Υγροποιήσεις;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60753 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υγροποιήσεις;

mtsag έγραψε:

dimlyk έγραψε: ο ιδιος ειναι αν καταλαβα καλα...
υπαρχουν υγροποιησεις και στον λεβητα και στην καμιναδα (οχι κατ αναγκη ταυτοχρονα)
αλλα και μεσα στον λεβητα τα καυσαερια υγροποιουνται ερχομενα σε επαφη με το "κρυο" νερο


Οκ, κατάλαβα! Εδώ όμως προκύπτει το εξής ερώτημα: μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία της επιστροφής ή των νερών του λέβητα συνολικά; Με άλλα λόγια, εμένα στο λέβητα και όταν έρθουν κρύα νερά από τα σώματα, η συνολική θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 50C. Σε αυτήν την περίπτωση είμαι ΟΚ;





Εχεις θερμομετρο στις επιστροφες απο τα σωματα στον λεβητα ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60785 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Υγροποιήσεις;

LEONAS έγραψε:

mtsag έγραψε:

dimlyk έγραψε: ο ιδιος ειναι αν καταλαβα καλα...
υπαρχουν υγροποιησεις και στον λεβητα και στην καμιναδα (οχι κατ αναγκη ταυτοχρονα)
αλλα και μεσα στον λεβητα τα καυσαερια υγροποιουνται ερχομενα σε επαφη με το "κρυο" νερο


Οκ, κατάλαβα! Εδώ όμως προκύπτει το εξής ερώτημα: μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία της επιστροφής ή των νερών του λέβητα συνολικά; Με άλλα λόγια, εμένα στο λέβητα και όταν έρθουν κρύα νερά από τα σώματα, η συνολική θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 50C. Σε αυτήν την περίπτωση είμαι ΟΚ;


Όχι...εννοώ τη συνολική θερμοκρασία των νερών του λέβητα. Καμιά φορά γράφω τηλεγραφικά, sorry! Τι εννοώ: O λέβητας έχει μέσα 160lt νερό. Όταν αυτό έχει θερμοκρασία 70C και με το άνοιγμα του κυκλοφορητή μετά από λίγα λεπτά πέσει στους 50C, αυτό σημαίνει ότι τα επιστρεφόμενα νερά είχαν θερμοκρασία πολύ χαμηλότερη. Αλλά για τις υγροποιήσεις τι μας ενδιαφέρει; Η νερμοκρασία των νερών του λέβητα να μην είναι κάτα από 50C ή ειδικά η θερμοκρασία των νερών της επιστροφής;




Εχεις θερμομετρο στις επιστροφες απο τα σωματα στον λεβητα ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60791 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Υγροποιήσεις;
Φίλτατοι,

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία με την οποία επιστρέφουν τα νερά στο λέβητα αλλά η θερμοκρασία των νερών μέσα στο λέβητα. Αυτά τα νερά, τα αναμειγμένα, έρχονται σε επαφή μέσω της λαμαρίνας με τη φωτιά και αυτά δημιουργούν το πρόβλημα της υγροποίησης. Πιστεύω ότι αν κάποιος που δεν έχει τρίοδη, ρυθμίσει τους κυκλοφορητές πάνω από τους 50 βαθμούς θα πάψει να έχει θέμα υγροποιήσεων. Το 50 βαθμούς το δανείστηκα από τον “pascoual” που λέει ότι είναι το σημείο δρόσο και γι’ αυτό το χρησιμοποιώ. Δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ryanph69.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60795 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Υγροποιήσεις;

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία με την οποία επιστρέφουν τα νερά στο λέβητα αλλά η θερμοκρασία των νερών μέσα στο λέβητα. Αυτά τα νερά, τα αναμειγμένα, έρχονται σε επαφή μέσω της λαμαρίνας με τη φωτιά και αυτά δημιουργούν το πρόβλημα της υγροποίησης. Πιστεύω ότι αν κάποιος που δεν έχει τρίοδη, ρυθμίσει τους κυκλοφορητές πάνω από τους 50 βαθμούς θα πάψει να έχει θέμα υγροποιήσεων. Το 50 βαθμούς το δανείστηκα από τον “pascoual” που λέει ότι είναι το σημείο δρόσο και γι’ αυτό το χρησιμοποιώ. Δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό.


Έτσι είναι. Αρκεί να μην αργήσει το θερμόμετρο να πιάσει θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60897 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Υγροποιήσεις;
Αν έχουμε την υπόνοια ότι το θερμόμετρο της συσκευής μας δεν αντιδρά άμεσα ας τους ρυθμίσουμε στους 52 ή 55 βαθμούς. Αν είναι να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο που δημιουργεί προβλήματα διάβρωσης ας τους ανεβάσουμε τους κυκλοφορητές λίγο παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60900 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Υγροποιήσεις;

ryanph69 έγραψε: Φίλτατοι,

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία με την οποία επιστρέφουν τα νερά στο λέβητα αλλά η θερμοκρασία των νερών μέσα στο λέβητα. Αυτά τα νερά, τα αναμειγμένα, έρχονται σε επαφή μέσω της λαμαρίνας με τη φωτιά και αυτά δημιουργούν το πρόβλημα της υγροποίησης. Πιστεύω ότι αν κάποιος που δεν έχει τρίοδη, ρυθμίσει τους κυκλοφορητές πάνω από τους 50 βαθμούς θα πάψει να έχει θέμα υγροποιήσεων. Το 50 βαθμούς το δανείστηκα από τον “pascoual” που λέει ότι είναι το σημείο δρόσο και γι’ αυτό το χρησιμοποιώ. Δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό.


Τα νερά του λέβητα δεν κρυώνουν περισσότερο αν τα επιστρεφόμενα είναι κρύα αντί ζεστά? Αφού αναμιγνύονται.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ