Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5205 από χρηστος8

tsoukase έγραψε: Εχω τον ίδιο λέβητα (DAKON) και καυστήρα (BADO) στα 32 KW. Από τους λέβητες που είχα δει ήταν αυτός με τις περισσότερες ρυθμίσεις και άρα δυνατότητες για ιδανική καύση.
.
Το πανίσχυρο σημείο ρύθμισης του λέβητα είναι το Internal Auger στο Service Menu που καθορίζει κάθε πόσα και για πόσα δευτερόλεπτα θα πέφτει το καύσιμο.




φιλε tsoukase θα σε απογοητευσω αλλα δεν γινεται αλλιως.
λεβητας με περισσοτερες ρυθμισεις και αρα δυνατοτητες για ιδανικη καυση σαν συμπερασμα ειναι εντελως λαθος.
ολοι επιδεχονται καποιες ρυθμισεις περισσοτερες η λιγοτερες.
μαλιστα αυτοι που εγω προσωπικα εχω συνδεσει και δουλευουν απροβληματιστα με διαφορετικα πελλετ ο καθενας χωρις να αλλαζεις τις ρυθμισεις καθε φορα αλλα αποδεικνυουν.
οσο για το τελευταιο αν ειναι δυνατον.
πανισχυρο σημειο της ρυθμισης το καθε ποσα και για ποσα δευτερολεπτα θα πεφτει το καυσιμο :woohoo: :woohoo:




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5303 από GEO
Απαντήθηκε από GEO στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

χρηστος8 έγραψε: ολοι επιδεχονται καποιες ρυθμισεις περισσοτερες η λιγοτερες.
μαλιστα αυτοι που εγω προσωπικα εχω συνδεσει και δουλευουν απροβληματιστα με διαφορετικα πελλετ ο καθενας χωρις να αλλαζεις τις ρυθμισεις καθε φορα αλλα αποδεικνυουν. :woohoo: :woohoo:


Ευχαριστούμε Χρηστο8 για τις πληροφορίες για καυστήρες με διαφορετικές ρυθμίσεις. Επειδή το θέμα των ρυθμίσεων αναλογα με τη μαρκα πελλετ βλέπω γίνεται ενδιαφέρον, οι καυστήρες που μπορούν να λειτουργούν σταθερά χωρίς συνεχή επίβλεψη με αλλαγή παρτίδας ή μαρκας πελλετ, θα έχουν πλεονέκτημα.

Αν είναι εύκολο και μπορείς να μας αναφέρεις κάποιους λέβητες-καυστήρες που ήδη έχεις συνδέσει, ώστε να μας βοηθήσει στην καλύτερη έρευνα αγοράς για αξιόπιστο και δοκιμασμένο μηχάνημα, που ψάχνουμε πολλοί αυτή την περίοδο.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GEO.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5320 από χρηστος8
[quote="GEO"

Ευχαριστούμε Χρηστο8 για τις πληροφορίες για καυστήρες με διαφορετικές ρυθμίσεις. Επειδή το θέμα των ρυθμίσεων αναλογα με τη μαρκα πελλετ βλέπω γίνεται ενδιαφέρον, οι καυστήρες που μπορούν να λειτουργούν σταθερά χωρίς συνεχή επίβλεψη με αλλαγή παρτίδας ή μαρκας πελλετ, θα έχουν πλεονέκτημα.

Αν είναι εύκολο και μπορείς να μας αναφέρεις κάποιους λέβητες-καυστήρες που ήδη έχεις συνδέσει, ώστε να μας βοηθήσει στην καλύτερη έρευνα αγοράς για αξιόπιστο και δοκιμασμένο μηχάνημα, που ψάχνουμε πολλοί αυτή την περίοδο.[/quote]




πολλοι λεβητες ζητανε επιλεκτικα καλο πελλετ για να δουλεψουν σωστα.
αποτελεσμα καθε διαφορετικη μαρκα πελλετ και νεα ρυθμιση.
απο αυτους που εχω βαλει απροβληματιστα και χωρις να αλλαζεις ρυθμισεις καθε φορα αψογα δουλευουν οι VARMEBARONEN και οι TOPLING.
τα συμπερασματα αυτα μου τα λενε οι ιδιοι οι ιδιοκτητες τους για να μη νομιζει καποιος οτι κανω διαφημιση.
παρολα αυτα για τους δυσπιστους μπορουν να τους δουν σε λειτουργεια και να κρινουν μονοι τους.
αν τα συμπερασματα μου ενοχλουν τα σταματω εδω. δεν ειχα σκοπο να μειωσω καμια μαρκα.
αν το εκανα ζητω συγνωμη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5321 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Έχουν αισθητήρα λάμδα αυτοί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5339 από χρηστος8

Asteris έγραψε: Έχουν αισθητήρα λάμδα αυτοί?






οχι και οι δυο ελεγχουν θερμοκρασια καυσαεριων και επιτηρουν την φλογα εσωτερικα (το πως ακριβως δεν μπορω να το αποδωσω).
σε δυο TOPLING που εβαλα, μετα τις αρχικες ρυθμισεις των τεχνικων της εταιριας καμια παρεμβαση παρα τις αλλαγες στην επιλογη καυσιμου.τα πελλετ που εκαψε σαν βουτυρο αλλοι λεβητες δεν μπορουσαν να τα καψουν και βουλωναν η ειχαν καρβουνα η κλιγκερ.
ο δε VARMEBARONEN το εντυπωσιακο για μενα ειναι οτι ενω ο καυστηρας δεν εχει σχεδον τιποτα για να ρυθμισεις (μονο δευτερολεπτα ριψης και ποσοτητα αερα), μετα την πρωτη ρυθμιση οτι ποιοτητα πελλετ και να του δωσεις δουλευει ρολοι χωρις παρεμβαση.

επισης εχω ξανα γραψει ειναι πολυ σημαντικο το κλαπε ελκυσμου, το οποιο δεν αφηνει τον ελκυσμο της καμιναδας να παρεμποδιζει την λειτουργεια του καυστηρα.
αντιθετα λεβητες οι οποιοι με καθε αλλαγη ποιοτητας ηθελαν και αλλαγη στις ρυθμισεις ειναι εβδομαδιαιο φαινομενο. το ξερω γιατι ζητησα απο τους πελατες μου σε καθε παρεμβαση να ειμαι παρων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5350 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
@fillmore: ξεκίνησα από χαμηλές τιμές αέρα και ποσότητας καυσίμου και ανέβαινα μέχρι να φτάσω σε επιθυμητή απόδοση λειτουργίας. Επειδή ο καυστήρας είναι πολύ δυνατός για τα τμ μου αρκούν αυτές οι χαμηλές τιμές, αν και όταν έκανε τα δυνατά κρύα πριν 1 εβδομάδα τις ανέβασα λίγο. Σε παρακαλώ μια χάρη ακόμα. Μπορείς να παραθέσεις τις τιμές που κυμαίνεται ο Φωτοσένσορας πυρός κατά την κανονική λειτουργία του καυστήρα σου? (Είναι στα Settings->Photosensor).

@χρηστος8: η τεχνολογία pellet είναι ακόμα νέα και όσο κιαν έχουν εξελιχθεί οι καυστήρες είναι ακόμα όπως τα αυτοκίνητα του 1950! Επίσης υπάρχουν φαινόμενα που ούτε η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει (πχ κλίνκερ). Ετσι λογικό είναι όσο πιο πολλές ρυθμίσεις να έχει η συσκευή τόσο μεγαλύτερη ευελιξία λειτουργίας να προσφέρει αλλά και τόσο πιο δύσκολη να είναι η ρύθμιση της. Το ότι οι λέβητες που αναφέρεις καίνε τα πάντα δεν σημαίνει ότι τα καίνε και σωστά, με οικονομία και άνεση. Και ο παρόν λέβητας επίσης καίει τα πάντα (και ξύλο) αλλά μπορεί να τα καίει και σωστά. Από την άλλη οι λέβητες με λίγες ρυθμίσεις έχουν το πλεονέκτημα της ευκολίας χειρισμού. Εχω και τέτοιον λέβητα και γνωρίζω τις διαφορές τους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ