EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62314 από pianoteacher
Φίλε Bill λυπάμαι που σου "έκατσε" στραβά η σόμπα. Είχα και εγώ προβλήματα αλλά επειδή πιάνουν τα χέρια μου κατάφερα να λύσω με τη βοήθεια του κεντρικού αντιπροσώπου-εισαγωγέα τα προβλήματα.Ας τα πάρουμε ένα-ένα.
1.Το γεγονός που δεν ζεσταίνει το μπόιλερ ίσως να οφείλεται α)σε πιθανό αέρα που έχει κρατήσει η σερπαντίνα στο καζάνι σου β)σε ελειπή πίεση νερού γ)στις χαμηλές στροφές του κυκλοφορητή.εμένα δουλεύει στο 3. δ)σε ελλειπή μόνωση των σωλήνων που "ταξιδεύουν" εως το καζάνι του θερμοσύφωνα.

2.Η κατανάλωση - απόδοση της σόμπας είναι απόλυτα ελεγχόμενη από το μενού του πίνακα ελέγχου. Φυσικά δεν μπορεί να αποδώσει 23kw με 2 κιλά την ώρα απόλυτο νούμερο παρά μόνο σαν μέσο όρο μετά από 5-6 ώρες καύσης.
Στο λέω γιατί και εγώ είχα τα ίδια. Οι ρυθμίσεις μπορούν να σου δωθούν από τον ecospar ακόμα και από το τηλέφωνο καθοδηγώντας σε βήμα-βήμα. Έτσι αφού δεν ανεβάζεουν θερμοκρασία τα νερά σου θα πρέπει να την "ταϊζεις" περισσότερο. Είναι κάτι σαν το σασμάν του αυτοκινήτου σε συνδυασμό με το γκάζι που κάθε φορά αναλόγως συνθηκών (φορτίο-κλίση οδοστρώματος-ταχύτητας) απαιτούν την κατάλληλη σχέση.

3.Η αντίσταση είναι πολύ εύκολα να αλλαχθεί αφού την παραγγείλεις από τα κεντρικά (σε 1-2 μέρες θα την έχεις)

4.Το καλοριφέρ που δεν ζεσταίνει δες αν έχει αέρα μέσα. Άτιμο πράγμα ο αέρας και η κακή εξαέρωση

5.Το σπίτι μου είναι 100τμ χωρίς μόνωση μονοκατοικία και με 8 βαθμούς έξω έχω 19 μέσα και ζεστό νερό όλη μέρα. Ανάβει 5-6 ώρες τη μέρα και κρατάει το νερό.

6.Και εγώ παρασύρθηκα με το made in Italy design αλλά...στην Ελλάδα είμαστε! Πιστεύω οτι ανοίξαν μια Ιταλική και την κάνανε κόπια στα Σκόπια! Πάντως όλα τα κυκλώματα, πάνελ, ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά εξαρτήματα είναι Ιταλικά.

Συνοψίζοντας χωρίς να είμαι τεχνικός-υδραυλικός κλπ θα σου πρότεινα:
Να μονώσεις τις εξωτερικές σωλήνες με αρμαφλέξ, να εξαερώσεις την σερπαντίνα, (αν δεν έχει εξαερωτήρα,πως το λένε αυτό, να βάλεις! Να ρυθμίσεις από την αρχή το μενού της σόμπας με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Αφού δεν υπάρχει υποστήριξη (πάσχει λίγο εδώ η σόμπα μας) παράγγειλε το σύστημα ανάφλεξης. Μετά από διάβασμα κατάλαβα ότι η σόμπα μπορεί να αποδώσει μέχρι 23kw αλλά σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής που είναι ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΙ κάθε 1 κιλό πέλλετ αποδίδει 4 με 5 το πολύ kw.Το λέει και η σακκούλα σου! Άρα αν θες να πάρεις και τα 23kw θα κάψεις 4 και κάτι κιλά πέλλετ ανά ώρα.
Για αυτό σου λέω "παίξε" με τις ρυθμίσεις, βάλε ότι σου πει ο ecospar - αντιπρόσωπος και εν συνεχεία αν δεν φτάνουν τα νερά εκεί που θες προσθέτεις +10% σε αέρα-πέλλετ, δοκιμάζεις και προχωράς.
Ελπίζω να λύσεις το πρόβλημα διότι η σόμπα δεν είναι και τόσο χάλια τελικα :woohoo:
Και κάτι τελευταίο, σήμερα μετά από 1.5 τόνο κάυσης πέλλετ καθάρισα τη σόμπα. Όχι το συρταράκι και αυτά που βλέπεις...αυτά που δεν βλέπεις! Ανοίγεις πάνω καπάκι, ξεβιδώνεις τα 2 κάτω και έβγαλα...πολύ πράμα! Μιλάμε για στάχτη η οποία είχε επικαθήσει παντού και φυσικά μείωνε την απόδοσή της. Έβγαλα μισό κουβά στάχτη! Έξυσα τα πάντα!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pianoteacher.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62544 από panagiotis

aithio έγραψε: Πες μας την ισχύς του μηχανηματος στο νερό και ποσα μέτρα είναι η σωλήνα μέχρι το κολλεκτέρ και πόσες καμπήλες έχει.ειναι auriga 23kw ,20kw στο νερο, η αποσταση απο τον κολεκτορα ειναι 11 μετρα και 5 καμπυλες
Λογικα δεν θα έχει πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62573 από panagiotis
φιλε eco spar ειμαι 11 μετρα απο τον κολεκτορα εχω την auriga 23kw την παλια το σπιτι ειναι 80 τμ δεν λεω το ζεστενει. θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να μην σβηνει η σομπα οταν φθανει στην επιθημητη θερμοκρασια αλλα να διατηρει μια μικρη φλογα και να μην φθειρεται η αντισταση αναψε-σβησε. καθως και το τζαμι της πορτας μετα απο 6 ωρες περιπου καυσης μαυριζει,καφεδιζει τι φταιει. οι ρυθμησεις της σομπας παραμετροι που εχει αυτη την ωρα ειναι,PR01-18, PR02-05'',PR03-90'',PR04-1,1'',PR05-1.3'',PR06-1.7'',PR07-1.9'',PR08-2.1'',PRO9-2.5'',PR10-2.9'',PR11-240,PR12-02C, PR13-40C, PR14-250C, PR15-50C, PR16-2200, PR17-2400, PR18-2500, PR19-2600, PR20-2700, PR21-2750, PR22-2780, PR23-60'', PR24-35'',PR25-00, PR26-00, PR28-100, PR81-01. Τα μονα που αλλαξα εγω απο τοτε που την αγορασα ηταν το pr 4,5 ,6,7,8,9,10,και το 81 ,κατα 1 μοναδα.Το βραδι επειδη την εχω στο σαλονι την σβηνω ,διοτι μερικες φορες μου εβγαλε [αλαρμ νο φαιαρ] κατα το αναμα θερμοκρασια καυσαεριων 37c, και φοβαμαι.το πελλετ που καιω τωρα ειναι Ahira βουλγαρικο.δεν ξερω αν παραμετροι ειναι οι σωστοι για την σωστη λειτουργεια της.θερμκρασιες 23σαλονι 20 υπνοδωματια βορινα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panagiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64694 από panagiotis
μερικες φορες μου βγαζει alarm no fire την ωρα που αναβει οχι πρωτη φορα μετα απο cooling οπως το λετε μεσα στο σκαφακι γεμιζει κανονικα πελλετ ,θερμοκρασια καυσαεριων 40 οκ περνα στην φαση on fire και μετα alarm ισως να ειναι η αντισταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64764 από kostaspas

EcoSpar έγραψε: Γεια σας, φίλοι επισκέπτες/μέλη του φόρουμ.

Το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε μόνο για την ενημέρωσή σας σε κάποια τεχνικά θέματα, όσο το επιτρέπει η "επαγγελματική ευαισθησία"...Χωρίς ίχνος ¨διαφήμισης ή δυσφήμισης προϊόντος".

Ελπίζω οι απορίες σας, αλλά και οι συμβουλές μας να είναι χρήσιμες για την ορθή ενημέρωση των επισκεπτών του φόρουμ.

Γεια χαρα φιλε ecospar. Μια μικρη βοηθεια. Θελω αν μπορεις να μου πεις εργοστασιακες τιμες στη ροη πελλετ και στην εισαγωγη αερα(το exhaust engine δεν ειναι?) στο start 1,2,3,4 και5. Ειχα καποια θεματα με την φλογα και τα ειχανε πειραξει αλλα υπαρχει περιπτωση να ηταν και το πελλετ. Και οταν την σβηνω τοτε μου μαυριζει και το τζαμι αν εχεις να πεις κατι και για αυτο.Solara 6kw ειναι η σομπα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kostaspas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64829 από panagiotis

panagiotis έγραψε: μερικες φορες μου βγαζει alarm no fire την ωρα που αναβει οχι πρωτη φορα μετα απο cooling οπως το λετε μεσα στο σκαφακι γεμιζει κανονικα πελλετ ,θερμοκρασια καυσαεριων 40 οκ περνα στην φαση on fire και μετα alarm ισως να ειναι η αντισταση,μιλαμε για auriga 23 παλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ