Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142293 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Bobus ζήτα από το εργοστάσιο στη Σίνδο να μιλήσεις με το Σάββα. Εξήγησέ του το πρόβλημα σου και νομίζω ότι αυτός θα καταλάβει τι φταίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142295 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Έννοια σου...

Πρόσεξε να δεις τι έγινε σήμερα:

Το κατάστημα δήλωσε αναρμοδιο, μου είπαν μόνο στην αντιπροσωπεία μπορούν να απευθυνθούν και το έχουν κάνει. Τους πίεσα λοιπόν και ξαναενόχλησαν την αντιπ. και μου είπαν "πάρε τον ιδιοκτήτη τους, σε περιμένει να τον καλέσεις". Τον πήρα, και αυτός με τη σειρά του μου είπε "πάρε κατευθείαν το Σάββα".

Παίρνω τον Σάββα, του εξηγώ, και μου λέει "μπορεί ο τεχνικός να την έβαλε την αντίσταση χωρίς να αφαιρέσει το πλαστικό της κάλυμμα".

"ναι" του λέω, "αλλά τότε πώς πήρε μπρος μερικές φορές πριν πεθάνει;"

Αυτός επέμεινε.

Άκου τώρα διάλογο:

- πιάνει το χέρι σου; να τη βγάλεις και να δεις;
- μα, να το κάνω εγώ αυτό; αν κάνω ζημιά;
- όπως λές ο τεχνικός που σου στέλνει ο μηχανικός μας θα αργήσει, δεν είναι τίποτε, βγάλε την πρίζα και βγάλε την αντίσταση, πάρε ένα μπουζόκλειδο 17άρι και βγάλτη

Και πριν 5' ανέβηκα να δω, αλλά η σύνδεση με την παροχή είναι τέτοια που πρέπει να πάρω κοπίδι και να την κόψω, δεν είναι με κλιπ-ον όπως μου είπε ο Σάββας, και δεν θέλω να το κάνω πραγματικά

Αλλά τρομερή υποστήριξη, "ο τεχνικός μας στην ΑΘήνα θα αργήσει οπότε τσέκαρε μόνος σου την αντίσταση και πες μας..."

Αντί να επικοινωνήσει αυτός με τον εδω τεχνικό και να τον ρωτήσει... εγώ δεν έχει νόημα να το κάνω γιατί απλά δεν θα βγει στο τηλεφωνο...

Και πριν λίγο τον κάλεσα το Σάββα να του πω τι έγινε και μου έκανε άρνηση κλήσης

ΥΠΕΡΟΧΑ λέμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142296 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Έννοια σου...

Πρόσεξε να δεις τι έγινε σήμερα:

Το κατάστημα δήλωσε αναρμοδιο, μου είπαν μόνο στην αντιπροσωπεία μπορούν να απευθυνθούν και το έχουν κάνει. Τους πίεσα λοιπόν και ξαναενόχλησαν την αντιπ. και μου είπαν "πάρε τον ιδιοκτήτη τους, σε περιμένει να τον καλέσεις". Τον πήρα, και αυτός με τη σειρά του μου είπε "πάρε κατευθείαν το Σάββα".

Παίρνω τον Σάββα, του εξηγώ, και μου λέει "μπορεί ο τεχνικός να την έβαλε την αντίσταση χωρίς να αφαιρέσει το πλαστικό της κάλυμμα".

"ναι" του λέω, "αλλά τότε πώς πήρε μπρος μερικές φορές πριν πεθάνει;"

Αυτός επέμεινε.

Άκου τώρα διάλογο:

- πιάνει το χέρι σου; να τη βγάλεις και να δεις;
- μα, να το κάνω εγώ αυτό; αν κάνω ζημιά;
- όπως λές ο τεχνικός που σου στέλνει ο μηχανικός μας θα αργήσει, δεν είναι τίποτε, βγάλε την πρίζα και βγάλε την αντίσταση, πάρε ένα μπουζόκλειδο 17άρι και βγάλτη

Και πριν 5' ανέβηκα να δω, αλλά η σύνδεση με την παροχή είναι τέτοια που πρέπει να πάρω κοπίδι και να την κόψω, δεν είναι με κλιπ-ον όπως μου είπε ο Σάββας, και δεν θέλω να το κάνω πραγματικά

Αλλά τρομερή υποστήριξη, "ο τεχνικός μας στην ΑΘήνα θα αργήσει οπότε τσέκαρε μόνος σου την αντίσταση και πες μας..."

Αντί να επικοινωνήσει αυτός με τον εδω τεχνικό και να τον ρωτήσει... εγώ δεν έχει νόημα να το κάνω γιατί απλά δεν θα βγει στο τηλεφωνο...

Και πριν λίγο τον κάλεσα το Σάββα να του πω τι έγινε και μου έκανε άρνηση κλήσης

ΥΠΕΡΟΧΑ λέμε...


αφού πριν λίγα post λες πως η αντίσταση ανάβει αλλά δεν έχει αέρα ... :S

τι είναι τελικά??

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142297 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Την αντίσταση την έβγαλες τελικά;
Δεν κατάλαβα που θέλει κόψιμο η σύνδεση, στα καλώδια τροφοδοσίας ή κάπου αλλού;
Δεν είπες αν ο σωλήνας έχει και άλλον εσωτερικά.
Αν τη βγάλεις, τελικά κάνε το προσεκτικά γιατί σπάει εύκολα αν ζοριστεί ή πέσει κάτω.


Τι να πω ρε φίλε με την περίπτωση ....
Γ@$&ΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142300 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ο Σάββας που είναι ο ίδιος μηχανικός αλλά και συν-ιδιοκτήτης του εργοστασίου πιστεύει πως το πλαστικό κάλυμμα εμποδίζει τον αέρα να ρεύσει προς το καύσιμο. Πιστεύω πως κάνει λάθος, δεν είναι δυνατόν ο τεχνικός να έκανε τέτοια γκάφα, και το κυριώτερο το μηχάνημα έκανε 4 νομίζω εναύσεις ομαλότατα, πώς τις έκανε αν το πλαστικό δεν είχε βγει;

Έγραψα πως δεν θέλω να "σπάσω" τη σύνδεση μεταξύ τροφοδοσίας και αντίστασης, ο τεχνικός με χρήση πένσας είχε ενώσει κάτι διχάλες και από πάνω πέρασε ένα πλαστικό κλιπσάκι ως προστασία αλλά και μόνωση της σύνδεσης, δεν θέλω να τη χαλάσω λοιπόν και συνεπώς δεν έβγαλα την αντίσταση. Προτιμώ να μάθουμε μέσω τηλεφώνου αν έβγαλε το πλαστικό.

Τι εννοείς "άλλον εσωτερικά"; Πριν μπει η αντίσταση, όταν δεν υπήρχε καμία μέσα, είχα ψαχουλέψει με το χέρι και αισθάνθηκα ένα σωλήνα, υποθέτω εκεί μέσα μπήκε η αντίσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142303 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Κατάλαβα τι εννοεί. Πίσω από το παξιμάδι που βιδώνει η αντίσταση υπάρχει ένα πλαστικό κάλυμμα που καλύπτει λίγο τα καλώδια τροφοδοσίας και έτσι δεν περνάει αέρας μέσα από την κεραμική αντίσταση που είναι σωληνωτή. Αυτό το κάλυμμα θέλει κόψιμο λίγο έτσι ώστε να μην σφίγγει τα καλώδια και να περνάει ο αέρας. Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις.
Και να μην κοπεί η αντίσταση δουλεύει, αλλά με την παρέμβαση αυτή γίνεται περισσότερο λειτουργική.

Για να δεις αν υπάρχει εσωτερικός σωλήνας, κοίταξε απλά την άκρη του που βγαίνει μέσα από την τρύπα στο τασάκι. Αν έχει, να ξέρεις αυτό είναι το πρόβλημα και πες στο στο Σάββα, θα καταλάβει αυτός.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ