Ξυλολέβητας ιδιοκατασκευή: στράβωσε απ' την πίεση...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62480 από jimmm
καλησπερα.ειμαι καινουργιο μελος και μαλλον αργησα να γραφτω μιας και τωρα ειναι λιγο αργα εφοσον εκανα το εγχειρημα.λοιπον κατασκευασα ξυλολεβητα για 300 m2 αν και βγηκε λιγο μεγαλυτερος!!!!!οι διαστασεις του ειναι 150 υψος 80 φαρδος 80 βαθος εξωτερικες.ζητησα λαμαρινα st 37-2 και μου ειπαν οτι ειναι απλη μαυρη λαμαρινα.μετα απο πολυ μελετη και ωρες δουλειας οταν τον συνδεσα στην υδρευση με πιεση ως συνηθως 3bar ο λεβητας εγινε οβαλ!!η λαμαρινα ειναι 4mm και αυτο που ειδα δεν το πιστευα.ξερει κανεις τι πηγε στραβα;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62491 από mastoras
Καλωσήρθες .....αν και αργά. :)

Δύσκολα να σου δώσει κανείς απάντηση, χωρίς να γνωρίζει λεπτομέρειες σχεδιασμού, κατασκευής κτλ.

Δεν είναι και απλή δουλειά να μπει κανείς στην διαδικασία να κατασκευάσει λέβητα εκ του μηδενός. Χρειάζεται τεράστια προσπάθεια, αναλόγως βέβαια των προσόντων που έχει ο τεχνίτης.

Κατά καιρούς είδαμε μερικές κατασκευές, αλλά χάθηκαν στην διάρκεια. :(

Καλή διαμονή στο φορούμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62498 από dimlyk
καλως ηρθες κι απο μενα και λυπαμαι για την ατυχη προσπαθεια

οπως σου απαντησε και ο μαστορας κανεις δεν ξερει τι εκαννες αρα...

θα τολμησω ομως μια χαζη ερωτηση ...εισαι σιγουρος οτι η πιεση ηταν 3 βαρ ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62625 από jimmm
καλημερα.τωρα διαβασα παιια τα μυνηματα σας γιατι δεν γνωριζα τον τροπο λειτουργιας της σελιδας.οσον αφορα την πιεση του λεβητα η συνδεση εγινε απο εμπειρο (και γνωστο μου)υδραυλικο και οταν φουσκωσε ειδαμε το μανομετρο της πληρωσης στα 3bar αν και στη θερμανση ειναι συνηθως γυρω στα 2.η στεναχωρια ηταν μεγαλη οπως και το κοστος,απλα τωρα που ηρεμησα λιγο θελω να μαθω αν ηταν δικο μου λαθος η αν προηλθε απο λαθος επιλογη λαμαρινας,γιατι οπως ειπα ζητησα λαμαρινα με κωδικο st37-2 που οπως εμαθα αυτη χρησιμοποιουν ολοι οι λεβητοποιοι και αυτος που την αγορασα μου εδωσε απλη μαυρη λαμαρινα λεγοντας μου οτι το st 37-2 ειναι σταλλ 37!σιγουρα ειναι το ιδιο;..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62632 από kosmidis80
Δεν φταιει η λαμαρινα, το πιο πιθανο ανεβασατε πολυ παραπανω bar καθως ο πληρωτης σου ειναι χαλασμενος!

Πες λοιπον τον εμπειρο φιλο υδραυλικο οτι τις δοκιμες σε πιεση τις κανουμε πρωτα με αερα και ελεγχομενα, αφηνουμε τον αερα μεσα καποιες ωρες για να δουμε αν χανει ο λεβητας και μετα τον ξεφουσκωνουμε και ειναι ετοιμος για τοποθετηση.

Δηλαδη οι σομπιτσες λεβητες με 2 ή 3 χιλιοστα λαμαρινας πως κρατανε μεχρι τα 3 μπαρ?

Βεβαια κατασκευαστικα μπορει να εχει θεμα ο λεβητας σου, αλλα αυτο αν δεν τον δουμε δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62673 από dimlyk
χωρις ενιχσυσεις δεν κρατανε στα 3 βαρ οι λαμαρινες και τα 4 χιλιοστα ειναι οριακα για τον φλογοθαλαμο ...αλλα δεν ειναι αυτο η αιτια .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ