EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154271 από Fokion
Αν κι εχω την ιδια σομπα δεν εχουμε τον ιδιο κοντρολερ, οποτε ΙΣΩΣ αυτό που λεω να μην εχει εφαρμογή.

Η σομπα βασιζεται στην θερμοκρασια δωματιου. Και μόνο.

Δε πα να βαλεις τα νερα και στους 105, αν η θερμοκρασια δωματιου που "καταλαβαινει" είναι ιδια με αυτή που ζητας τα νερα θα μεινουν παγωμενα.
Απλά ΓΙΑ ΝΑ ζεστανει το χωρο αν υπαρχει διαφορά στη ζυτουμενη από την πραγματική θερμοκρασία ΤΟΤΕ τα νερα μπορει να φτασουν εως και 65 ή οσο τα εχεις ρυθμισει βαθμούς.
Δε μπορεις ή τουλάχιστον εγω δε το εχω βρει, να της πεις "κρατα τα νερα στους 65 βαθμούς" κι αυτό ΑΣΧΕΤΑ με τη θερμοκρασία χωρου...

Προς επιβεβαιωση του ανωτερω ζητα μια εξωπραγματική θερμοκρασία χωρου, πχ 25 και δες τι θα γινει.

Στη δικιά μου σομπα επεισεις δεν εχω βρει ή δεν υπαρχει τροπος να καλυμπραρεις τη θερμοκρασία που "καταλαβαινει" ότι εχει.
Αν βαλω το "φασολακι" σε φυσιολογικό υψος "νομιζει" ότι εχουμε + 2 βαθμούς από ότι στη πραγματικότητα

Μη με ρωτήσεις γιατι, δεν εχω ιδεα.
Για να δειχνει σωστα το "φασολακι" του θερμοστατη το εχω μακρυα από τη σομπα ( προφανως) αλλα και 1 ποντο πανω από το πατωμα.!!!!!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154282 από Vag67876
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Με το θερμοστάτη που έχει η σόμπα, το μικρό καλώδιο με το μπαλάκι το γυάλινο στη άκρη, δεν έχω βάλει θερμοστάτη χώρου εξτρά.
Η σόμπα δουλεύει 1 ώρα ανα 6 ώρες περίπου, απ'ότι έχω καταλάβει είναι στο αυτόματο τελείως και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω θερμοκρασία του καζανιού και θερμοκρασία χώρου που να ανάβει. Με αποτέλεσμα να μου καίει 1,5 τσουβάλι αυστριακό Πέλλετ το 24ώρο.
Αυτό που θέλω να κάνω αν γίνεται είναι να την ρυθμίσω να καίει συνέχεια σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία (σαν συντήρηση) έχοντας μια σταθερή μόνιμη θερμοκρασία 22 με 24 βαθμούς.
Όσο για τη ρύθμιση το πόσο πέλλετ να ρίχνει , έχει σκάλες από το 1 ως το 9, το βάζω στο 3 αλλά αυτό όταν ξεκινάει για 40-50 λεπτά είναι στο 9 και μετά από λίγο πέφτει φτάνοντας εντέλει στο 1 και μετά από λίγο σβήνει η φλόγα τελείως βγάζοντας μου μνμ stop fire.
Ευχαριστώ Βαγγέλης.
Y.Γ. Επίσης όπως έχω καταλάβει το controller το δικό μου είναι διαφορετικό από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα. Όταν πατάω παρατεταμένα το Ν.3 (set) μου βγάζει αυτά τα μηνύματα ut01-off ut02-19 ut03-05 ut04-00 ut05-02:30 ut06-18:20 ut07-off1 ut08-of:f ut09-off ut10-off1 ut11-of:f ut12-off ut13-off1 ut14-01:20 ut15-01:00 ut16-off1.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Vag67876.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154284 από Fokion
Οπως σου ειπα.
Η γασική ρυθμιση, ειδικά αν την εχεις στο αυτοματο ειναι η θερμοκρασία περιβαλλοντος.

Δοκιμασε να τη βαλεις πχ στο 23 να δεις πως θα συμπεριφερθει. Θα μας δωσει ενα μπουσουλα.
μη με μπλεκεις με σκαλες κ.λ.π. γιατι δε ξερω τον κοντρολερ.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154285 από dimlyk
εχεις δυο επιλογες δοκιμων ...οπως προειπαν αν ο θερμοστατης ειναι στην σομπα επηρεαζεται και δεν "διαβαζει" σωστα
δεν μας ειπες ομως οταν ο θερμοστατης ειναι στο 22 πχ τι θερμοκρασια εχεις στο σπιτι? (απο καποιο φτηνοθερμομετρο ισως)
η πρωτη να δοκιμασεις να ανεβασεις τον θερμοστατη
η δευτερη να δουλεψεις την σομπα "χειροκινητα" απενεργοποιωντας δηλ τον θερμοστατη χωρου ...σε καποια σκαλα και να την παρακολουθησεις
το ποσο σου καιει ειναι αλλο θεμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164461 από sylvester79
Σας χαιρετώ όλους (όσοι είστε ακόμα εδώ...)
Έχω μια Auriga 23, το πρώτο μοντέλο που βγήκε (το 2012 την πήρα). To control panel που έχει είναι το μεγάλο (micronova) με τις απλές ενδείξεις όμως (δύο γραμμών). Την χρησιμοποίησα ένα χρόνο το 2013, δύο χρόνια το 2015, 2016 και την ξαναέβαλα τώρα, δύο χρόνια μετά. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Στο προηγούμενο σπίτι, είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με τη σόμπα και τις ρυθμίσεις της. Κάποια στιγμή είχα αποφασίσει λοιπόν, αντί να παίζω με τη θερμοκρασία χώρου και να τη ρυθμίζω π.χ. να παλεύει να φτάσει στους 23 βαθμούς το χώρο (τακτική που κατ'εμέ απαιτούσε μεγαλύτερη ποσότητα πέλετ), να τη βάζω απλά στο "1" και να δουλεύει όσες ώρες ήμασταν σπίτι. Με αυτό τον τρόπο τα νερά ήταν πάντα ζεστά και το σπίτι έφτανε σε μια καλή θερμοκρασία χωρίς μεγάλη κατανάλωση. Απο τότε πέρασαν δύο χρόνια και έχω ξεχάσει πως σκ@τ@ το έκανα αυτό.
Αυτό που θέλω δηλαδή είναι η ένταση (το πρόγραμμα λειτουργίας) της σόμπας να παραμένει συνεχώς το ίδιο, ανεξαρτήτως του της θερμοκρασίας του χώρου και του νερού. Θέλω να λειτουργεί συνέχεια στο 1 και να σβήνει ΜΟΝΟ όταν η θερμοκρασία νερού ξεπερνάει τη μέγιστη που της έχω δώσει.
ΔΕΝ είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση οτι είχα ρυθμίσει την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου πολύ χαμηλά ώστε ουσιαστικά να απενεργοποιηθεί η εξάρτηση της λειτουργίας της σόμπας με τον αισθητήρα θερμοκρασίας και απλά όταν έμπαινε σε νορμάλ λειτουργία η σόμπα μετά το άναμα την έβαζα χειροκίνητα στο 1 και εκεί έμενε. ΔΕΝ είμαι σίγουρος όμως αν όντως έκανα αυτό. Τώρα προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά αυτή επιμένει να φτάνει στο 6, να στέλνει τη θερμοκρασία του νερού στο μέγιστο και να κλείνει και ξανά απο την αρχή. Δεν θέλω να συμβαίνει αυτό. Θέλω όταν ξεκινάει η κανονική λειτουργία να παραμένει στο 1.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. ΕΠισυνάπτω και φωτογραφία του control panel.
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sylvester79.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164465 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πάρε με τηλ 6942065727

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ