Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3164 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
80 ημέρες χρήσης
2100 κιλά κατανάλωση
475 ευρώ
26,25 κιλά ημερησίως
5,78 ευρώ ημερησίως
Με πολύ ζέστη όλες τις ημέρες, ακόμη και με θερμοκρασίες -3 με -4. (Τελικά τα 25KW υπερεπαρκούν). 24 ώρες το εικοσιτετράωρο θερμοκρασίες τριών ορόφων: 22 με 23 - 20 - 19 με 20

Υπενθυμίζω την περσινή μου κατανάλωση, που ήταν περίπου 3 τόνοι πετρελαίου σε 6 μήνες περίπου χειμώνα, δηλαδή με σημερινές τιμές κοντά στις 3000 ευρώ.
Τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι καλύτερα απ' ότι περίμενα κι ο χειμώνας πλέον έχει μπει για τα καλά.
Συνεχίζω πλέον με βουλγάρικο πέλλετ κι έχει ο θεός.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6085 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
106 ημέρες χρήσης
3270 κιλά κατανάλωση
Μέσος όρος: 31 περίπου κιλά την ημέρα.
Δεν έχει πλέον νόημα να συνεχίσω να αναφέρω χρήματα, αφού έχω μπει στη διαδικασία δοκιμών διαφόρων πέλλετ.
Το ΑΗΙRΑ σε γενικές γραμμές ήταν καλό, με λίγο κλίνκερ και περιορισμένη στάχτη.
Συνεχίζω με ΜΑΚΗ (256Ε τα 900 κιλά απ' τον συμφορουμίτη giogud).

Με κατανάλωση κοντά στους 3 τόνους πετρέλαιο τον περσινό ήπιο χειμώνα,μπορώ πλέον να πω ότι οικονομικά ξαλάφρωσα όσον αφορά τη θέρμανση.
Κι επειδή έχω γείτονα στο ίδιο συγκρότημα με μένα, με τεταγωνικά ακριβώς ίδια, με τρία παιδιά κι αυτός, και με 24ωρη παρουσία ατόμων στο σπίτι, τα συμπεράσματα είναι εντυπωσιακά.
Συνολικά έχει ξοδέψει περίπου 1500 ευρώ σε πετρέλαιο και ξύλα μέχρι τώρα, χρησιμοποιώντας μόνο δύο από τους τρεις ορόφους κυρίως, και με πολύ λιγότερη ζέστη. Ακόμα και με τις δοκιμές που κάνω, είμαι κάτω από τα 800 ευρώ. Πού να καταφέρουμε του χρόνου να προμηθευτούμε και πιο οικονομικό πέλλετ!

Και προσοχή στις καμινάδες σας. Μετά από τη διόρθωση του προβλήματος, όλα πηγαίνουν ρολόϊ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9243 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
127 μέρες χρήσης
4170! κιλά κατανάλωση (περσινή συνολική κοντά 3! τόνοι πετρέλαιο)
Μέσος όρος: 32,8 κιλά την ημέρα (πλέον είμαι στην ανώτερη δυνατή κατανάλωση).

Παιδιά, δεν ξέρω τι λέτε για αναλογίες θεωρητικές ή όχι.
Εγώ ξέρω ότι είμαι σίγουρα στο !50%! της οικονομικής επιβάρυνσης (με μέση τιμή πέλλετ τα 250) σε σχέση με το πετρέλαιο και σε χειμώνα πολύ πιο κρύο από τον περσινό!

Κι επειδή το συζητήσαμε και στο τραπέζι, εξακολουθώ να έχω θερμοκρασίες νερών 60-65 βαθμούς όλο τον χειμώνα. Το σπίτι έχει συνεχή ζέστη, χωρίς ανεβοκατεβάσματα. Θερμοστάτες όλο το 24ωρο σταθεροί.
Έχω μειώσει τους χρόνους καθαρισμού, έχω μάθει κάθε χούι του μηχανήματος.
Το μόνο που περιμένω από τους Τσέχους στις αρχές Μαρτίου είναι αναβάθμιση της διαδικασίας έναυσης, μάλλον με φωτοσένσορα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9248 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
H οικονομία που εχεις κάνεις είναι καταπληκτική. Με τετοιο Χειμώνα. Αντε και του χρόνου με 220/τονος να πέσεις κατω από 1000€ σε καυσιμο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12117 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Εγώ προσπαθώ να καταλάβω πού έχω κάνει λάθος.
Προσπαθώ να υπολογίσω ξανά και ξανά την περσινή μου κατανάλωση. Λιγότερο από 2,7 τόνους πετρέλαιο αποκλείεται να έκαψα. Στον φετινό λοιπόν πιο κρύο χειμώνα έκαψα 5 τόνους πέλλετ. Όταν ξεκίνησα τον Οκτώβρη, δεν πίστευα ότι θα κάνω τόση οικονομία. Πρέπει να έχω εξοικονομήσει σε μια σεζόν πάνω από 1500 ευρώ, όταν ο λέβητας που αγόρασα κοστίζει 3500 ευρώ.
Κι όλα αυτά με πολύ περισσότερη ζέστη!
Χαλάλι το καθάρισμα...
Όσο για τον λέβητα, όπως είπα και στον Αλέξανδρο, θα τον διαφημίσω σε όλο τον κόσμο, εφόσον λύσει και το πρόβλημα με το πέταγμα της στάχτης, ιδίως με πέλλετ που έχει πολλή στάχτη.
Οι Τσέχοι στείλαν νέο λογισμικό για το συγκεκριμένο θέμα. Όψομεν. Βέβαια, μέσα σε όλα τα θετικά του λέβητα, το συγκεκριμένο μοιάζει με πταίσμα.
Η υποστήριξη δε από τον Αλέξανδρο είναι, για την φετινή χρονιά, άψογη. Ό,τι μου υποσχέθηκε, όταν αγόρασα τον λέβητα, το τήρησε και με το παραπάνω. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα ως επαγγελματία και εταιρεία.

ΥΓ: Κι επειδή κάποιοι αναρωτιούνται γιατί μιλάω για δήθεν καταναλωτές, ήρθε η ώρα να το πω: σε άλλο φόρουμ, όταν ρωτήθηκαν μέλη του για τον λέβητα VIADRUS, είπαν -ελαφρά τη καρδία- ότι πρόκειται για 'τζάμπα λεφτά!'. Ευτυχώς δεν τους άκουσα... Γι' αυτό και λέω συνεχώς σε μελλοντικούς αγοραστές συσκευών πέλλετ να προσέχουν κάποιους 'αθώους' συμβουλάτορες άλλων φόρουμ, οι οποίοι -το καταπληκτικότερο όλων- δεν είναι χρήστες των συγκεκριμένων μηχανημάτων ή -ακόμα χειρότερο- δεν καίνε καν πέλλετ ή, τέλος, -το πιο ανήθικο- προβάλλουν λέβητες και σόμπες συγκεκριμένων εταιρειών!
Γι' αυτό κατέληξα σ' αυτό το φόρουμ...

Καλό καλοκαίρι στον 'τσιγγούνη' μου Τσέχο...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12181 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Εγω που παρακολουθούσα από την αρχή τις καταναλώσεις σου δεν εκπλησομαι. Παρόλα αυτα θέλει μια εξήγηση γιατί και 100% απόδοση να εχει ο λέβητας με περσινή κατανάλωση τα 3000Lt και φετινό χειροτερο χειμώνα η ασκηση δεν βγαίνει. Μήπως το γεγονός οτι τον εκαιγες πολύ χαμηλά 55-60 βαθμούς παίζει καποιο ρολο. Και εγω μετα τα χοντρά κρύα τον πήγα χαμηλά τον θερμοστάτη στον λέβητα αλλά μια κρυα μέρα που ακολούθησε με εκανε να το ξαναανεβασω προς στιγμή. Εσυ από οτι θυμάμαι δεν το εει βάλει ποτε στους 70 βαθμούς. Σωστά?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ