Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1461 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
58 μέρες

1350 κιλά πέλλετ

23,3 κιλά/ημέρα

5,1 περίπου ευρώ/ημέρα

Απ' τον ίδιο τον λέβητα κανένα παράπονο.

Όσον αφορά το κλίνκερ, με τις νέες ρυθμίσεις έχει μειωθεί λίγο, αλλά, για να μην αφήσω να μπουκώσει το σημείο της αντίστασης και του καυστήρα, μέρα παρά μέρα το καθαρίζω στα γρήγορα, όποτε πετυχαίνω τον καυστήρα στην αναμονή (0%). Ελπίζω οι άλλοι δύο τόνοι πέλλετ που προαγόρασα να είναι σαν τον πρώτο τόνο, με τον οποίο δεν είχα τόσο έντονο πρόβλημα.
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα η εξοικονόμηση χρημάτων σε σύγκριση με πέρισυ είναι χαρακτηριστική, η ζέστη δε το ίδιο χαρακτηριστική.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1866 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Αύριο μου 'ρχονται Τσέχοι τεχνικοί!;!;!

Έρχονται μού 'πανε, για να δουν όλους τους λέβητες που έχουν τοποθετηθεί, προκειμένου να προβούν σε ρυθμίσεις και επίσης, για να δουν και το θέμα του κλίνκερ (με νέο μαγκάλι ίσως).

Εμένα αυτό μου λέει τρία πράγματα:
1) Δεν εμπιστεύονται ακόμα τους εδώ τεχνικούς ή έρχονται για να τους βοηθήσουν περισσότερο.
2) Γνωρίζω ότι η Viadrus είχε καλούς ξυλολέβητες και προφανώς το πέλλετ είναι και γι' αυτούς κάτι καινούριο.
3) Είναι σοβαρή εταιρεία, που δεν αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους.

Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόση υπευθυνότητα.
Θα τους ψοφήσω στις ερωτήσεις...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1939 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Λοιπόν οι Τσέχοι ήρθαν:
1)Ζήτησαν από τον έμπορό μου να βάλει ταφ καθαρισμού ακριβώς εκεί που ξεκινά η καμινάδα, αν κατάλαβα καλά, προκειμένου να καθαρίζω το σημείο εκείνο, για να μην αντιμετωπίζω μακροπρόθεσμα πρόβλημα. Καθαρισμός κάθε δύο βδομάδες.
2) Έφεραν καινούριο μαγκάλι για γρηγορότερη έναυση και για την αντιμετώπιση, όσο είναι δυνατόν, του κλίνκερ από χαμηλότερης ποιότητας πέλλετ.
3)Πάθανε πλάκα με τη σκόνη που είχε από το πέλλετ το σημείο πριν το μαγκάλι.
4)Οι ίδιοι λέβητες στη Γερμανία δεν έχουν πρόβλημα με κλίνκερ.
5) Η διαφορά ανάμεσα στις δύο παλέτες που χρησιμοποίησα, θεωρούν ότι αποδεικνύει τα λεγόμενά τους.
6) Όσοι έχουν ΑΛΦΑ φετινής 'εσοδείας', με τον ίδιο λέβητα, έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα. Με διαβεβαίωσε γι' αυτό ο έμπορος.
7) Ξαναμίλησα με τον φίλο μου στα Διαβατά, που έχει τον ίδιο λέβητα με τις ίδιες ρυθμίσεις, εγκατεστημένο από τον ίδιο εγκαταστάτη. Έχω ξαναπεί ότι λέει πως έχει αυστριακό πέλλετ, τουλάχιστον έτσι του είπανε, και στο ίδιο με το παλιό μου πλέον μαγκάλι, μετά από μία εβδομάδα, βρήκε μονάχα κάτι μικρά ψύγματα. Κι επειδή αρχικά κι αυτός χρησιμοποίησε ΑΛΦΑ, με διαβεβαίωσε ότι δεν έχουν διαφορά στην κατανάλωση (απλά είναι ανοιχτόχρωμο).

Εμένα πάντως δε μου φάνηκαν τρελοί οι Τσέχοι, ούτε αδιάφοροι.
Ο έμπορός μου αλμπάνης δε φαίνεται.
Εγώ τώρα για μένα πιστεύω ότι έχω σώας τας φρένας, δεν έχω καημό να παινέψω ούτε να θίξω κανέναν, λεφτά δεν παίρνω από κανέναν. Εν τέλει, δεν είμαι ελέφαντας κι ούτε χρειάζεται να το αποδείξω.
Ένα πρόβλημα έχω και ψάχνω λύση, αν και για του χρόνου νομίζω ότι την έχω βρει ήδη.

ΥΓ: Όσο ψάχνω για το ταφ καθαρισμού καμινάδας, μου φαίνεται απίστευτα χρήσιμο και σημαντικό για τη σωστή λειτουργία του λέβητα. Ενδεικτικό ότι δε σπάνε πλάκα οι άνθρωποι...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2084 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Με τους 55 βαθμούς που είχα ως τώρα στα νερά ήμουν μια χαρά, γιατί ήταν κρύος ο καιρός. Με την ζέστη όμως των τελευταίων ημερών κι επειδή το σπίτι σπανίως ζητούσε νερό, ο λέβητας, που δεν τον έκλεινα καθόλου, έσβησε. Απ' ότι μου είπανε κι απ' ότι παρατήρησα, επειδή, λόγω της ζέστης ο λέβητας δεν είχε απώλειες, είχε συνεχώς ζεστά νερά και υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων. Έτσι, όταν πήγε να κάνει έναυση, ουσιαστικά το πέλλετ κάηκε με το που έπεσε στο μαγκάλι, χωρίς να υπάρξει άνοδος στη θερμοκρασία καυσαερίων, που θα προκαλούσε την έναυση.
Κι έτσι, μου είπαν το παράδοξο για μένα (που δε σκαμπάζω και πολλά) να έχω τα νερά στους 60-65 βαθμούς, για να προλαβαίνει να κρυώνει -;- ο λέβητας. Οι Τσέχοι δε επισήμαναν ότι στις ζεστές ημέρες (15+) καλό θα είναι να κλείνω τον λέβητα στις ζεστές ώρες ή να μπει πρόγραμμα, που θα εναλλάσσει τις θερμοκρασίες του λέβητα σε διάφορες ώρες της ημέρας.
Ομολογώ πολλά από τα παραπάνω δεν τα κατάλαβα. Αυτό που ξέρω είναι ότι στους 65 πάει μια χαρά.
Κι έτσι θα έχω 65 στη ζέστη και λιγότερο, αν θέλω, στο κρύο;
Κάποιος που ξέρει περισσότερα τα βλέπει λογικά τα παραπάνω;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2453 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Σήμερα παρέλαβα με delivery στο σπίτι (ο πωλητής είναι γείτονας) μεταφρασμένο από τα αγγλικά στα ελληνικά το εγχειρίδιο του λέβητα, μιας και τα αγγλικά μου είναι εντελώς αραχνιασμένα.
Απίστευτα χρήσιμο μου φαίνεται, καθώς έτσι θα αποφύγω πολλά λάθη.

Δύο μέρες τώρα, με προτροπή των Τσέχων, έβαλα πρόγραμμα λειτουργίας του λέβητα, κατά το οποίο έχουμε δύο ώρες λειτουργίας και μίας παύσης, δηλαδή 16 ώρες λειτουργίας το 24ωρο. Αυτό είπαν πως γίνεται για τους εξής λόγους:
1) για να έχουμε συνεχώς χαμηλές θερμοκρασίες καυσαερίων (δεν ξέρω γιατί, μάλλον για κάτι που λέω παρακάτω),
2) για περαιτέρω οικονομία καυσίμου,
3) (δικός μου λόγος) τα κενά με βολεύουν για να καθαρίζω (δύο φορές ημερησίως παρακαλώ) το κλίνκερ από την καταπληκτική δεύτερη παλέτα μου.

Οι Τσέχοι υποστήριξαν, όταν ήρθανε, ότι οι σχετικά υψηλές χειμωνιάτικες θερμοκρασίες της χώρας μας καταπονούν τα μηχανήματα αυτά, όταν λειτουργούν αδιάλειπτα. Στις λίγες μέρες με πολύ κρύο, μπορώ να βάζω συνεχή λειτουργία.
Τα νερά πλέον τα έχω στους 65 βαθμούς. Στα κενά φτάνει να κατέβει, και μόνο με μεγάλη ζήτηση από τους θερμοστάτες, το πολύ γύρω στους 40-45 βαθμούς, οι οποίοι γίνονται ξανά 65-70 σε 15-20 λεπτά . Το σπίτι είναι το ίδιο ζεστό, για την κατανάλωση θα περιμένω καμιά βδομάδα, για να είμαι σίγουρος.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2486 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Τρία βασικά πράγματα ανακάλυψα, που δεν μου τα 'χε πει κανένας, διαβάζοντας το εγχειρίδιο.

1) Ο λέβητας το καλύτερο είναι να λειτουργεί με νερά μεταξύ 60 και 80 βαθμούς, αλλιώς μπορεί να έχουμε υγροποιήσεις (αυτό μου το 'χε πει ο κ. Εγλέζος), οι οποίες (αυτό δεν το ήξερα) μικραίνουν τη διάρκεια ζωης του λέβητα.

2) Το λεβητοστάσιο πρέπει να μην είναι υπόγειο (εμένα είναι κατά το ήμυσι) και γενικότερα να έχει επαρκή αερισμό (εγώ μέχρι τώρα το παράθυρο το είχα κλειστό και μόνο η πόρτα είχε μικρά ανοίγματα).

3) Κάτι για τις διαστάσεις jnet: ο 25άρης, που έχω εγώ, κανονικά είναι για πιο μεγάλους χώρους από το δικό μου σπίτι. Απλά απ' ότι φαίνεται εδώ στην Ελλάδα, ακόμη και στους λέβητες πέλλετ, οι έμποροι, για να 'ναι σίγουροι, προτείνουν μεγαλύτερους από τις ανάγκες των σπιτιών.

Πάντως είναι απορίας άξιο πώς αυτά τα πράγματα δεν μου τα 'χε πει κανένας μέχρι τώρα απ' αυτούς που εγκατέστησαν τον λέβητα. Τόσο δευτερεύοντα ήταν; Α ρε Ελλάδα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ