Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128535 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Έχω τον compact της mytherm 18kw το πελλετ είναι σε χρώμα υφή και μέγεθος σαν το αυστριακό και σε προδιαγραφές το πλησιάζει κατά πολύ.Το διάλεξα γιατί δεν αφήνει σκόνη στην δεξαμενή και η στάχτη που αφήνει είναι πολύ λιγότερη από το προηγούμενο πέλλετ και είναι καθαρή στάχτη με αποτέλεσμα να μην αφήνει μαυρίλα και να θέλει λιγότερο χρόνο στο καθάρισμα. οι ρυθμίσεις είναι οι εργοστασιακές εκτός από την θερμοκρασία νερού που την έχω στους 63 και την τροφοδοσία πέλλετ στο -5 και αέρα +1 και μεταβατικές και ισχύος .Στο menu eco έχω τον θερμοστάτη να ανοίγει μετά από 2 λεπτά και να κλείνει 10 λεπτά αφού πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Στο menu alarm έχει τις εργοστασιακές. Και σύμφωνα με την κοινή λογική με το προηγούμενο πέλλετ με -3 στην τροφοδοσία πελλετ δούλευε μια χαρά έφθανε το νερό maximum στους 65 βαθμούς και μετά απο μόνο του μείωνε την τροφοδοσία πελλετ και συντηρούσε την φλόγα μέχρι να πιάσει και ο θερμοστάτης τους βαθμούς που έχω ζητήσει 23 για την ακρίβεια. τώρα δεν προλαβαίνει να πιάσει βαθμούς ο θερμοστάτης γιατί ανεβάζει την θερμοκρασία νερού στου 67 και πάνω και σβήνει από αlarm. Καυσαέρια έχω 145 με 148 maximum. αν του βάλω το παλιό το πελλετ και τροφοδοσία -3 όλα μια χαρά, άρα αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο πέλλετ κάνει πιο δυνατή καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128557 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

fader_gr έγραψε: Έχω τον compact της mytherm 18kw το πελλετ είναι σε χρώμα υφή και μέγεθος σαν το αυστριακό και σε προδιαγραφές το πλησιάζει κατά πολύ.Το διάλεξα γιατί δεν αφήνει σκόνη στην δεξαμενή και η στάχτη που αφήνει είναι πολύ λιγότερη από το προηγούμενο πέλλετ και είναι καθαρή στάχτη με αποτέλεσμα να μην αφήνει μαυρίλα και να θέλει λιγότερο χρόνο στο καθάρισμα. οι ρυθμίσεις είναι οι εργοστασιακές εκτός από την θερμοκρασία νερού που την έχω στους 63 και την τροφοδοσία πέλλετ στο -5 και αέρα +1 και μεταβατικές και ισχύος .Στο menu eco έχω τον θερμοστάτη να ανοίγει μετά από 2 λεπτά και να κλείνει 10 λεπτά αφού πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Στο menu alarm έχει τις εργοστασιακές. Και σύμφωνα με την κοινή λογική με το προηγούμενο πέλλετ με -3 στην τροφοδοσία πελλετ δούλευε μια χαρά έφθανε το νερό maximum στους 65 βαθμούς και μετά απο μόνο του μείωνε την τροφοδοσία πελλετ και συντηρούσε την φλόγα μέχρι να πιάσει και ο θερμοστάτης τους βαθμούς που έχω ζητήσει 23 για την ακρίβεια. τώρα δεν προλαβαίνει να πιάσει βαθμούς ο θερμοστάτης γιατί ανεβάζει την θερμοκρασία νερού στου 67 και πάνω και σβήνει από αlarm. Καυσαέρια έχω 145 με 148 maximum. αν του βάλω το παλιό το πελλετ και τροφοδοσία -3 όλα μια χαρά, άρα αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο πέλλετ κάνει πιο δυνατή καύση.


Θα προσπεράσω το θέμα πέλλετ και τον τρόπο που το αναδεικνύεις σε εξαιρετικό και θα σταθώ στις ρυθμίσεις σου. Αν και είναι αρκετά δύσκολο από μακριά καθώς δεν γνωρίζω τον λέβητά σου, να σετάρεις σωστά, θα σου γράψω μερικά γενικά μήπως βοηθηθείς. Αν το αλαρμ αφορά το νερό τότε ....

Θερμοκρασία Νερού
Θέρμανσης >70C
Νερού Χρήσης>60C
Ρυθμίσεις
ECO > on
Εαν το alarm δεν αφορά το νερό τότε θέλεις καθάρισμα. το έχεις κάνει γενικό ποτέ? Επίσης η πίεση νερού στο δίκτυό σου είναι σωστή? Εχεις νερό ? Μήπως έχεις κλειστή την παροχή νερού ??????
Σου τα γράφω όλα αυτά καθώς, όπως λες, είναι παράξενο με την αλλαγή πελλετ και μόνο να έχεις τέτοιο πρόβλημα.....
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128586 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Scourer ναι την ίδια ακριβώς σόμπα έχω με air flow. Τις έβαλα τις ρυθμίσεις και γύρισα την παροχή on.σ ευχαριστώ πολύ πολύ. Αύριο θα ξέρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128587 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Scouter το ίδιο πελλετ χρησιμοποιώ.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by lia77.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128622 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ίδια σόμπα, ίδιο πελλετ αν δεν δουλέψει τότε κάτι άλλο συμβαίνει και μην αφήσεις τον τεχνικό που περιμένεις την Δευτέρα να φύγει αν δεν το βρει !!
πιστεύω σήμερα ή αύριο να βρω λίγο χρόνο και να καταγράψω τις τιμές από όλες τις ρυθμίσεις και να τις ανεβάσω εδώ σε excel

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lia77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128644 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ενημερώνω πως το πρόβλημα μου φαίνεται να λύθηκε μετά την εγκατάσταση νέου "προγράμματος".

Κατά την έναυση είναι αισθητή ακουστικά η λειτουργία του ανεμιστήρα, με τον μεταβατικό αέρα όμως στο +10 και πάλι

Έχω πρόβλημα απόδοσης, με ψηλό κοχλία στα 2.7 και στροφές 2500 και αέρα ισχύος +2, ανεβάζει το νερό ένα βαθμό κάθε 4 λεπτά περίπου, φέξε μου και γλίστρησα

Πριν μια ώρα περίπου τα καυσαέρα ήταν στους 84 και το νερό στους 42, τώρα χωρίς καμία αλλαγή το νερό είναι στους 56 και τα καυσαέρια στους 108

Το μηχάνημα ζεσταίνει χώρο 100τμ με μεγάλα σώματα, ας πούμε χώρο 130 τμ με "τυπικά" σώματα

Το ερώτημά μου είναι, με σταθερό κοχλία, τι καταφέρνω όταν ανεβάζω τον αέρα, σε σχέση με (1) κατανάλωση και (2) απόδοση;

Ψάχνω να βρώ τις βέλτιστες ρυθμίσεις ως προς κατανάλωση και απόδοση

Το πρόγραμμα που έβαλε ο μάστορας είχε κοχλία 3.8 αλλά έτσι θα έχω απαγορευτική κατανάλωση, δε θέλω να το κανω, εξάλλου τα συνολικά τμ που καλείται να θερμάνει το μηχάνημα είναι αρκετά λιγότερα από όσα είναι φτιαγμένο να θερμάνει (240 αντί για 350 που λέει το μάνιουαλ), συνεπώς δεν θέλω να πάρω την πλήρη ισχύ του, γι' αυτό κατέβασα από 3.8 σε 2.7 και έριξα και τον αέρα λίγο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ