Solitech Plus 6F

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68137 από giannis37
Solitech Plus 6F δημιουργήθηκε από giannis37
θα ηθελα λιγο τα φωτα σας ειμαι κατοχος ενος ξυλολεβητα solitech plus 6f και φετοσ ειναι η δευτερη χρονια που των δουλευω ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης το μοτερ του αερα δουλευει κανονικα η φλογα ας πουμε ενταξη αλλα οταν εβαλα το χερι μου μεσα στον λεβητα κοντα στον αερα δεν φυσουσε καθολου.ετσι σημερα εβγαλα το μοτερ του αερα και βρηκα ενα μικρο κλαπε το οποιο ηταν κολημενο κλειστο μαλον γιατι ηταν και πολυ σφιγμενο οποτε το λασκαρισα και αρχισε να δουλευει κανονικα οσο για την καυση καμια σχεση η φλογα ειναι δυνατη και ανεβαζη γρηγορα θερμοκρασια.Μηπως δεν επρεπε να το πειραξω και κανω καμια ζημια :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68410 από KARIGAN
Απαντήθηκε από KARIGAN στο θέμα Solitech Plus 6F
Καλησπερα!!!!!
Το μικρο κλαπε που βρισκεται πισω απο το βεντυλατερ μεσα στην τετραγωνη οπη που συνδεει το βεντυλατερ με το θαλαμο καυσης ενοεις???
Αν ναι τοτε αυτο πρεπει να ανοιγει οταν το βεντυλατερ μπαινει σε λειτουργεια και να κλεινει οταν το βεντυλατερ σταματα εμποδιζοντασ ετσι την εισοδο αερα ετσι ωστε να σταματησει η εντονη καυση.
Θα πρεπει δηληδη αυτο το κλαπε να κινειται και μαλιστα ευκολα ετσι ωστε ο αερας του βεντυλατερ να μπορει να το ανοιγει,και οταν σταματα αυτο να κλεινει μονο του.
Κανε λοιπον ελεγχο για το ποσο ευκολα κινειται και αν κλεινει καλα ..
Αν οχι προσπαθησε να δεισ τι φταιει.
Ισως να χρειαζεται καθαρισμα ισως λιπανση με λαδι η καποιο αλλο λιπαντικο.
Εισαι ευχαριστημενος απο τον λεβητα????
Ποιες οι εντυπωσεις σου απο την περσινη χρονια?????
Ποσα ξυλα εκαψες και για ποσα τετραγωνικα σπιτι η ποσεσ θερμιδες απαιτει????
Σου παρουσιασε καποιο αλλο προβλημα????
Απο πισσα πωσ τα πηγες????
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KARIGAN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68636 από giannis37
Απαντήθηκε από giannis37 στο θέμα Solitech Plus 6F
Γεια σου φιλε μου Karigan.Το σπιτι μου ειναι 3*65 τετραγονικα με 18 σωματα και δυο 80αρια μποιλερ.Mενο αρκετα ψηλα μακεδονια με υψομετρο γυρω στα 600 μετρα και οπως καταλαβενεις το κρυο μπολικο με αρκετα χιονια και παγο.Ο λεβητας ειναι πολυ καλος απλος και απο καταναλωση οικονομικοτατος θα ελεγα.περιση εκαψα περιπου 10 με 12 τονους και τα μισα απο αυτα ηταν μουσκεμα και χλωρα και πηρα και 1500 κιλα μπριγκετα για να καιω τα χλωρα.Τωρα για πισσα λιγα πραγματα περιση επιασε λιγο με τα χλωρα ξυλα φετος σχεδον καθολου γιατι εβαλα το laddomat 21/60 και η θερμοκρασιες εινε πιο ψηλες ο λεβητας 70c και τα επιστρεφομενα ερχονται στους 60c χωρις να σοκαρετε ο λεβητας απο το κρυο νερο και να γεμιζει πισσα.Τωρα για το κλαπε το καθαρισα το λαδωσα και ανοιγοκλεινη δεν κλεινη τερμα αφηνη ενα κενο γιτι τραβαει αερα στην αδρανεια.βασικα κατεβασα και τον αερα απο το 5 στο 1 :woohoo: :woohoo: γιτι ειχε πολυ φλογα αλα και παλι εχει πολη φλογα τη να κανω δεν ξερω??? :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69344 από KARIGAN
Απαντήθηκε από KARIGAN στο θέμα Solitech Plus 6F
Γιαννη χρονια πολλα για τη γιορτη σου πρωτα απο ολα.

Μηπωσ εχεις πολυ ελκισμο απο την κανιμαδα σου?
Κλεισε το ταμπερ του ελκισμου τραβοντασ τη βεργα στο αριστερο μεροσ τησ προσωψης μεχρι τη μεση και δες πωσ καιει.
Για να εχεισ καλυτερη εικονα του ταμπερ και ποσο ανοικτο ειναικανε το εξης.
τραβατερμα εξω τη βεργα,τραβα μια γραμμη με μαρκαδορο πανω στη βεργα στο σημειο που τερματιζει,τωρα πιεσε τη βεργα τερμα μεσα και τραβα γραμμη στο τερμα,ετσι εχεις εικονα του που ειναι τερμα ανοικτο και τερμα κλειστο,με ενα μετρο μετρα την αποσταση μεταξυ των γραμμων και βαθμονομισε το διαστημα μεταξυ(πρεπει να ειναι περιπου 4-5ποντοι καντε μια γραμμη ανα ποντο)
Ετσι θα εχεις σχετικα καλη εικονα του ποσο ανοικτο ειναι το ταμπερ.
Δοκιμασες να τον δουλεψεις χωρισ βεντυλατερ????
Εγω σπανιως χρησιμοποιω το βεντυλατερ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannis37

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69796 από giannis37
Απαντήθηκε από giannis37 στο θέμα Solitech Plus 6F
Ευχαριστω φιλε μου.Η βεργα που λες μηπως ειναι το κλαπε στην εξοδο των καυσαεριων? αν νε ο δικος μου εχει πισω στην εξαγωγη αριστερα μια βανα ας το πουμε που κλεινει και ανοιγει το κλαπε.Το δοκιμασα και αυτο και η φλογα δεν εκοψε ιδιαιτερα.Μηπως κλεινωντας το κλαπε ανεβαση πολλη θερμοκρασια??? βασικα με την καυση που κανει απο μεσα ασπριζει τα καιει ολα. :woohoo: Με των αερα κλειστο δουλευει καλα δηλαδη θελω να πω εχει καλη αποδοση.??Το μπροστα πορτακι το εχεις ανοιχτο για να περνει αερα?? και κατι ακομα π/χ το εχεις στους 65c και καιει χωρις των αερα και σου πιανει τους βαθμους που ζητας πως κοβει?? συγνωμη φιλε μου αν σε ζαλισα!!! :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ