Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21493 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε:

georgebest έγραψε: Kerberos αυτά τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά είναι τα αναβαθμισμένα ?? Γιατί από ότι διάβασα στο δικό σου μηχάνημα χρειάστηκαν αλλαγές και περίμενες και 1 αναβάθμιση.
Τα τούμπα είναι οριζόντια ή κάθετα ? Επίσης εκτός από πέλλετ τί άλλο καίει ??
Εχω 105 τμ καθαρά και ανάγκη περίπου για 24000 θερμίδες θα μου φτάσει ο 25 άρης??? Τα νερά χρήσης ήταν ζεστά ?? Γενικά είσαι ικανοποιημένος ?? Ευχαριστώ.


Οι αναβαθμίσεις στο λογισμικό θα είναι συνεχείς μου είπανε. Δεν επηρεάζουν σε κάτι δραματικά τη λειτουργία του μηχανήματος, απλά απ' ότι κατάλαβα είναι μια συνεχής διαδικασία προσαρμογής στις ελληνικές συνθήκες (κλιματολογικές και ποιότητας πέλλετ). Όποτε έχουν κάτι καινούργιο, θα το 'φορτώνουν', αυτή είναι η υπόσχεση του ίδιου του Αλέξανδρου. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σ' απασχολεί για την αγορά του.

Τα τούμπα είναι οριζόντια. Με την περσινή εμπειρία υπολογίζω ότι θα χρειάζονται καθάρισμα κάθε 20-30 μέρες (θα δω φέτος τι θα γίνει με τά Golden Nuggets) περίπου (15 λεπτά δουλειά με σκούπα στάχτης).
Βασικά πρόκειται για ξυλολέβητα που καίει και πέλλετ. Κάτι άλλο δεν καίει, απλά σου επιτρέπει δύο επιλογές καυσίμων.
Για τις δικές σου θερμίδες δεν ξέρω σίγουρα. Εμένα κάλυψε ακριβώς τις ίδιες θερμίδες μ' εσένα χωρίς πρόβλημα. Τα νερά χρήσης ήταν μια χαρά.

Γενικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος από την οικονομία του λέβητα.
Ο καθαρισμός του είναι σχετικά εύκολος, εφόσον αποκτήσεις εμπειρία.
Η υποστήριξη του μηχανήματος είναι πέρα από κάθε προσδοκία. Το Σεπτέμβριο θα έρθει ξανά άτομο, για να ελέγξει τις ρυθμίσεις του λέβητα ενόψει του νέου χειμώνα!
Είναι τίμιο και ανθεκτικό μηχάνημα. Καίει κάθε ποιότητας πέλλετ...


Εκτός από το δικό μου καθάρισμα χρειάζεται και συντήρηση από το συνεργείο ??? Εγώ που είμαι από Σέρρες θα έχω την ίδια εξυπηρέτηση δηλ .θα έρχονται και σε μένα ?? Τί απόδοση έχει σαν λέβητας ξύλου και τί σαν πέλλετ (σαν να διάβασα κάπου 78 και 79 % ??) Λίγο δεν είναι?? Μήπως να προτιμήσω πολλαπλής καύσης???
Και όταν λέει όγκος νερού 33,3 λτ τί εννοεί ??
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21494 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Μόνο εσύ το καθαρίζεις. Απλά στο τέλος της σεζόν θα κάνεις ένα λεπτομερές καθάρισμα. Για τα υπόλοιπα συμβουλεύσου το site της εταιρείας ή μίλα μαζί τους, γιατί από τεχνικά δε σκαμπάζω. Νομίζω πάντως ότι συνεργάζεται με διάφορους σε πολλά μέρη της Ελλάδας.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21584 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Δυστυχώς ο λέβητας σταμάτησε να πωλείται από το τζάκι αλέξανδρος. Η απάντηση που πήρα είναι ότι σταμάτησαν τη συνεργασία τους γιατί οι Τσέχοι βάζουν πλέον βουλγάρικο καυστήρα!!! :(
Πάμε για άλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21609 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

georgebest έγραψε: Δυστυχώς ο λέβητας σταμάτησε να πωλείται από το τζάκι αλέξανδρος. Η απάντηση που πήρα είναι ότι σταμάτησαν τη συνεργασία τους γιατί οι Τσέχοι βάζουν πλέον βουλγάρικο καυστήρα!!! :(
Πάμε για άλλα.


Κατάλαβα, για να χαμηλώσουν το κόστος.
Καλή συνέχεια.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21659 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε:

georgebest έγραψε: Δυστυχώς ο λέβητας σταμάτησε να πωλείται από το τζάκι αλέξανδρος. Η απάντηση που πήρα είναι ότι σταμάτησαν τη συνεργασία τους γιατί οι Τσέχοι βάζουν πλέον βουλγάρικο καυστήρα!!! :(
Πάμε για άλλα.


Κατάλαβα, για να χαμηλώσουν το κόστος.
Καλή συνέχεια.

Το καυστηράκι σου Πετρο τι προελευσης είναι?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21668 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

jnet έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

georgebest έγραψε: Δυστυχώς ο λέβητας σταμάτησε να πωλείται από το τζάκι αλέξανδρος. Η απάντηση που πήρα είναι ότι σταμάτησαν τη συνεργασία τους γιατί οι Τσέχοι βάζουν πλέον βουλγάρικο καυστήρα!!! :(
Πάμε για άλλα.


Κατάλαβα, για να χαμηλώσουν το κόστος.
Καλή συνέχεια.

Το καυστηράκι σου Πετρο τι προελευσης είναι?


Νομίζω Τσέχικο.

Πλέον το όλο πακέτο που έχω είναι συλλεκτικό...
Επικοινώνησα με τον Αλέξανδρο (καθώς με ζώσαν τα φίδια) και μου είπαν ότι η συνεργασία με τη Viadrus συνεχίζεται. Η διακοπή (προσωρινή;) αφορά το πακέτο woodpellet και η υποστήριξη των μηχανημάτων θα συνεχιστεί κανονικά.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ