Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57224 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η ρύθμιση έγινε μετα απο οδηγία του τεχνικού. Λίγα ακαυτα ναι βλέπω στο συρτάρι

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57278 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
To alarm θερμοκρασίας έχει να κάνει και με το αν μπορεί το μηχάνημα να κατεβάσει την θερμοκρασία σε περίπτωση που έχει φτάσει στα όρια και όχι απαραίτητα ότι την ξεπέρασε. Καλή και άμεση ρύθμιση χρειάζεσαι για μένα. Γνώμη μου πρέπει να κατέβει ο αέρας έτσι ώστε να μην πετά έξω άκαυστα ούτε να σου κρατάει στάχτη.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57288 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αυτο εκανα chris χαμηλωσα αέρα και καύσιμο μέχρι στιγμής δεν έκοψε. Με την εταιρία δεν βγάζω άκρη ούτε τήεφωνα σηκώνουν τεσπα.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57296 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας. Μόλις χαμπάριασα το θέμα σας, με το οποίο ασχολούμαι 4 μέρες εντατικά:
Έχω μια Thalia 25 που την δουλεύω λίγες μέρες και έχω μπαστακωθεί από πάνω της να την βλέπω και να την ακούω.
Έχω γράψει απόψεις σε άλλη συζήτηση εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=30473&Itemid=53

και ανέβασα φωτό εδώ: plus.google.com/photos/11323571984112815...hkey=CM-jo_vas4D1vgE

Το σπίτι που νοικιάζω είναι 107 τ.μ. με μονά τζάμια και ελλειπή μόνωση, 1ος όροφος σε τριόρωφη πολυκατοικία με ισόγειο κλειστή καφετέρια μη θερμαινόμενη. Υπάρχει κεντρικός λέβητας πετρελαίου απ τον οποίο αποκόπηκα και ο οποίος ζεσταίνει τους υπόλοιπους ορόφους. Μπαλκόνια περιμετρικά με παλιές μπαλκονόπορτες. Ξόδεψα πολλά λεφτά στις χάλκινες σωλήνες (30μέτρα+) για να πάω το νερό από τη σόμπα στο υπάρχον κολεκτέρ + ανόδιο + βάνες +++...)

Η σόμπα είναι 40 εκ από εξωτερικό τοίχο κουζίνας, με 1μ μπουρί οριζόντιο (ΙΝΟΧ μονό) και 2 μ κάθετο με φίλτρο νερού.

Έκαψα αρχικά 4 σακούλια Golden Nuggets και τώρα άρχισα με Bioenergy Point. Η σόμπα εγκαταστάθηκε από υδραυλικό και την άναψα μόνος μου. Είχε προεπιλεγμένο το μενού ECO και εντυπωσιάστηκα με τη ζέστη που έκανε (υποκειμενικό αυτό). Θερμοκρασία καυσαερίων που είδα κάποια στιγμή ήταν 165? Έφτασε στους 65 βαθμούς το νερό μετά καμμια ώρα τουλάχιστο.
Δεν είχα πρόβλημα με καυσαέρια. Νομίζω πως θέλει κάποια ρύθμιση γιατί στη μεγάλη κατανάλωση μαυρίζει το τζάμι σε λιγες ώρες και ο καπνός της μυρίζει παράξενα. Αφήνει δε μια λεπτή στρώση μαυρίλας (αυτή που πιάνει το τζάμι) παντού μέσα, εκτός βέβαια και από τα μισοκαμμένα κομματάκια που πετιούνται ολόγυρα (αέρας υψηλός?). Σε 3 μέρες έκαψα 4 τσουβάλια με προσεκτική χρήση. Θα σταματήσω το έλατο (Golden Nuggets) και θα το γυρίσω σε οξιά (τουλάχιστο). Έχω μιλήσει με Λέσβο όπου παράγουν πέλλετ και πυρήνα ελιάς χύμα και πήρα πληροφορίες για προσαρμογή της σόμπας ώστε να καίει πυρήνα. Θα τις διασταυρώσω σήμερα με το εργοστάσιο. Θα μ άρεσε η ιδέα να καίω σε Ελληνική σόμπα ελληνικά πέλλετς.
Άρχισα να μαθαίνω το μενού MANUAL και να κρατώ σημειώσεις θερμοκρασιών νερού, καυσαερίων και στροφών κοχλία. Πρέπει να μάθω να τη ρυθμίζω σωστά και να κρατάω τις ρυθμίσεις για κάθε είδος πέλλετ μέσ στο μενού (υπάρχει δυνατότητα). Θέλω να εμπεδώσω το θέμα καλά για να κάνω τη βέλτιστη χρήση της σε οικονομία και απόδοση. Σήμερα θα πάω στο εργοστάσιο όπου γίνονται σεμινάρια πάνω στο θέμα κάθε Τετάρτη και Κυριακή (καλό?).
ΘΑ σας ξαναγράψω σύντομα.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57313 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Επέμενε με την εταιρεία διότι οι ρυθμίσεις είναι πολλές που μπορεί να γίνουν. Το καλύτερο θα ήταν να έρθει από κει κάποιος. Από το τηλ. δεν γίνεται. Μπορεί πχ και η αρχική ποσότητα πέλλετ της έναυσης να είναι πολύ κτλ. Κράτα μας ενήμερους.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57315 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φίλε georgepap31 αν κάψεις πέλλετ πυρήνα ελιάς μπορεί να τεθείς εκτός εγγύησης. Σίγουρα θες ρύθμιση με αυτά που λες. Ισχυρή μόνωση έβαλες στα 30 μέτρα σωλήνων;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ