Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100258 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
μετα απο αυτη την αναλυση απλα υποκλινομαι :)

να σου επιστησω την προσοχη μονο στα φορτια που ανεφερες μια και εχουν κινητηρες με πολλαπλασιο ρευμα εκκινησης οποτε θα χρειαστει αναλογα να υπολογισεις και τον ινβερτερ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100273 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Για να διευκρινησω. Το ρελε το εβαλα μαζι με την καθυστερηση πιο πολυ για το ντουλαπακι που θα ανοιξει αυτος που θα μετρησει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100276 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Φιλε genesis. Χρειαζομαι τη γνωμη σου. Θελω σε βαθος 2ετιας να αυτονομηθω εντελως. Διαθετω ηδη φουρνο και εστιες αεριου. Οι καταναλωσεις μου ειναι 16 κιλοβατωρες ημερησιως. Το χειμωνα πεφτω στις 10 με 12. Διαθετω ηδη 13 πανελ των 230 βατ και δυο ρυθμιστες φορτισης mppt 60 amper εκαστος. Ταση εισοδου 24-150 volt. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οι συσσωρευτες. Τι μου προτεινεις να κοιταξω? Κατι παντως που να εζει 3000 κυκλους φορτισης εως το 50%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100292 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
Καταλαβαίνω ότι μιλάς για την μόνιμη κατοικία σου.
Οι 3000 κύκλοι @50% D.o.D. είναι μια πολύ μεγάλη επίδοση και μόνο ελάχιστοι και πολύ ποιοτικοί τύποι μπαταριών είναι ικανοί να την φτάσουν.
Παρόλα αυτά, σε βάθος χρόνου μια τέτοια (ακριβή) επιλογή θα αποδειχθεί τελικά φθηνότερη από άλλες υποδεέστερες (και φθηνότερες) μπαταρίες που θα αναγκαστείς να αλλάξεις πολλές φορές στο ίδιο χρονικό διάστημα που θα αντέξει η πρώτη.
Νομίζω ότι σωστά έχεις επιλέξει μπαταρία με αυτή την επίδοση και θα πρότεινα να ψάξεις για "κλασική" μπαταρία μολύβδου-οξέως "ανοιχτού" τύπου. Είναι ότι πιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο μπορείς να πάρεις σήμερα. Εννοείται ότι ο χώρος που θα βρίσκονται θα πρέπει να είναι αεριζόμενος και εύκολα προσβάσιμος ώστε να συμπληρώνεις απιονισμένο νερό κάθε 4μηνο - 6μηνο.
Η χωρητικότητά τους θα πρέπει να είναι κατ' ελάχιστο γύρω στις 30kWh λαμβάνοντας υπ' όψιν την καλοκαιρινή σου μέση ημερήσια κατανάλωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100293 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

hunters1977 έγραψε: Για να διευκρινησω. Το ρελε το εβαλα μαζι με την καθυστερηση πιο πολυ για το ντουλαπακι που θα ανοιξει αυτος που θα μετρησει.


Θα ηταν ποιο εύκολο να εχεις ενα ανιχνευτή κίνησης :)

hunters1977 έγραψε: Φιλε genesis. Χρειαζομαι τη γνωμη σου. Θελω σε βαθος 2ετιας να αυτονομηθω εντελως. Διαθετω ηδη φουρνο και εστιες αεριου. Οι καταναλωσεις μου ειναι 16 κιλοβατωρες ημερησιως. Το χειμωνα πεφτω στις 10 με 12. Διαθετω ηδη 13 πανελ των 230 βατ και δυο ρυθμιστες φορτισης mppt 60 amper εκαστος. Ταση εισοδου 24-150 volt. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οι συσσωρευτες. Τι μου προτεινεις να κοιταξω? Κατι παντως που να εζει 3000 κυκλους φορτισης εως το 50%.


βαλε κατα νου οτι μπορεις να φτιαξεις μονος σου τις μπαταριες. ποιο οικονομικα για τι ιδια Ah ή με ιδιο κοστος αλλα με μεγαλυτερη αντοχη.
πλακες μολυβδου ειναι, ευκολα μπορεις να τις χυτευσεις και μετα θες το οξυ. να ξερεις οτι ειναι 2V ανα στοιχειο. (δεν θα φτιαξεις 12βολτη μπαταρια αλλα 6Χ2βολτ μπαταρια)
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by man-kir.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100299 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

man-kir έγραψε:
Θα ηταν ποιο εύκολο να εχεις ενα ανιχνευτή κίνησης :)

Ναι και μετα θα περναγε μια γατα η ενα σκυλι απεξω και θα μου εκοβε συνεχως την παραγωγη. Χαχαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ