αφού λοιπόν ψάχτηκα το σαββατοκύριακο με τους χρόνους τροφοδοσίας και παύσης σε συντήρηση φλόγας η κατάληξη είναι 200 γραμμάρια ανά 30 λεπτά, νομίζω πως η κατανάλωση αυτή είναι ικανοποιητική, αλλά και η θερμοκρασία των νερών τώρα σπάνια υπερβαίνει τους 70C σε συντήρηση φλόγας λόγω μειωμένης ζήτησης.
Καθ' όλη την διάρκεια του μισάωρου που δεν υπάρχει τροφοδοσία η καύση είναι σταθερή και με φλόγα έτσι σε κανένα στάδιο της καύσης δεν εμφανίζεται καπνός, ούτε στον θάλαμο ούτε και στην καμινάδα, κανόνας που κατά την γνώμη μου έπρεπε να τηρηθεί.
Επίσης διαπίστωσα πως η συνδυασμένη επενέργεια των δύο τάμπερ με τους ισχυρούς ανέμους των προηγούμενων ημερών άφησαν ανεπηρέαστη την καύση σε όλα τα στάδια.

Σας ευχαριστώ που δώσατε προσοχή στο πρόβλημα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem. Αιτία: προσθήκη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38144 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Δεν είμαι ειδικός και δεν μπορώ να απαντήσω. Υποψιάζομαι όμως ότι είναι θέμα βαρομετρικής πίεσης και, άρα, θα βοηθούσε τους ειδικούς να έδινες το υψόμετρο που είσαι καθώς και τις πιέσεις που επικρατούν όταν παρουσιάζονται το φαινόμενα.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38152 από SakiSystem
Νίκο έτσι ακριβώς πιστεύω κι εγώ πως είναι δεν μπορώ να φανταστώ όμως με ποιο τρόπο αντιμετωπίζεται, θα πέσει πάλι ψάξιμο, σ΄ευχαριστώ πάντως.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38174 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
να πω μια χαζομαρουλα ?
μηπως δεν ειναι ακριβως η συνεφια ...αλλα η πολυ περισσοτερη υγρασια του αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38181 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Χωρις να παιρνω κι ορκο, μηπως φτανεις σε υπερβολικη υποπιεση και χρειαζεσαι εναν ρυθμιστη (draught regulator)?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38190 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Επειδή το forum απευθύνεται και σε μη ειδικούς, μήπως Grecu_ να μας εξηγούσες τι είναι αυτά τα ... καινά δαιμόνια που μας εισάγεις;

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ