Λέβητας Σαμαράς ΜΙΛΕ Π50 και κατανάλωση!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69496 από karamb22
καλησπερα σε ολους!ειμαι νεο μελλος και εχω καποιεσ αποριες σχετικα με τον καινουριο μου λεβητα.η συνδεση του λεβητα στο υδραυλικο κοματι.η ηλεκτρολογικη συνδεση δεν εγινε ακομη λογο δουλειασ του ηλεκτρολογου.τον λεβητα τον συνδεσαμε με τον υδραυλικο(χωρισ δηλ τον πινακα αυτονομιασ και χωρις θερμοστατεσ χωρου.απλα συνδεσαμε πανω στον λεβητα τον κυκλοφοριτη του δοσαμε ρευμα και δουλευει με τον θερμοστατη που εχει πανω στον λεβητα για την θερμοκρασια των νερων.τον εχουμε στουσ 65-70 βαθμουσ και εκαψα απο το σαββατο απο τησ 7,30 το απογεμα μεχρι τωρα τριτη 1,45 το μεσιμερι 460 κιλα πυρηνα.ειναι πολλα?θα μιωθει αυτο αν μπουν οι θερμοστατεσ χωρου?ο λεβητασ ειναι σαμαρα μιλε π 50000 και ζεστενει 2 σπιτι των 100τμ.το καθε ενα.ευχαριστω !!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69517 από kosmidis80
Φυσικα και θα μειωθει η καταναλωση αν δουλευεις θερμοστατες. Το ιδιο ειναι να ανεβαζεις 24-25 βαθμους στο σπιτι ανεξελεγκτα και το ιδιο ειναι να εχεις σταθερη θερμοκρασια 21-22? επίσης ποσες μερες μεινατε χωρις θερμανση μεχρι να γινει η εγκατασταση?

Να ρωτησω, τι θερμοκρασια ανεβασαν τα σπιτια σας στην λειτουργια που λετε? Σε ποια περιοχη και με τι μονωση ειναι τα σπιτια? Οι 50.000 θερμιδες μηπως ειναι πολλες για τους χωρους σας? Κανατε καποια μελετη ή αλλιως πως επιλεξατε λεβητα με τις συγκεκριμενες θερμιδες?

Καλες καυσεις σας εύχομαι και καλές ζέστες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69528 από karamb22
η βασηκη συνδεση του λεβητα εγινε σε μια μερα η τελειοποιηση εγινε την επομενη δηλ τα δυο μποιλερ και κατι αλλα.απο την πρωτη ομωσ μερα τον αναψαμε με θερμοκρασια των ζεστων νερων στουσ 60-65 βαθμους.το σπιτι ειναι σε χωριο της λεσβου κατασκευης 1984 με ξυλικα κουφοματα δυο οροφοι των 100 τμ το καθε ενα και εχουμε και δυο μποιλερ 100λτ το καθε ενα.μελετη δεν καναμε απλα με προχειρουσ υπολογισμουσ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69541 από hunters1977
Τι θερμοκρασια εφτασε μεσα ο χωρος? Και τι θερμοκρασια ειχες πριν αναψεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69549 από karamb22
μεσα εχω γυρω στουσ 22-24 βαθμους τωρα. πριν αναψω ειχα 15-16

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69660 από vag1234
Τι εξωτερική θερμοκρασία υπήρχε τις τελευταίες 3 ημέρες??

Πρόχειρα που το είδα σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, έχεις περίπου 45000 Kcal απαιτήσεις με εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς.. Αν είχες 0-4 βαθμούς ιδιαίτερα την νύχτα και κατανάλωση λέβητα αυτή που δίνει ο κος Σαμαράς στο site του www.nsamaras.gr/default.aspx?tab=page&Co...&CatID=4&contentid=6 θα είχες κατανάλωση 13 kg την ώρα τουλάχιστον, εκτός αν είναι κάτι άλλο αυτό που αναφέρεται στην ιστοσελίδα ..

Με αυτές τις εξωτερικές που σου γράφω παραπάνω ο λέβητας σου θα έχει δουλέψει για το διάστημα που αναφέρεις τουλάχιστον 35 ώρες άρα 13 Χ 35 = 455 kg.. Νομίζω οτί αν τοποθετήσεις τους θερμοστάτες θα μειωθεί η κατανάλωση κατά πολύ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ