EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61351 από panagiotis
εγω την συνδεσα με φ22 στον κολεκτορα και δυναμη μεχρι στο 6

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62081 από panagiotis

panagiotis έγραψε: εγω την συνδεσα με φ22 στον κολεκτορα και δυναμη μεχρι στο 6

το διαμερισμα ειναι 82τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62094 από aithio
Πες μας την ισχύς του μηχανηματος στο νερό και ποσα μέτρα είναι η σωλήνα μέχρι το κολλεκτέρ και πόσες καμπήλες έχει.
Λογικα δεν θα έχει πρόβλημα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62117 από bill-23
Γειά σας, πέρσι τον δεκέμβριο αγόρασα-εγκατέστησα αυτήν τη σόμπα μέσα στο σπίτι μου.Είναι ένα σπίτι 120 τ,μ (παλιό) .Ο λόγος όπου επέλεξα αυτήν την σόμπα ήταν:
1)Επειδή μας είπαν οτι καλύπτει επαρκώς οικίες έως 150 τ.μ
2)Επειδη μας είπαν οτι είναι ιταλικό μοντέλο
3)Επειδη μας ειπαν οτι εχει χαμηλή κατανάλωση καυσίμου
4)Επειδη είχε καλή τιμή. έναντι άλλον στα 23ΚW
Κατα την χρήση της έχω να πω τα εξής:
Σε ένα απο τα τελευταία (θεωρητικά) δωμάτια το σώμα είναι εντελώς χλιαρό δεν ζεστένεται όπως τα άλλα πρώτα . στο μπόιλερ επίσης δύσκολα θα ζεσταθεί καλά το νέρο.πχ αν ή σόμπα καίει απο το πρωί και κατα το απόγευμα θέλουν να λουστουν 2 άτομα το νερό δεν επαρκεί..Τι κάνουμε;κλείνουμε σχεδόν το 70% των αλλον σωματων και έτσι η θερμοκρασία νερού της σόμπας αύξανεται(πάει 64-65-66 το πολύ σπάνια γενικά να πιάσω κανα 70 έως ΠοτΕ) και τότε το νερο στο μπόιλερ επαρκεί.Τώρα στο θέμα αν είναι σερβικη σκοπιανη και τετοια δεν ξέρω τι να πω σε μας την πούλησαν για ιταλικη.πάει την αγορασα πια...Για την κατανάλωση δεν ξερω πραγματικά τι να πω έλεος.το πρωι εχει στο σπιτι 16 βαθμους την αναβω . 9-12 θα καίει σχεδον στο pr 9 και θα καψει κοντα 15 κιλα!μετα εως το βραδακι θα καψει σχεδον αλλα 15.σε σχεσει παντως με τις "κουλες" καταναλωσεις που έγραφε καπου πχ μαξ 2 κιλα την ωρα δεν συμβαδίζει.Τωρα για τα 23Kw τι να πω;δεν ξερω.ο θειος μου περασε μια εντιλκαμιν εσωτερικου χωρου 16kw παρακαλω, και ειναι πραγματικα μερα με την νυχτα η μια με την αλλη στα παντα (βεβαια του κοστισε 1200Ε παραπανω αλλα τα αξιζει!).Τέλος οταν την ειχα αγορασει μετα απο 1 μηνα λειτουργιας αρχισε να κανει κατι παραξενους θορυβους καθως γυριζε ο κοχλιας..Έπειτα απο πολλα παρακαλια στον εγκαταστατη -υδραβλικό να ρθει να την ρίξει μια ματια καταφεραμε να τον πεισουμε να την δει!πράγματι παραδεχτικε οτι υπαρχρει κατι και την επιδιόρθωσε.Παράλληλα ομως απο την πρωτη στιγμη που την αγορασα που και που οταν την αναβα δεν επαιρνε φωτια!κλασσικα η απάντηση του υδραβλικου δεν ειναι τίποτα έτυχε και δεν πήρε φωτια αυτην την φορά μην φοβασε κανε ενα on off και ενταξη.Μετα απο ενα χρόνο αρχισε να επιδυνόνεται η κατασταση εως που την ανάβουμε πλέον με βαμβάκι και οινόπνευμα!!!ο υδραβλικος μετα απο αρκετες εκλισεις μας ήρθε την κοιταξε δήλωσε σχεδόν αγνοια είπε θα παραγγειλουμε μια νέα αντισταση και βλέπουμε..(εχει μια βδομαδα ακομη την περιμενουμε και ειναι η 4 βδομαδα συνολικά που την αναβω καθε μερα με προσαναμα) στην επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο απ τα πέρσι κιόλας λεν εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι λόγω απόστασης και δεν μπορούμε να στέλνουμε τεχνικό μας για ψύλλου
πήδημα ας αναλάβει ο υδραβλικός που σας την πέρασε.Συνεπώς, σώθηκα τώρα.Γενικά δεν έχω κρυώσει μεχρις στιγμής και έχω και μια οικονομια της τάξεως 40% σε σχέση με το πετρέλαιο αλλα ολη αυτή η ταλαιπωρία καλύτερα να αγόραζα την εντιλκαμην πιο καθαρή αξιόπιστη οικονομική και με έμπιστα σημεία πώλησης και με κατάλληλους τεχνικούς δίπλα σου.Αν μπορούσα τώρα να την έδεινα κανα 1000 1200 πουθενά θα το κανα...εσείς τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62122 από aithio
Εσυ έχεις τεχνικό εγχειρίδιο στα Ελληνικά;
Αν ναι μπορείς να μου το στείλεις;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62171 από eliasger
Έχεις κάνει την υδραβλική εγκατάσταση σύμφωνα μα τις οδηγίες του κατασκευαστή ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ