Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151300 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας και καλή χρονιά! Έχω φάει τόσο χρόνο με αυτό το νήμα που δεν το ξεχνώ. Η σόμπα μου, τις τελευταίες 2 χρονιές δεν με πολυαπασχολεί και ούτε και γω της έχω αλλάξει κάτι στο μενού (σε σημείο που κοντεύω να το ξεχάσω). Μόνο καθάρισμα επιφανειακό συχνά και βαθύ κάθε 3 βδομάδες με μήνα περίπου. Ενδιαφέρθηκα πρόσφατα για το airflow σύστημα και σχημάτισα την εντύπωση πως αν καθαρίζεις συχνά και έχεις νορμάλ απαγωγή καυσαερίων δεν είναι απαραίτητο(λόγια τεχνικού). Δεν το έβαλα. Δεν έχω αλλάξει ποτέ αντίσταση, κοχλία, κυκλοφορητή ή ανεμιστήρα. Έχω απορία μάλιστα για το μέσο όρο ζωής τους.
Επίσης καθάρισα στην αρχή της σαιζόν το φίλτρο νερού (το απλό) και είχε μέσα ελέφαντες.Του άνοιξα την εξαγωγή περισσότερο και η διαφορά ήταν μεγάλη.
Και πάλι καλή χρονιά και καλά καθαρίσματα!

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151990 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Γειά σας και καλή χρονιά! Έχω φάει τόσο χρόνο με αυτό το νήμα που δεν το ξεχνώ. Η σόμπα μου, τις τελευταίες 2 χρονιές δεν με πολυαπασχολεί και ούτε και γω της έχω αλλάξει κάτι στο μενού (σε σημείο που κοντεύω να το ξεχάσω). Μόνο καθάρισμα επιφανειακό συχνά και βαθύ κάθε 3 βδομάδες με μήνα περίπου. Ενδιαφέρθηκα πρόσφατα για το airflow σύστημα και σχημάτισα την εντύπωση πως αν καθαρίζεις συχνά και έχεις νορμάλ απαγωγή καυσαερίων δεν είναι απαραίτητο(λόγια τεχνικού). Δεν το έβαλα. Δεν έχω αλλάξει ποτέ αντίσταση, κοχλία, κυκλοφορητή ή ανεμιστήρα. Έχω απορία μάλιστα για το μέσο όρο ζωής τους.
Επίσης καθάρισα στην αρχή της σαιζόν το φίλτρο νερού (το απλό) και είχε μέσα ελέφαντες.Του άνοιξα την εξαγωγή περισσότερο και η διαφορά ήταν μεγάλη.
Και πάλι καλή χρονιά και καλά καθαρίσματα!


το πρώτο που σκέφτηκα ήταν... μ@λ@κ@ καλά τα λέει ο george αλλά κοίτα μη γράψεις τίποτα και το ματιάξεις :cheer:
αλλά από πρόπερσι που άλλαξα την 20αρα με την καινούργια 27αρα (με το airflow) είμαι άρχοντας.
ειλικρινά έχω να ανοίξω το μενού από πέρυσι ... τάισμα, κάψιμο και καθάρισμα (1 φορά την εβδομάδα θάλαμο καύσης και δοχείο, 1 κάθε 40 μέρες τα τούμπα)
σταθερή κατανάλωση με Schwei και μόνο (φέτος από το άναμμα αρχές Νοέμβρη μέχρι σήμερα 1250 κιλά περίπου) και αυτό για σπίτι 130 τ.μ. σε δύσκολη ,σχετικά με τις θερμοκρασίες, περιοχή της Θεσσαλονίκης

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154022 από dimitris_81
Απαντήθηκε από dimitris_81 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σας και καλως σας βρηκα.Εχω αγορασει μια μοναδα πελλετ thalia plus 21kw και την εχω στο μπαλκονι,το θεμα αναφερεται σε thlaia 21kw η οποια ειναι σομπα λεβητας,το λογισμικο ειναι το ιδιο και οι μονες διαφορες που εχουν ειναι οσον αφορα στην θωρακιση και σε καποια κατασκευαστικα θεματα.
Εχω διαβασει ολο το θεμα απο την αρχη και μπορω να πω οτι με βοηθησε παρα πολυ ευχαριστω ολους οσους εκατσαν και ασχοληθηκαν τοσο πολυ σε βαθος.

Το πελλετ που καιω κατα βαση ειναι Schweighofer.Η απορια μου ειναι οταν παταω το menu εμφανιζεται μια επιλογη fire με σκαλες απο το 1-5 απο οταν μου εφεραν και εγκατεστησαν την σομπα αυτη η επιλογη ειναι στο 2 τι ακριβως κανει αυτη η επιλογη γιατι δεν μπορεσα να καταλαβω.Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154024 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα απο το 1-5 ειναι η ισχυ δηλαδη εαν το βαλεις στο 5 περισοτερη ριψη πελλετ αλλος κυκλος λειτουργιας πιο γρηγορα ολα ζεσταμα νερων χρονοι κ.α.αλλοι κατασευαστες λενε 1η σκαλα=50τμ 2η=100 3=150 4η=200 5η=250τμ.αλλοι παλι λενε π.χ.30kw 1η σκαλα=6kw 2η=12 3η=18 4η=24 5η=30kw.να ξερεις οσο ανεβαζεις σκαλες πιο γρηγορες οι αποδοσεις.ολα φυσικα εχουν να κανουν με την θερμογονο δυναμη του πελλετ και το βαθμο αποδοσης του μηχανηματος
τις μονωσεις του σπιτιου με ποση ζεστα (θερμοκρασιακα εννοω) ζεστενεται ο καθε ανθρωπος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154051 από dimitris_81
Απαντήθηκε από dimitris_81 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ευχαριστω για την απαντηση.Οπως προειπα εμενα αυτο ειναι απο την μανα του στο 2,εγω εχω κανει καποιες ρυθμισεις οσον αφορα τις μεταβατικες τις ισχυος και τον χρονο του κοχλια,αν το βαλω π.χ στο 4 την σκαλα θα αλλαξουν αυτοματα οι ρυθμισεις που εχω κανει εγω και θα βαλει ο λεβητας δικες του?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154054 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φιλε οι ρυθμισεις που εχεις κανει εσυ αφορουν την ισχυ 2 που τις εκανες(δηλαδη αν τις εκανες στην 1 θα ηταν για την 1) και δεν μετακομιζονται στις αλλες ισχυς.υπαρχει στο προγραμμα για καθε ισχυ εχει τα δικα του.μην φανταστεις τραγικα πραματα 3-4 ρυθμισεις.συνηθως δευτερολεπτα ριψης πελλετ στροφες φυσιτηρα φλογας στροφες καυσαεριων και καποιοι χρονοι.αν δεις και δεν σε καλυπτει στο 2 γιατι δεν ανεβαζεις ισχυ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ