Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2481 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
...επανέρχομαι για ενημέρωση κατανάλωσης!!!...από 10/12 μέχρι και σήμερα 21/12 έκαψα ακόμα 20 σακούλες πέλλετ. Δηλαδή 300 κιλά!!!...Άλφαγουντ
Πρόγραμμα καύσης......από το πρωί στις 07:00 στους 21 βαθμούς C, μετά τις 14:00 στους 22 και κατά το βραδάκι στις 23:00 στους 20 μέχρι το πρωί.!!!!!!...........
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4034 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
..με τα πολλά πέρασε ο πρώτος μήνας λειτουργίας του λέβητα. Οι εντυπώσεις ανάμικτες. Κατά αρχήν να αναφερθώ στα βασικά θετικά της όλης ιστορίας. Έχω πολύ καλή ζέστη στο σπίτι μου και σίγουρα οικονομικότερη από το πετρέλαιο. Από 03/12/11 εώς τις 03/01/12 έκαψα μία παλέτα (1050kg) από διάφορες μάρκες πέλλετ που αγόραζα από εκεί και από εδώ που συνολικά μου στοίχισε 240e.

Ομως πέρασα και δύσκολες μέρες με την Τσέχα μου. Ο κύριος λόγος ήταν ότι χρησιμοποιούσα διαφορετικά είδη πελλετ που το κάθε ένα ήθελε την δική του ρύθμιση στον καυστήρα (τροφοδοσία, αέρας). Κάποιο από αυτά μου γέμιζε το τασάκι στάχτη χωρίς να την διώχνει ο αέρας, κάποιο μου έκαιγε με κάπνα και ψιλό εμφάνιζε μαύρα γυαλιστερά τοιχώματα στον λέβητα και όχι την γνωστή στάχτη τύπου πούδρας. Το τελευταίο φαινόμενο γινόταν με δύο διαφορετικά πέλλετ Βουλγάρικης προέλευσης. Και γενικά ενώ ο εγκαταστάτης έρχεται με τα σούπερ ειδικά μηχανήματα που κάνουν πολλές μετρήσεις και ρυθμίζουν το μηχάνημα για την τέλεια καύση-απόδοση, με την αλλαγή ποιότητας καυσίμου όλα πάνε στράφι. Πειραματίζεσαι τότε με το μάτι με το φρύδι, για το μέγεθος της φλόγας το χρώμα της κ.τ.λ. Ενας αστείος πρακτικός τρόπος που εβγαλα με όλη αυτή την εμπειρία μου ήταν και ο εξής. Αφού έστρωνα την φλόγα κατά μέγεθος χρώμα και την κάπνα στην καμινάδα,(να μην βγάζει τίποτα) κάθε φορά που άνοιγα το καπάκι του χώρου καύσης και έρχονταν στο πρόσωπό μου αναθυμιάσεις της καύσης, εάν έτσουζαν τα μάτια μου κάτι δεν πήγαινε καλά. Έτσι έπαιζα λίγο με τον αέρα μέχρι να τις κάνω να σταματήσουν. Σκέφτηκα καθαρότερα καυσαέρια καλύτερη καύση :blink: Δεν ξέρω καν αν κάνω κάτι σωστό αλλά οι ενδείξεις από τα υπολείμματα με δικαιώνουν.

Σε γενικά πλαίσια πρέπει να ασχοληθείς, να καπνιστείς, να γεμίσεις στάχτες μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται και να απολαύσεις την οικονομική ζέστη ενός τέτοιου λέβητα. Για μένα που έχω τον χρόνο και το μεράκι δεν σας κρύβω πως μετά από την πρώτη απογοήτευση έχω πωρωθεί και νιώθω ικανοποίηση κάθε φορά που ανακαλύπτω τέτοιες λεπτομέρειες και καταφέρνω να δαμάσω το θεριό.

Από τις 02/01/12 ξεκίνησα να καίω AlphaPellet όπου προμηθεύτηκα 2 παλέτες. Ηταν το καλύτερο που δοκίμασα. Μέχρι το πρωί της 10/01/12 θα έχω κάψει 20 σακουλάκια. Με εξωτερικές θερμοκρασίες το βράδυ πάντα κοντά στους 0 βαθμούς C και την ημέρα από 4-5 η ανώτερη εώς 7-8 κάποιες μέρες. Με πάρα πολύ αέρα!!!... Στο σπίτι πλέον σταθερά 20 βαθμούς το βράδυ μετά τις 11:00 και 21-22 το υπόλοιπο της ημέρας από τις 08:00 και μετά.

Προχωράμε λοιπόν!!!!!.........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4152 από GEO
Απαντήθηκε από GEO στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Καλημέρα fillmore και καλή χρονιά!
Ενδιαφέρομαι και εγω για λέβητα-καυστήρα πελλετ και εχω καταλήξει σε κάποιες εταιρείες. Ο peletix eco είναι μια απο τις καλύτερες επιλογές μου. Με προβλημάτισε όμως το θέμα που παρέθεσες τελευταία με τις ρυθμίσεις ανάλογα με την ποιότητα του πελλετ.
Όταν ρώτησα πληροφορίες για το συγκεκριμένο καυστήρα κατάλαβα ότι ρυθμίζει αυτόματα την ποσότητα του υλικου και τον αέρα ανάλογα με την ποιότητα. Μάλιστα διαφημίζεται και ο φωτοσένσορας ο οποίος καθορίζει την τροφοδοσία ανάλογα με το μέγεθος της φλόγας.
Ενημέρωσέ μας αν έχεις κάποια πληροφορία σχετικά με αυτό ή αν σου εξήγησε ο τεχνικός σχετικά με τη λειτουργία αυτή.
Όπως αναφέρεις πραγματικά "Γολγοθάς η επιλογή λέβητα πελλετ"
Ευχαριστώ πολύ και καλές καύσεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4164 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

GEO έγραψε: Όταν ρώτησα πληροφορίες για το συγκεκριμένο καυστήρα κατάλαβα ότι ρυθμίζει αυτόματα την ποσότητα του υλικου και τον αέρα ανάλογα με την ποιότητα. Μάλιστα διαφημίζεται και ο φωτοσένσορας ο οποίος καθορίζει την τροφοδοσία ανάλογα με το μέγεθος της φλόγας.


ωραίος :ohmy: ...η τεχνολογία έχει κάνει άλματα...

δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο λέβητα... B)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5056 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Εχω τον ίδιο λέβητα (DAKON) και καυστήρα (BADO) στα 32 KW. Από τους λέβητες που είχα δει ήταν αυτός με τις περισσότερες ρυθμίσεις και άρα δυνατότητες για ιδανική καύση. Επίσης καίει και ξύλο. Είμαι σχετικά ικανοποιημένος αλλά νομίζω ότι σχεδόν πάντα επιδέχεται καλύτερης ρύθμισης.
Εχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά είδη pellets από το πανίσχυρο άσπρο αυστριακό που όμως δεν κατάφερα να ρυθμίσω σωστά, μέχρι Αλφα και ΜΑΚΗ που ήταν καλά και ένα ουγγαρέζικο που άφηνε κλίνγκερ. Σε κάθε ένα καταγράφω τις ρυθμίσεις ώστε όταν ξαναλλάζω καύσιμο να τις περνάω άμεσα (δυστυχώς το ιδανικό να κολλήσεις σε μία μάρκα καυσίμου είναι ακόμα αδύνατο στην Ελλάδα).
Το πανίσχυρο σημείο ρύθμισης του λέβητα είναι το Internal Auger στο Service Menu που καθορίζει κάθε πόσα και για πόσα δευτερόλεπτα θα πέφτει το καύσιμο. Η άλλη ρύθμιση είναι στο High/Low που καθορίζει την ποσότητα του καυσίμου και του αέρα σε ποσοστό %. Εχω αφιερώσει αρκετές ώρες βλέποντας τη φωτιά και τρώγωντας αρκετή κάπνα, αλλά άξιζε τον κόπο. Εμαθα πολλά για τη λειτουργία ενός λέβητα πέλλετ.
Το μόνο πρόβλημα που δεν κατάφερα να λύσω είναι ότι ενώ το καύσιμο γίνεται λεπτή στάχτη, αυτή δεν φεύγει από το χώρο καύσης ούτε μετά από Full Cleaning.
Οι ρυθμίσεις μου για Αλφα/ΜΑΚΗ είναι:
High Power: Air 13%, Pellet 40%
Internal Auger: Run 2sec, Pause 10 sec

Μπορεί να παραθέσει κάποιος τις δικές του;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5180 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Οι ρυθμίσεις μου για Αλφα/ΜΑΚΗ είναι:
High Power: Air 13%, Pellet 40%
Internal Auger: Run 2sec, Pause 10 sec

Μπορεί να παραθέσει κάποιος τις δικές του;


... :woohoo: στο high Power έχεις μόνο 13% (νομίζω πως κάτω από 40% δεν υπάρχει διαθέσιμη ρύθμιση αέρα);;;στο low πόσο έχεις;;;;
το internal Auger δεν το έχω πειράξει καθόλου είναι στο Run 2 sec kai Pause 3 sec

to low power είναι :Blower Power 55% & Fuel Dose 65%
το High Power είναι:Blower Power 80% & Fuel Dose 75%

...αυτά για το A/W. Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο πέλλετ αφήνει (βαριά) στάχτη την οποία ο αέρας δεν την διώχνει από τον καυστήρα. Με κάποια Βουλγάρικα που έκαιγα δεν είχε την ίδια συμπεριφορά κατακράτησης στάχτης !!...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ