Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60254 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
δεν ειπα πιεσης Γιωργο, μαλλον διαβαζει θερμοκρασια νερου και κοβει αν υπερβει το οριο (τωρα ποσο ειναι το οριο ουτε ξερω). το θερμοστοιχειο που μετραει νερο θα το δεις αν βγαλεις το επανω καπακι, θα δεις ψηλα αριστερα ενα καλωδιο. (για ριξε μια ματια αν ειναι στη θεση του)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60259 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

teoted έγραψε: Καλημέρα,
έχω τη Thalia plus 20kw εδώ και λίγο καιρό. Μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας, παρατηρώντας την κατανάλωση και την θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς, αποφάσισα να επέμβω. Μετά από πολλές προσπάθειες
κατέληξα σε θερμοκρασία καυσαερίων 140 βαθμούς, έχοντας αέρα 1880 στη μεγάλη και κοχλία 2,35s. Πιστεύω πως είμαι καλύτερα.


το αν εισαι καλυτερα εσυ θα το κρινεις. αν εισαι ικανοποιημενος με την θερμοκρασια νερου που ανεβαζει και σε ποσο χρονο την ανεβαζει. ;)
για μενα εχεις παραπανω αερα με αυτες τις στροφες του κοχλια, αν ομως δεν σου πιανει κρουστα στο τασακι τοτε εισαι οκ :)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60300 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Προς το παρών με μέση εξωτερική θερμοκρασία 3,5 και μέση εσωτερική θερμοκρασια 19 σε 24ωρη λειτουργία έχω κάψει 250 κιλά. Πιστεύετε πως ειναι καλα; Ο λέβητας δουλεύει σε θερμοκρασία 65 βαθμών και προς το παρών φαίνετε να τα πάει καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60324 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Λειτουργεί απο 9/12

teoted έγραψε: Προς το παρών με μέση εξωτερική θερμοκρασία 3,5 και μέση εσωτερική θερμοκρασια 19 σε 24ωρη λειτουργία έχω κάψει 250 κιλά. Πιστεύετε πως ειναι καλα; Ο λέβητας δουλεύει σε θερμοκρασία 65 βαθμών και προς το παρών φαίνετε να τα πάει καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60492 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

teoted έγραψε: Λειτουργεί απο 9/12

teoted έγραψε: Προς το παρών με μέση εξωτερική θερμοκρασία 3,5 και μέση εσωτερική θερμοκρασια 19 σε 24ωρη λειτουργία έχω κάψει 250 κιλά. Πιστεύετε πως ειναι καλα; Ο λέβητας δουλεύει σε θερμοκρασία 65 βαθμών και προς το παρών φαίνετε να τα πάει καλά.


ΔΕ γραφεις πόσες μέρες τον καίς ώστε να υπολογίσουμε. 19 εσωτερική θερμοκρασία λέει το θερμόμετρο του λέβητα ή του σπιτιού?

Τελικά σήμερα τέλειωσε το βάσανο που είχα με το Alarm16. Η λύση ήταν να κρατήσω πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα το πλήκτρο MODE, οπότε η οθόνη με γύρισε στο ΜΕΝΟΥ και μπόρεσα να απενεργοποιήσω τον κατηραμένο πιεσοστάτη νερού που είχα ενεργοποιήσει από το μενού IDRO. Έπειτα κράτησα το ΟΝ πατημένο για λίγα δευτ. πάλι και αφού η συσκευή έκανε έναν εσωτερικό έλεγχο, με άφησε να την ανάψωω!
Άριστη εντύπωση έχω από την τεχνική βοήθεια της εταιρίας κατασκευής, που εκτός από τα τηλέφωνα, ήρθε ο άνθρωπος στο σπίτι να δεί το πρόβλημα το "'αλυτο" με λάπτοπ προγραμματισμού και πλακέτα καινούρια (δε χρειάστηκαν). Αυτά είναι τα καλά του παπουτσιού απ τον τόπο σου..

Συνεχίζω την αναζήτηση της χρυσής τομής θερμοκρασίας - καυσίμων - αέρα, με αισιοδοξία..

υγ: τελικά δεν υπάρχει σε καμμιά Tηalia αισθητήρας πίεσης νερού, όπως έμαθα χθες. Το θέμα αντιμετωπίζεται με άλλες δικλείδες ασφαλείας.(θερμοκρασία)

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barxman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60508 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ο λέβητας σήμερα συμπληρώνει 10 μέρες λειτουργίας. Εσωτερική θερμοκρασία μετράω με ξεχωριστό θερμόμετρο εντός του σπιτιού και με το ίδιο μετράω την εξωτερική. Θα με βοηθούσε αν κάποιος μας έλεγε πως να ρυθμίσουμε τους λέβητες που έχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ