Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120316 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ
Άρα έχεις αυτό 2180 CBSCP .
Eδώ θα διαβάσεις αναλυτικότατο manual www.dovre.be/ERPData/files/handleidingen...L-EN-FR-DE-ES-IT.pdf

Στο εγχειρίδιο θα διαβάσεις ότι η εστία θέλει αέρα καύσης 100mm και αέρα φυσικής ροής 250cm2.

Άρα έχεις συνδεδεμένο τον άερα κάυσης από έξω ήδη.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν το δικό σου μοντέλο που είναι σαν μονομπλόκο , έχει 2 εισόδους. Μία για αέρα καύσης και μία για αέρα θέρμανσης.
Λογικά θα έχει. Αλλιώς πώς θα πάει ο αέρας για να βγεί από το κουτί διανομής?

Εγώ θα ρώταγα από το σιτε της εταιρίας εδώ www.dovre.be/en-be/ , ένας από τους 3 εξουσιοδοτημένους στην Ελλάδα ή τον εγκαταστάτη σου.

Πάντως ξεκάθαρα λέει στο εγχειρίδιο ότι θέλει μόνωση . Εσένα δεν σου έβαλαν. Δεν ξέρω γιατί και για αυτό θα απέφευγα τον εγκαταστάτη αν δεν είναι στους εξουσιοδοτημένους.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120318 από spyrosk
Απαντήθηκε από spyrosk στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ
Έχω μιλήσει και με τον εγκαταστατη μου που είναι από την εταιρεία στην Αθήνα αλλά και με τον εισαγωγέα στην Θεσσαλονικη, και έχω 2 διαφορετικές απόψεις, ο μεν στην Αθήνα που έβαλε το τζάκι λέει ότι δεν χρειάζεται να βάλω αέρα απ έξω πλην της καύσης, ο εκ Θεσσαλονίκης θεωρεί ότι και για την καύση αλλά και για να ζεσταίνει φρέσκο αέρα για το σπίτι είναι απαραίτητος απ έξω. Το εγχειρίδιο το έχω διαβάσει άπλα δεν καταλαβαίνω αν τον αέρα απ έξω πρέπει να τον φέρω με σπιράλ μέχρι την βάση (αν παρατηρήσεις στο κάτω μέρος έχει ένα κύβο που έχει μια οπή από κάθε πλευρά) ή αρκεί να πεφτει μέσα στην φούσκα όπως και ο αέρας του σπιτιού από την κάτω περσίδα.
όσο για την μόνωση το γνωρίζω ότι λέει ότι θέλει, άλλα την ήμερα της τοποθέτησης το συνεργείο έβαλε μια αλουμινοταινια στην καμινάδα άγνωστο γιατί και με το πρώτο ανάμα πήρε φωτιά όποτε προτίμησα να μην βάλλω τίποτα για να μην έχω θέμα και έτσι το έχτισα! τους φοβήθηκα λίγο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120319 από spyrosk
Απαντήθηκε από spyrosk στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ


στο εγχειρίδιο μιλά για την τοποθέτηση αυτού του τύπου δεν έχει βάση δεν έχει θάλαμο δικό του
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120355 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ
Τον εισαγωγέα ρώτα.
Ζήτα του εγχειρίδιο του τύπου που έχεις.
Επίσης ζήτα του να σου πει αν εσύ παρόλα αυτά θα ήθελες ventilator , ποιά είναι η διαδικασία και η τιμή καθώς κ να σου προτείνει εγκαταστάτη στην Αθήνα εξουσιοδοτημένο. Πες του και για την μόνωση.
ϊσως στο μέλλον έχεις πρόβλημα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120360 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ
Πιστεύω οτι επρεπε να βαλεις μοτερ απο τη στιγμη που επελεξες το μοντελο με θερμοθαλαμο.
Με το μοτερ θα ζεστενει γρηγορα και ποιο μακρυνα δωματια.
Χωρις μοτερ και θερμοθαλαμο πιθανον να μυριζει και ο αερας που περναει μεσα απο το κλειστω κυκλωμα, λογο οτι περναει σιγα σιγα και σε συνδιασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες.

θελεις τρυπα απο εξω να συνδεθη με την βαση του τζακιου απο την πισω πλευρα εκει που μπαινει το μοτερ,εγω εχω 3 τρυπες απο εξω μια για το θαλαμο καυσεις ,μια για το μοτερ το κυκλωμα και μια για την εκτονωση του θαλαμου
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by THEOJJ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120362 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Dovre εξωτερικός αέρας και μοτερ
Πιστεύω οτι επρεπε να βαλεις μοτερ απο τη στιγμη που επελεξες το μοντελο με θερμοθαλαμο.
Με το μοτερ θα ζεστενει γρηγορα και ποιο μακρυνα δωματια.
Χωρις μοτερ και θερμοθαλαμο πιθανον να μυριζει και ο αερας που περναει μεσα απο το κλειστω κυκλωμα, λογο οτι περναει σιγα σιγα και σε συνδιασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες.

θελεις τρυπα απο εξω να συνδεθη με την βαση του τζακιου απο την πισω πλευρα εκει που μπαινει το μοτερ,εγω εχω 3 τρυπες απο εξω μια για το θαλαμο καυσεις ,μια για το μοτερ το κυκλωμα και μια για την εκτονωση του θαλαμου
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by THEOJJ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ