Εντυπώσεις από λειτουργία φωτοβολταϊκού σταθμού 97,5kW

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1101 από anestis
Η αρχή έγινε τον Γενάρη του 2007, όπου και πρωτοενδιαφέρθηκα για την δημιουργία ενός Φ/Β σταθμού 100 KW. Το νομικό καθεστώς τότε απαιτούσε την ίδρυση εταιρείας, υπήρχε επιδότηση της εγκατάστασης, πρώτη άδεια από την ΡΑΕ και φυσικά ένας γολγοθάς γραφειοκρατίας, που για να είμαι ειλικρινής αν την είχα υπ' όψιν τότε, ίσως να μην ξεκινούσα ποτέ. Φανταστείτε μόνο οτι το πάρκο τελείωσε και λειτούργησε τον Ιούλιο του 2011, 4,5 δηλαδή χρόνια μετά. Και φυσικά να αναφερουμε οτι ποτέ δεν καθυστέρησα εγώ σε κάτι, παρά μόνο περίμενα τις εκάστοτε υπηρεσίες να ....... δουλέψουν. Ισως η πιο αστεία περίπτωση έγινε με την κατάθεση των περιβαλλοντικών όρων (σήμερα για κάτω από 500 KW δεν απαιτούνται), οι οποίοι έπρεπε να κατατεθούν στην περιφέρεια. Η εγκατάσταση έγινε στην Δράμα, οπότε έπρεπε να καταθέσω την περιβαλλοντική στην Κομοτηνή. Το αστείο είναι οτι οι υπάλληλοι της Κομοτηνής αρκούσε να δουν στο εξώφυλλο την ισχύ της εγκατάστασης, η οποία ήταν εκτός της δικαιοδοσίας τους και να προωθήσουν τον φάκελο υπηρεσιακά στην Νομαρχία Δράμας. Για να το κάνουν αυτό λοιπόν πέρασαν 3 μήνες. Και άλλοι 3 πέρασαν με τον φάκελο στην Δράμα. Και όταν επιτέλους εγκρίθηκε, η Μπιρμπίλη κατήργησε την αναγκαιότητα των περιβαλλοντικών όρων και άρχισε ένας νέος Γολγοθάς με τις υπηρεσίες να μη ξέρουν αν πρέπει να τον ζητούν ή όχι :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Να μη σας τα πολυλογώ, κάποια στιγμή επιτέλους λειτούργησε και άρχισε να αποδίδει.
Ενα πολύ καλό χαρακτηριστικό της εγκατάστασης είναι οτι οι Inverter SMA στέλνουν τα δεδομένα της λειτουργίας τους μέσω internet στην εταιρεία, η οποία μέσω portal τα επιστρέφει στον ιδιοκτήτη. Ετσι μπορείς να δεις ανά πάσα στιγμή από τον υπολογιστή ή από smartphone (Iphone ή android) την λειτουργία της εγκατάστασης, την απόδοση του πάρκου κάθε μέρα με διαγράμματα και φυσικά πλήρες ιστορικό για σύγκριση. Ενδεικτικά να αναφέρω οτι τα πάνελ είναι σε σταθερές βάσεις με δυνατότητα χειροκίνητης κλίσης όσον αφορά τον άξονα Βορράς Νότος (αυτό γίνεται μία φορά τον μήνα) για καλύτερη απόδοση (υπολογίσαμε ένα 10% επιπλέον).
Σύντομα θα ανεβάσω και φωτό από την εγκατάσταση, και φυσικά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάποια απορία ευχαρίστως να το κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1106 από XAALAARAA

anestis έγραψε: Η αρχή έγινε τον Γενάρη του 2007, όπου και πρωτοενδιαφέρθηκα για την δημιουργία ενός Φ/Β σταθμού 100 KW. Το νομικό καθεστώς τότε απαιτούσε την ίδρυση εταιρείας, υπήρχε επιδότηση της εγκατάστασης, πρώτη άδεια από την ΡΑΕ και φυσικά ένας γολγοθάς γραφειοκρατίας, που για να είμαι ειλικρινής αν την είχα υπ' όψιν τότε, ίσως να μην ξεκινούσα ποτέ. Φανταστείτε μόνο οτι το πάρκο τελείωσε και λειτούργησε τον Ιούλιο του 2011, 4,5 δηλαδή χρόνια μετά. Και φυσικά να αναφερουμε οτι ποτέ δεν καθυστέρησα εγώ σε κάτι, παρά μόνο περίμενα τις εκάστοτε υπηρεσίες να ....... δουλέψουν. Ισως η πιο αστεία περίπτωση έγινε με την κατάθεση των περιβαλλοντικών όρων (σήμερα για κάτω από 500 KW δεν απαιτούνται), οι οποίοι έπρεπε να κατατεθούν στην περιφέρεια. Η εγκατάσταση έγινε στην Δράμα, οπότε έπρεπε να καταθέσω την περιβαλλοντική στην Κομοτηνή. Το αστείο είναι οτι οι υπάλληλοι της Κομοτηνής αρκούσε να δουν στο εξώφυλλο την ισχύ της εγκατάστασης, η οποία ήταν εκτός της δικαιοδοσίας τους και να προωθήσουν τον φάκελο υπηρεσιακά στην Νομαρχία Δράμας. Για να το κάνουν αυτό λοιπόν πέρασαν 3 μήνες. Και άλλοι 3 πέρασαν με τον φάκελο στην Δράμα. Και όταν επιτέλους εγκρίθηκε, η Μπιρμπίλη κατήργησε την αναγκαιότητα των περιβαλλοντικών όρων και άρχισε ένας νέος Γολγοθάς με τις υπηρεσίες να μη ξέρουν αν πρέπει να τον ζητούν ή όχι :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Να μη σας τα πολυλογώ, κάποια στιγμή επιτέλους λειτούργησε και άρχισε να αποδίδει.
Ενα πολύ καλό χαρακτηριστικό της εγκατάστασης είναι οτι οι Inverter SMA στέλνουν τα δεδομένα της λειτουργίας τους μέσω internet στην εταιρεία, η οποία μέσω portal τα επιστρέφει στον ιδιοκτήτη. Ετσι μπορείς να δεις ανά πάσα στιγμή από τον υπολογιστή ή από smartphone (Iphone ή android) την λειτουργία της εγκατάστασης, την απόδοση του πάρκου κάθε μέρα με διαγράμματα και φυσικά πλήρες ιστορικό για σύγκριση. Ενδεικτικά να αναφέρω οτι τα πάνελ είναι σε σταθερές βάσεις με δυνατότητα χειροκίνητης κλίσης όσον αφορά τον άξονα Βορράς Νότος (αυτό γίνεται μία φορά τον μήνα) για καλύτερη απόδοση (υπολογίσαμε ένα 10% επιπλέον).
Σύντομα θα ανεβάσω και φωτό από την εγκατάσταση, και φυσικά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάποια απορία ευχαρίστως να το κάνω.



γεια σου anesti
έχω την εξής απορία
εάν το κράτος η ΔΕΗ δεν είναι ένταξή στις πληρωμές τις απέναντι στις δανειακές υποχρεώσεις
του φ/β σταθμού τι γίνετε ?
τι γνώμη έχεις για φ/β σε στέγη να προχωρήσω?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1110 από OANNHSEA
anestis
Πόσο κόστισε το όλο project;
Μιλάω α) για όλο το πακέτο και β) στην τσέπη σου...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1111 από γιαννης-δραμα
Μπραβο ρε ΑΣΜ καλη περιπτωση!Το σκεφτομαι κι εγω αρκετο καιρο αλλα με αυτα που βλεπω δεν προχωρησα.για δωσε περισοτερα στοιχεια αν μπορεις!Πως το βλεπεις απο αποδοση?Απο χαρτια ειναι πιο ευκολα τα πραγματα τωρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1112 από jnet

γιαννης-δραμα έγραψε: Μπραβο ρε ΑΣΜ καλη περιπτωση!Το σκεφτομαι κι εγω αρκετο καιρο αλλα με αυτα που βλεπω δεν προχωρησα.για δωσε περισοτερα στοιχεια αν μπορεις!Πως το βλεπεις απο αποδοση?Απο χαρτια ειναι πιο ευκολα τα πραγματα τωρα?

Για ΑΣΜ δεν το βλέπω μια και ο Ανεστης εχει καταγωγη στην Καστοριά :) το παρκο ομως αν καταταγόνταν θα είχε ΑΣΜ ίδιο

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1117 από anestis

XAALAARAA έγραψε: γεια σου anesti
έχω την εξής απορία
εάν το κράτος η ΔΕΗ δεν είναι ένταξή στις πληρωμές τις απέναντι στις δανειακές υποχρεώσεις
του φ/β σταθμού τι γίνετε ?
τι γνώμη έχεις για φ/β σε στέγη να προχωρήσω?

Εγώ έχω υπογράψει σύμβαση με την ΔΕΣΜΗΕ και όχι με την ΔΕΗ. Στους όρους της σύμβασης αναφέρεται οτι η ΔΕΣΜΗΕ υποχρεώνεται να πληρώνει εντός 20 ημερών από τη στιγμή που θα στείλω το τιμολόγιο, διαφορετικά υπάρχουν ρήτρες. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, με όσα γίνονται πλέον δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Είναι μια επένδυση και έχει και αυτή τα ρίσκα της. Ισως όμως τα μικρότερα από οτιδήποτε άλλο σήμερα στην Ελλάδα. Και αυτό το στηρίζω και από το γεγονός εισόδου "γιγάντων" στον χώρο.
Οσον αφορά το Φ/Β στην στέγη, θα σου έλεγα να προχωρήσεις γρήγορα για να προλάβεις τιμή. Τώρα θα υπογράψεις με 55 λ/Kwh, ενώ φαντάσου εγώ υποέγραψα με 44,6 λ/Kwh.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ