EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71186 από panosveri
καλησπερα ...ειμαι καινουργιος στο FORUM και θα ηθελα να με βοηθησετε να ρεγουλαρω λιγο την AURIGA μου.
ΣΗΜΕΡΑ την πηρα και θελω να λειτουργει ομαλα....Το παλικαρι που μου εκανε την εγκατασταση δεν πολυσκαμπαζει...ΤΟ σπιτι ειναι 120 τμ και θελω να εχω θερμοκρασια 20-22c γιατι εχω μικρα παιδια.
Μπορειτε να μου στειλετε και manual με παραμετρους.
TIME ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ
ΤΙΜΕΣ ΖΕΣΤΩΝ ΝΕΡΩΝ
ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΑ ΑΝΑΒΟΣΒΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72715 από panagiotis

pianoteacher έγραψε: Προς ecospar!
Αφού κατάφερα να συντονίσω μια χαρά την auriga 23kw τώρα έχω ένα νέο θεματάκι και αγχώνωμαι. Αρχίζει και κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας που είναι δίπλα στην καμινάδα έξω έξω. Το κακό είναι ότι ο θόρυβος μεγαλώνει με τον καιρό και φοβάμαι μην τα παίξει εντελώς μες το καταχείμωνο. Άρχισε διακριτικά να κάνει θόρυβο και σιγά σιγά με τον καιρό μεγαλώνει. Πρόσεξα μην έχει ξεβιθωθεί και συντονίζει τίποτα αλλά...μάταια. ό,τι και να του κάνω κάνει θόρυβο. Αυτό τώρα το καλύπτει η εγγύηση ή θα πρέπει να περιμένω να με αφήσει; Δεν με απασχολεί η τοποθέτηση, θα βρώ άκρη, το ανταλλακτικό και η εγγύηση με απασχολεί. Αν θέλετε για ευκολία να ανεβάσω βίντεο να το ακούσετε και εσείς.

Δουλευει ικανοποιιτικα εξω στο μπαλκονι με τα πολλα κρυα δεν πεφτει στο αναμα η θερμοκρασια του νερου απο ποια θερμοκρασια νερου ξεκιναει,συμφερει να την εχεις στο μπαλκονι απο πλευρας λειτουργειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73144 από pianoteacher
[/quote] Δουλευει ικανοποιιτικα εξω στο μπαλκονι με τα πολλα κρυα δεν πεφτει στο αναμα η θερμοκρασια του νερου απο ποια θερμοκρασια νερου ξεκιναει,από 60συμφερει να την εχεις στο μπαλκονι απο πλευρας λειτουργειας.[/quote]

Επειδή ποτέ δεν την είχα μέσα όπως άλλωστε και τον καυστήρα πετρελαίου δεν έχω μέτρο σύγκρισης.Φυσικά θα έχω απώλειες. Όχι τόσες από τη θέρμανση του νερού αλλά από την θερμότητα που βγάζει ο ίδιος ο καυστήρα-σόμπα. ΑΝ ήταν μέσα θα γλίτωνα ένα σώμα¨οκ είναι μονωμένη για αυτό το λόγο αλλά τα + και - του να την έχεις έξω τα έχω αναπτύξει σε άλλα ποστ. Το σπίτι μου δεν έχει μόνωση και κατά τη γνώμη μου δουλευει καλά και συγκεκριμένα καλύτερα από τον καυστήρα πετρελαίου. Την έχω μόνιμα στο 19 είτε έχει έξω 15 είτε έχει κάτω από 10 βαθμούς. Μέσα φτάνει αυτή τη θερμοκρασία και μάλιστα πηγαίνει 40 μέτρα διαδρομή να ζεστάνει και το καζάνι του ηλιακού. Με 5 εώς 10 ώρες άναμα τη μέρα έχω όλη μέρα καυτό νερό στο θερμοσύφωνα. Με το πετρέλαιο (παλιός καυστήρας) έφτανε στα πολλά κρύα το πολύ 17 μετά από πολλές ώρες.
Για λόγους αισθητικούς και καθαριότητας την έβαλα έξω 50 πόντους μακριά από το κολεκτέρ. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pianoteacher.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73164 από panagiotis
δηλαδη οταν κανει cooling ,stop fire και μετα που αναβει εχει 60 βαθμους ,και στο πρωτο ξεκινημα΄.Ο κολεκτορας σου ειναι στο μπαλκονι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by panagiotis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73251 από kostaspas
Μπορει να μου πει καποιος γιατι μετα απο 4-5 ωρες καυσης το τασακι γεμιζει με σταχτη και εχω μεγαλη φλογα και πρεπει να την σβηνω και να το αδειαζω γιατι πεφτει το πελλετ εξω? Αυτο το κανει με ολα τα πελλετ που εχω δοκιμασει. Σομπα αεροθερμη solara εχω και η σταχτη μενει στο σχεδιο απο το τασακι οταν την αδειαζω αλλα διαλειεται ευκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76773 από ARG1932
αγορασα πριν 1μηνα τον λεβητα και εκαψα 12 σακκια αυστρικο πελλετ και χαλασε ο τροφοδοτησ πελλετ.την εχω σε χωρο μεσα στο σπιτι και οπωσ καταλαβενετε υφιστατε προβλημα του ραβε ξηλωνε.μου χαλασεολλη την καλη διαθεση που ειχα .λογω του τοσο μικρου χρονικου διαστηματοσ και εχασα την εε
εμπιστοσινι μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ