Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22 από KERBEROS
Viadrus 32kW by KERBEROS δημιουργήθηκε από KERBEROS
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΛΕΒΗΤΑ VIADRUS 25KW (Έχει αναρτηθεί και βίντεο αυτού κατά την πρώτη έναυση τον Ιούλιο βλ. ΤΖΑΚΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ)
Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Χώρος: Μεζονέτα 180τμ.
Περσινή κατανάλωση: 3 τόνοι πετρέλαιο.
Πρώτη εβδομάδα: Με αρκετό κρύο (δύο πρωινά στους 2 βαθμούς Κελσίου) κατανάλωση 100 κιλά περίπου. Θερμοκρασίες ορόφων πέρισυ 20, 19, 18, φέτος 21,19,20.
Πρώτο πρόβλημα: 2 φορες απέτυχε να κάνει έναυση. Εξυπηρέτηση άμεση - επαφή με Τσέχους, οι οποίοι έδωσαν γρήγορα τη λύση (προφανώς το είχαν υπόψη τους). Ο αισθητήρας θερμοκρασίας καυσαερίων έχει πιο παχύ από όσο πρέπει πυρίμαχο περίβλημα, κάτι που τον κάνει να μην αντιλμβάνεται την ακριβή θερμοκρασία, κι αποτυγχάνει ενίοτε να εκκινήσει τον καυστήρα κατά την έναυση. Μέχρι να στείλουν το νέο περίβλημα, ο τεχνικός έκανε κάποια παρέμβαση που ομαλοποίησε την κατάσταση. Επίσης, οι Τσέχοι έστειλαν software με το οποίο ο εγκέφαλος, όταν για μία ώρα δεν ζητήσει κάποιος θερμοστάτης ζεστό νερό, τότε θα κλείνει αυτόματα τον καυστήρα, ενώ αντίστοιχα θα τον εκκινεί αυτόματα, αν υπάρξει ζήτηση. Το τελευταίο μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς θα ασχοληθώ με το διακόπτη του λέβητα ξανά τον Μάϊο. Επίσης, ενώ οι προδιαγραφές του λέβητα είναι να λειτουργεί σε κατάσταση αναμονής στο 8%, στο software αυτό η κατάσταση αναμονής καθοίστηκε στο 3% (άρα αντί 380 γραμμάρια πέλλετ, γύρω στα 150 ανά ώρα).
Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις για το ότι τέτοιου είδους τεχνολογία στην Ελλάδα είναι κάτι καινούριο κι άρα τα προβλήματα θα είναι αναπόφευκτα, γι' αυτό και επέλεξα λέβητα με βασικό κριτήριο το after sale service και την εγγύηση (2 τα ηλεκτρικά, πέντε ο καυστήρας, 10! ο μαντεμένιος λέβητας). Από τις συνομιλίες με τον μάστορα (νεαρός με laptop) κατάλαβα ότι παρά την μετεκπαίδευσή του στην Τσεχία, ακόμα έχει πολλά να μάθει...

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ VIADRUS 25KW
Τόπος: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Σπίτι: Μεζονέτα 180 τ.μ.
Όλα πηγαίνουν άψογα. Ο λέβητας ρυθμισμένος στους 55 βαθμούς (μιας και οι θερμοκρασίες είναι ακόμα φθινοπωρινές) έχει καταναλώσει 200 κιλά πέλετ περίπου σε δύο εβδομάδες, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα, καθώς δε σκέφτομαι συνεχώς το θερμοστάτη. Το σπίτι έχει μετά από πολλά χρόνια ζέστη. Το πέλετ είναι ALPHAWOODS και οφείλω να πω ότι σε σύγκριση με ένα βουλγάρικο που είχε φέρει ο έμπορος για την πρώτη δοκιμή είναι πολύ καλύτερο, χωρίς σκόνη και συμπαγές.
Ο καθαρισμός του λέβητα με σκούπα στάχτης είναι πολύ εύκολος. Μου συνέστησαν μάλιστα να καθαρίζω τα τούμπα (νομίζω έτσι τα λένε) κάθε εβδομάδα με τη συρμάτινη βούρτσα, παρόλο που οι προδιαγραφές του λέβητα είναι για πολύ πιο αραιά.
Αναμένω τα πρώτα χειμωνιάτικα κρύα για να δω πώς θα πάει και τότε η κατανάλωση...

ΤΡΙΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΒΗΤΑΣ VIADRUS 25KW
Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Μεζονέτα τριόροφη 180 τ.μ.
Εξωτερικές θερμοκρασίες: κατά μέσο όρο από 5-15 βαθμούς Κελσίου (δύο - τρεις ημέρες και 2 βαθμούς το πρωί)
Περσινή κατανάλωση: 3 τόνοι πετρελαίου

Μετά από τρεις εβδομάδες και πρώτη επαναγέμιση του σιλό ο λέβητας κατανάλωσε 340 Kg πέλετ ALPHAWOOD (75Ε περίπου). Έχω τρία παιδιά και η ζέστη στο σπίτι για πρώτη φορά είναι υπεραρκετή (σε αντίθεση με όσα σπίτια που καταναλώνουν πετρέλαιο έχει τύχει να επισκεφτώ). Θερμοκρασίες θερμοστατών ανά όροφο: 21(με 22) - 19 - 20. Θερμοκρασία νερών 55 βαθμοί.
Έχω προαγοράσει 4 τόνους πέλετ από τον Ιούλιο προς 235Ε τον τόνο, σύνολο 940Ε. Μη γνωρίζοντας πόσο θα καταναλώσει, δεν παρήγγειλα 6 τόνους κατ' αντιστοιχία των 3 τόνων πετρελαίου. Έχω μεγάλη περιέργεια πόσους τόνους τελικά θα χρειαστώ. Τα μέχρι στιγμής δεδομένα μου φαίνονται πάρα πολύ ενθαρρυντικά. Στα κρύα η τελική εκτίμηση.
Ο εβδομαδιαίος καθαρισμός του λέβητα διαρκεί με σκούπα στάχτης και συρμάτινη βούρτσα 10 λεπτά.

ΥΓ: Περιττό να πω ότι ολόκληρη η γειτονιά και πάρα πολλοί φίλοι και συνάδελφοι περιμένουν τις εντυπώσεις μου για να προβούν κι αυτοί σε αλλαγή λέβητα. Στην περιοχή μας μάλλον είναι μονόδρομος αυτή η αλλαγή...
ΥΓ2: Η στάχτη από το πέλετ της ALPHAWOOD είναι όντως σαν πούδρα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #23 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Το video πρεπει να είναι το παρακάτω ...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Κατανάλωση: 500 κιλά (110 ευρώ).
Μέχρι στιγμής όλα πηγαίνουν καλά. Σίγουρα θα είχα κάψει 250 - 300 λίτρα πετρέλαιο με τα περσινά δεδομένα. Περιμένω τα πρώτα κρύα για πλήρη εικόνα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε: Κατανάλωση: 500 κιλά (110 ευρώ).
Μέχρι στιγμής όλα πηγαίνουν καλά. Σίγουρα θα είχα κάψει 250 - 300 λίτρα πετρέλαιο με τα περσινά δεδομένα. Περιμένω τα πρώτα κρύα για πλήρη εικόνα.


270 λίτρα είχα κάψει εγώ μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που είχα κάψει πέρσι 3300lt και έχουμε περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες μια και τα σπίτια μας πρέπει να απέχουν λίγο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Εντύπωση μου κάνει το γεγονός πως τα νερά του λέβητα τα έχω στους 55 βαθμούς και το σπίτι είναι χαρακτηριστικά ζεστό, ακόμη και με εξωτερικές θερμοκρασίες πλέον γύρω στο 0. Έχω όμως τους θερμοστάτες σταθερούς όλο το 24ωρο, δεν χαμηλώνω το βράδυ κι έτσι έχω συνεχώς ζέστη, χωρίς να ζορίζω τον λέβητα προκειμένου να ανεβάσει θερμοκρασίες και άρα να αυξήσει και την κατανάλωση.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε: Εντύπωση μου κάνει το γεγονός πως τα νερά του λέβητα τα έχω στους 55 βαθμούς και το σπίτι είναι χαρακτηριστικά ζεστό, ακόμη και με εξωτερικές θερμοκρασίες πλέον γύρω στο 0. Έχω όμως τους θερμοστάτες σταθερούς όλο το 24ωρο, δεν χαμηλώνω το βράδυ κι έτσι έχω συνεχώς ζέστη, χωρίς να ζορίζω τον λέβητα προκειμένου να ανεβάσει θερμοκρασίες και άρα να αυξήσει και την κατανάλωση.


πολύ σωστά κάνεις.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ