Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138529 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: τασακι και συστημα airflow ειναι τα δυο βασικα στοιχεια της σομπας και η αντισταση σε δευτερη φαση μου ειπε ο τεχνικος που ηρθε σημερα για καθαρισμο.


Το τασάκι είναι εξάρτημα που δεν "ρυθμίζεται" και το air flow μπορεί να βοηθάει αλλά στην έναυαση δεν ξέρω πόσο. Όμως άλλο μια αντίσταση να ανεβάζει την θερμοκρασία στο ρεύμα του αέρα έναυσης 900-1000 οc και άλλο 500-600οC.
Δεν χρειάζεται να είσαι "επιστήμονας" για να καταλάβεις τη διαφορά.
Και κάτι άλλο: Η αντίσταση δουλεύει μόνο στην έναυση, ενώ το air flow συνέχεια (και στην έναυση και τη λειτουργία).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138530 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: ρε παιδια ερωτηση, ηρθε ο τεχνικος και καθαρισε την σομπα ολα οκ. το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι τωρα ακουω τον κοχλια πιο βαρυ οταν ριχνει πελλετ


Το έχω αναφέρει ήδη ότι συμβαίνει σε μένα με το schweighofer και αυτό γιατί έχει πιο μακριά κομμάτια >3-3,5 ακόμα και 4 cm και εκτός αυτού είναι πιο σκληρά στην παρτίδα που έχω πάρει.
Τι πέλλετ έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138572 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
το ιδιο μ εσενα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138577 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε:

scouter έγραψε: [quote=

επειδή πιο παλιά που είχα την 20αρα (που θεωρητικά κάλυπτε αλλά στην πραγματικότητα ήταν ανεπαρκής) τα προβλήματα έναυσης που αντιμετώπισα λύθηκαν με πατέντα στο τασάκι προτείνω να εστιάσεις εκεί

στο ίδιο λεβητοστάσιο δουλεύει εδώ και τρία χρονια ο παλιός 30άρης της ίδιας εταιρίας και ζήτημα να έχει 3 αποτυχημένες από τότε που έγινε η πατέντα στο τασάκι


Τι πατέντα να κάνω;
Πετσικάρισε, ράγισε και το πήγα στην εταιρεία όπου του άνοιξαν περισσότερο την τρύπα γύρω από το σωλήνα της αντίστασης και ταυτόχρονα ενίσχυσαν το σημείο αυτό κολλώντας ένα κομμάτι από πίσω.
Τώρα μπαίνει και βγαίνει πολύ εύκολα, δεν νομίζω να θέλει κι άλλη επισκευή.


είναι ένα θέμα αλλά όχι το πιο σημαντικό, το πιτσικάρισμα
από τις διαστολές - συστολές το τασάκι μετακινείται συνήθως προς τα μπρος και αυτό δεν επιτρέπει την αντίσταση να έρθει σε επαφή με το πελετ ... η πατέντα που κάναμε (και λειτούργησε) ήταν να τρυπήσουμε μπροστά σε δύο σημεία και εκεί να βάλουμε δυο βίδες, σαν φρένα κάπως έτσι που να μένει το τασάκι, πάντα στη θέση του

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138582 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Οι βίδες ακουμπάνε κάτω ή στο πλάι;
Το ζήτημα είναι να μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα.
Σ' μένα στράβωσε τόσο πολύ που έβγαινε με μεγάλη δυσκολία.
Τώρα, καθώς άλλαξα την αντίσταση σε κεραμική, η οποία είναι πιο κοντή και δεν έρχεται σε επαφή με το πέλλετ, ανάβει μόνο με το καυτό ρεύμα αέρα και δεν νομίζω ότι θα βγάλει θέμα για μετακινήσεις 2-3 χιλιοστών μπρος πίσω.
Εξάλλου πρέπει να περνάει αέρας και από το τρυπητό μέρος, όχι μόνο από την τρύπα της αντίστασης και για καλύτερη καύση και για να μην μένουν υπολείμματα κατά το σβήσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138665 από dsamaras
Απαντήθηκε από dsamaras στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλό Χειμώνα και καλές καύσεις να έχουμε όλοι . Αγόρασα από το praktiker 2 τόνους και κάτι, Alfa premium pellet με 500 ευρώ (γλυτωσα 200€ σε σχέση με πέρυσι 350ο τόνος σημαντικό) και σας στέλνω τις ρυθμίσεις μου μετά από 2 ημερών τσεκάρισμα σε έναυση και λειτουργία.
Υπενθυμίζω ότι έχω thalia 25kw plus στο μπαλκόνι μου.
Λοιπόν έχουμε και λέμε

Θέρμανση νερού : 63C
Θέρμανση νερού χρήσης : 50C ( δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω τριπλής ενέργειας θερμοσίφωνας κατευθείαν με τις γραμμές)

Δοσολογία Pellet :
Μεταβατικες Ενέργειες +1
Ενέργειες ισχύος 0

Μενού κοχλία:
Φρενάρισμα off
Χρόνος στην ελάχιστη : 1.45
Χρόνος στην μέγιστη : 3.80

Μενού Αέρα Καύσης:
Μεταβατικές Ενέργειας -2
Offset λειτουργιας 0
Στροφές στην Ελάχιστη 1450
Στροφές στην μέγιστη 1560

Μενού Έναυσης
Θερμοκρασία καυσαερίων on 57
Θερμοκρασία καυσαερίων off 50
Διάρκεια προεναυσης 1 : 60
Διάρκεια προεναυσης 2. : 150
Διάρκεια προεναυσης εν θερμώ : 51
Διάρκεια Έναυσης 1030
Διάρκεια Φλόγας 210
Θερμοκοπια off


Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dsamaras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ