Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138425 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Προχθές μίλησα με το εργοστάσιο, μου είπαν πως για το air-flow είναι απολύτως απαραίτητος ο τεχνικος για να το βάλει και να το ρυθμίσει. Κόστος της τάξης των 150Ε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138431 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η αντισταση καλυπτεται με πελετ κατα την εναυση;
Η αντισταση ειναι μεσα σε εναν σωληνα,απο αυτον πρεπει να εισερχεται αερας αλλιως φωτια δεν περνει(σε εμενα τουλαχιστον δεν αναβε με τιποτα οταν τον εκλεισα με κολλα).
Σε εναν λεβητα που εχει γνωστος μου το ποτηρακι γεμιζει μεχρι πανω και αναβει κανονικα,δηλαδη αυτο με την αντισταση να μην στριμωχνεται απο πελετ ειναι ακυρο.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138432 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Έγραψα παραπάνω τι ισχύει στον δικο μου λέβητα με βάση την εμπειρία μου αλλά και τις οδηγίες από μηχανικό του εργοστασίου. Στο λέβητα του φίλου σου μπορεί να ισχύουν άλλοι κανόνες λόγω διαφορετικής σχεδίασης. Λες ο μηχανικός του εργοστασίου να μην ξέρει τι του γίνεται ;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρέπει να περνά αέρας από το σωλήνα. Αν όμως το πέλετ είναι σε μικρά κομμάτια και κάνει σχετικά μεγάλο σωρό πάνω στην αντίσταση, ο αέρας δεν έχει πού να πάει, έτσι δεν είναι; Άρα παρότι ο σωλήνας είναι ελεύθερος, η ροή του αέρα δυσχεραίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138436 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σήμερα, το μεσημέρι που γύρισα είδα μια αποτυχημένη, αν και από χθες που εδώ η εξωτερική θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω από 10οC, μέχρι το πρωί που έφυγα δούλευε ρολόι. Ανέβασα τον αέρα μεταβατικών στο +5 και μείωσα το πέλλετ μεταβατικών από το +2 στο 0 και άναψε σε 7 λεπτά κανονικά.
Μετά από 10 μέρες που άλλαξα την αντίσταση και την κουβέντα στο φόρουμ με τον συμπάσχοτα bobus, συμπέρανα ότι:
1. Η μανίσια μεταλλική αντίσταση είναι ανεπαρκής για αυτό το μηχάνημα, ενώ η κεραμική αποδίδει όντως πολύ καλύτερα.
2. Το όποια προβλήματα έναυσης που έχω τώρα οφείλονται στην ακανόνιστη τροφοδοσία πέλλετ επειδή είναι αρκετά σκληρό και έχει μεγάλο ποσοστό μεγάλων τεμαχίων >3,-3.5 cm.
3. Η Το σύστημα air flow βοηθάει πολύ στην λειτουργία άλλα όχι τόσο στην έναυση.

Και μια ερώτηση:
Η τροφοδοσία αέρα γίνεται με υποπίεση από τη λειτουργία του ανεμιστήρα εξαγωγής καυσαερίων, γιατί εκεί στην εισαγωγή νωπού αέρα δεν υπάρχει κάποιο βετιλατέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138437 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Γειά σας μετά απο καιρό. Εύχομαι καλά ανάμματα και καλά καθαρίσματα και για φέτος! Πλησιάζει η ώρα να ανάψω και γώ εδώ στην Καλαμαριά. Μετά από ένα καλοκαίρι τεμπελιά για το λέβητα. πρέπει να καθαρίσω μπουριά + φίλτρο νερού και να επεκτείνω την καμινάδα ψηλότερα γιατί ενοχλώ γείτονα στα 5 μέτρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για το πέρασμα air flow σε Thalia κατόπιν αγοράς. Απο το εργοστάσιο μου είπαν μια τιμή και σκέφτηκα πως αν είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου για φτηνότερα. 2 τρύπες φαντάζομαι και μια σύνδεση κάπου.
Άντε να ξαναθυμηθούμε τα μενού, το κουβάλημα και τη μαυρίλα στο μπαλκόνι!
Ένα άλλο θέμα που έχω με την επέκταση καμινάδας είναι πως αναρωτιέμαι αν θα λειτουργεί σωστά με προέκταση 7-8 μέτρα πάνω απ το φίλτρο νερού. Ως τώρα είχα 3 μέτρα μπουρί και φίλτρο μόνο.
Τα σέβη μου!


Σε προηγούμενο ποστ ανέβασα ένα σκαρίφημα με τη διάταξη του air flow στο δικό μου που το είχε από το εργοστάσιο. Κατά την άποψή μου, αν επεκτείνεις την καμινάδα είναι απαραίτητο το air flow γιατί θα αυξηθεί πολύ ο ελκυσμός κατά τη λειτουργία ενώ θα έχεις θέμα και με την έναυση όταν φυσάει αέρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138438 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ναι αυτή ...

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ