Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12199 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

jnet έγραψε: Εγω που παρακολουθούσα από την αρχή τις καταναλώσεις σου δεν εκπλησομαι. Παρόλα αυτα θέλει μια εξήγηση γιατί και 100% απόδοση να εχει ο λέβητας με περσινή κατανάλωση τα 3000Lt και φετινό χειροτερο χειμώνα η ασκηση δεν βγαίνει. Μήπως το γεγονός οτι τον εκαιγες πολύ χαμηλά 55-60 βαθμούς παίζει καποιο ρολο. Και εγω μετα τα χοντρά κρύα τον πήγα χαμηλά τον θερμοστάτη στον λέβητα αλλά μια κρυα μέρα που ακολούθησε με εκανε να το ξαναανεβασω προς στιγμή.
Εσυ από οτι θυμάμαι δεν το εει βάλει ποτε στους 70 βαθμούς. Σωστά?


Βαθμοί πάντα 60, σπάνια 65, πιο αργή από τις προδιαγραφές τροφοδοσία, πιο αργό ανέβασμα θερμοκρασιών, αλλά αυτό έκανε την ζέστη συνεχή. Απειροελάχιστα ανεβοκατεβάσματα θερμοστατών, σχεδόν δεν ασχολήθηκα με αυτούς.
Μπορεί πέρισυ να κινήθηκα και γύρω στο 2,7. Αν ψιλοκάψω λίγες μέρες ακόμα κι αν συνυπολογίσω και μία βδομάδα καλού κρύου που έλειπα, τότε ίσως να έφτασα ουσιαστικά στους 5,3-5,4 τόνους πέλλετ.
Κάπως έτσι βγαίνουν τα νούμερα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12906 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Οι Τσέχοι έστειλαν λογισμικό και σταμάτησε πλέον και το πέταγμα της στάχτης από το πορτάκι. Δεν ξέρω πώς το έκαναν, αλλά σταμάτησε. Τελειώνει η σεζόν και όλα πλέον είναι όπως πρέπει. Η υποστήριξη υποδειγματική.

5270 κιλά σε 176 μέρες, μέσος όρος 29,94/ημέρα.

Πέλλετ: ΑΛΦΑ, AHIRA και ΜΑΚΗ.

Καίω τώρα και 4-5 σακιά Bioenergy. Είναι το μόνο με τόσο άσπρη στάχτη. Περιμένω να δω και τι θα αφήσει στο μαγκάλι.

ΥΓ: Σήμερα θέλησε και ο 9χρονος γιος μου να με βοηθήσει στο καθάρισμα του λέβητα. Του άρεσε η διαδικασία. Βλέπω να κολλάει κι αυτός το μικρόβιο...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13648 από nchatzitou
Απαντήθηκε από nchatzitou στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Λέγε από που τον πήρες και πόσο :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #13652 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

nchatzitou έγραψε: Λέγε από που τον πήρες και πόσο :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Έχω ξαναπεί στο ίδιο θέμα στην αρχή του, 'Τζάκια Αλέξανδρος' περιοχή Αλλατίνη, 3500 ευρώ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21449 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Kerberos αυτά τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά είναι τα αναβαθμισμένα ?? Γιατί από ότι διάβασα στο δικό σου μηχάνημα χρειάστηκαν αλλαγές και περίμενες και 1 αναβάθμιση.
Τα τούμπα είναι οριζόντια ή κάθετα ? Επίσης εκτός από πέλλετ τί άλλο καίει ??
Εχω 105 τμ καθαρά και ανάγκη περίπου για 24000 θερμίδες θα μου φτάσει ο 25 άρης??? Τα νερά χρήσης ήταν ζεστά ?? Γενικά είσαι ικανοποιημένος ?? Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21471 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

georgebest έγραψε: Kerberos αυτά τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά είναι τα αναβαθμισμένα ?? Γιατί από ότι διάβασα στο δικό σου μηχάνημα χρειάστηκαν αλλαγές και περίμενες και 1 αναβάθμιση.
Τα τούμπα είναι οριζόντια ή κάθετα ? Επίσης εκτός από πέλλετ τί άλλο καίει ??
Εχω 105 τμ καθαρά και ανάγκη περίπου για 24000 θερμίδες θα μου φτάσει ο 25 άρης??? Τα νερά χρήσης ήταν ζεστά ?? Γενικά είσαι ικανοποιημένος ?? Ευχαριστώ.


Οι αναβαθμίσεις στο λογισμικό θα είναι συνεχείς μου είπανε. Δεν επηρεάζουν σε κάτι δραματικά τη λειτουργία του μηχανήματος, απλά απ' ότι κατάλαβα είναι μια συνεχής διαδικασία προσαρμογής στις ελληνικές συνθήκες (κλιματολογικές και ποιότητας πέλλετ). Όποτε έχουν κάτι καινούργιο, θα το 'φορτώνουν', αυτή είναι η υπόσχεση του ίδιου του Αλέξανδρου. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σ' απασχολεί για την αγορά του.

Τα τούμπα είναι οριζόντια. Με την περσινή εμπειρία υπολογίζω ότι θα χρειάζονται καθάρισμα κάθε 20-30 μέρες (θα δω φέτος τι θα γίνει με τά Golden Nuggets) περίπου (15 λεπτά δουλειά με σκούπα στάχτης).
Βασικά πρόκειται για ξυλολέβητα που καίει και πέλλετ. Κάτι άλλο δεν καίει, απλά σου επιτρέπει δύο επιλογές καυσίμων.
Για τις δικές σου θερμίδες δεν ξέρω σίγουρα. Εμένα κάλυψε ακριβώς τις ίδιες θερμίδες μ' εσένα χωρίς πρόβλημα. Τα νερά χρήσης ήταν μια χαρά.

Γενικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος από την οικονομία του λέβητα.
Ο καθαρισμός του είναι σχετικά εύκολος, εφόσον αποκτήσεις εμπειρία.
Η υποστήριξη του μηχανήματος είναι πέρα από κάθε προσδοκία. Το Σεπτέμβριο θα έρθει ξανά άτομο, για να ελέγξει τις ρυθμίσεις του λέβητα ενόψει του νέου χειμώνα!
Είναι τίμιο και ανθεκτικό μηχάνημα. Καίει κάθε ποιότητας πέλλετ...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ