EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60366 από EcoSpar

aithio έγραψε: Η σόμπα που μιλάτε σε αυτό το θέμα έχει Τ.Ε στα Ελληνικά;
Φαντάζομαι πως ναι....
Που μπορώ να το βρω;


Μπορείς να το βρεις είτε στους αντιπροσώπους τις περιοχής σας ή αν δεν υπάρχουν... νομίζω τα κεντρικά τις εταιρίας θα μπορούσαν να σας εξυπηρετήσουν αν αναφέρεται τον τόπο που βρίσκεστε και τον λόγο που το χρειάζεστε (δεν αναφέρω περαιτέρω πληροφορίες ... νομίζω έχετε κατανοήσει ... Ευχαριστώ!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60368 από EcoSpar

SIOYJ έγραψε: και στο φουλ το εβαλα παλι τα ιδια
και το πελλετ λιγοστεπσα το ιδιο


Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω χωρίς να έχω εικόνα των ρυθμίσεων...

Το τζάμι είναι λογικό να μαυρίσει μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας του μηχανήματος...Το αναφέρω αυτό γιατί κάποιοι πελάτες έχουν την απαίτηση να είναι καθαρό για πολλές μέρες...Άλλωστε νομίζω ότι από τις πρώτες οδηγίες του πωλητή/αντιπροσώπου ήταν ότι: "καθαρίζουμε τη σόμπα όσο πιο τακτικά μπορούμε από τις στάχτες ... και το τζάμι το καθαρίσουμε πάντα κρύο"...Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί πουθενά ότι το τζάμι θα παραμείνει για πάντα καθαρό...!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60488 από veziris
Θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου αν και νομίζω ότι το θέμα με τις οδηγίες χρήσης αφορά κάθε αντιπρόσωπο ξεχωριστά. Δεν είναι δίκαιο να ΄΄βαράμε΄΄ όποιον βρούμε μπροστά μας. Εγώ λοιπόν πήρα φέτος την σόμπα και μου ήρθε με ενα manual 50 περίπου σελίδων με ανάλυση για κάθε ρύθμιση ξεχωριστά. Οι μόνες απορίες μου πλέον δεν έχουν να κάνουν με την σόμπα αλλά με τις γενικότερες ρυθμίσεις που αφορούν το pellet. Kαλό είναι νομίζω να το ψάχνουμε και λίγο μόνοι μας. Είναι σαν να έχουμε την απαίτηση στην αγορά αυτοκινήτου να μας μάθουν τις δυνατότητές του οι αντιπρόσωποι. Το κάνει κανείς αυτό ; Απλά όσοι αποφασίζουν να βάλουν pellet, ας είναι προετοιμασμένοι για όλα όσα συζητάμε εδώ αφού πρόκειται ουσιαστικά για νέο πρόϊόν. Προσωπικά λόγω τόπου κατοικίας(Κρήτη) ήμουν εξαρχής έτοιμος για όλα λόγω ακόμα μεγαλύτερης έλλειψης πείρας των ντόπιων τεχνιτών σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα. Τελικά με προσωπική κυρίως ενασχόληση αλλά και βοήθεια από τον ντόπιο και τον γενικό αντιπρόσωπο κατάφερα να φέρω την σόμπα εκεί που ήθελα.

ΥΓ. με την ευκαιρία ecospar , δουλεύω στους 54 βαθμούς με καυσαέρια στο 1 περίπου 95ο και στο λίγο που δουλεύει στο 5 φτάνει 135ο. Το τζαμάκι μαυρίζει πολύ λίγο. Είναι σωστές οι τιμές αυτές ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60559 από pianoteacher

aithio έγραψε:

pianoteacher έγραψε:


Μισή αλήθεια δάσκαλε....
Θα περίμενε κανείς από δάσκαλο και άνθρωπο του πνεύματος, που λες και εσύ παραπάνω, να εμβαθύνει σε ένα ζήτημα πριν ασκήσει κριτική....
Γιατί απο ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ότι τον σχεδιασμό των εγκαταστάσεων θα πρέπει να τoν κάνει o μηχανολόγος, την υδραυλική σύνδεση, o υδραυλικός και την ρύθμιση καύσης, o καυστηρατζής....
Αντί αυτό θέλεις ο υδραυλικός να τα κάνει όλα ....
Εμ δεν γίνεται;
Εσύ διδάσκεις Γαλλικά;


Όχι,όχι, καλά τα λές φίλε μου, απλά με τον όρο "υδραυλικός" συμπεριλαμβάνω όλες αυτές τις ειδικότηες που λες διότι απλά δεν γνωρίζω ποιος κάνει τι! Εγώ απλά πληρώνω B) Πολλές φορές αυτές οι ειδικότητες είναι μόνο στο χαρτί της άδειας του μαγαζιού που κλείνεις τη σόμπα, μπορεί και αυτός που μου μίλησε να είναι ο ειδικός, ο καταρτισμένος, αλλά στο σπίτι μου ΄δεν ήρθε αυτός :S Μου είπε,πλήρωσα, ήρθαν 2 (ένας εγκατάσταση, ένας ρύθμιση) και τα αποτελέσματα γνωστά!
Αν βιαστεί κάποιος έμπορος να πει...ε με 200€ ήθελες να έρθει η σύγκλητος του πανεπιστημίου είσαι γελασμένος, απαντώ. Δεν μου έδωσε κανείς επιλογές, παρά μόνο μια τιμή ως αντάλλαγμα να τοποθετήσω και να ανάψω μια ταπεινη σόμπα πέλλετ.
Όσο για τα Γαλλικά...οι γνώσεις μου περιορίζονται στο λα σου σου ρελα, λα σου σου ρε λα :woohoo:
Επίσης για τα παιδιά, δεν φταίνε αυτά, δεν φυτρώνουν μόνο τους εμείς τα μεγαλώνουμε, εμείς είμαστε υπεύθυνοι. Μόνο που στο δημοτικό όταν πας να "επέμβεις" σε βασικά θέματα διαπαιδαγώγισης οι γονείς παρουσία του παιδιού σε "βάζουν στη θέση σου". Μετά στη γ' γυμνασίου όταν είναι εκτός ελέγχου τελικά το παιδί ο γονιός λέει...πέστε του και εσείς κάτι, εσάς σας ακούει! Αλλά τώώώώρα είναι αργά.
Συγνώμμη για το "εκτός θέματος"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60704 από panagiotis

EcoSpar έγραψε: Χρειάζονται εγχειρίδιο στα Ελληνικά οι υδραυλικοί για να ρυθμίσουν τη πίεση δικτύου...ή τις σωστές συνδέσεις;;;(όταν από 1 ίντσα - έξοδο την στέλνουν σε Φ 16;;; Και κυκλοφορητής στη σκάλα 3;;;; Μη τρελαθούμε!!! Γιατί αυτά τα είδαμε με τα μάτια μας)

Άλλο θέμα αυτό και άλλο αν ο εκάστοτε αντιπρόσωπος-έμπορος δεν έχει μεριμνήσει να ενημερωθεί και να ρυθμίσει τον λέβητα σωστά....

Δε φταίει το μηχάνημα πάντα!!!

δηλαδη Φ22 δεν κανει πρεπει να ειναι 1 ιντσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61164 από EcoSpar
Φίλε Παναγιώτη...

Σε 1 ίντσα βγαίνει η εξαγωγή...Καλό θα ήταν να συνδεθεί με τον κεντρικό συλλέκτη και όχι ... βγάζουμε ένα καλοριφέρ (1/2 ίντσα)και μετά βάζουμε τον λέβητα...

Υπήρξε εγκατάσταση 160 τ.μ. την οποία προσπαθούσε να τη θερμάνει με 1/2 ίντσα έξοδο από τον λέβητα...

Λειτούργησε (υπολειτούργησε..θα έλεγα) για 2 μήνες και μετά "ελάτε πάρτε τον λέβητα και δώστε πίσω τα λεφτά μου απατεώνες" Τα σχόλια δικά σας...

3/4 της ίντσας είναι δεκτά:

1. Το διαμέρισμα να μην είναι μεγάλο...
2. Ο κυκλοφορητής να μη δουλεύει στο "τέρμα"
3. Να έχει ενημέρωση ο πελάτης ότι μπορεί λίγο να αργήσει να του ζεστάνει τον χώρο.

Αν όλα αυτά συμβούν τότε ΟΚ ... κανένα πρόβλημα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by EcoSpar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ