Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43638 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε: Εδώ και 24 ώρες έχω έναν 'άλλο' λέβητα!!!

Τι εννοώ;

Εδώ και 24 ώρες έχω καινούρια καμινάδα! Μονωμένη, inox λεία Φ-150! Η προηγούμενη χτιστή καμινάδα, την οποία ο εγκαταστάτης μου θεώρησε ικανοποιητική για το λέβητα :angry: , γκρεμίστηκε στα γρήγορα...

Σε παλιότερα ποστ έγραφα για μικροεκρήξεις με πετάγματα στάχτης και για υπερθερμάνσεις του λέβητα τις ζεστές μέρες. Γενικότερα ο λέβητας απέδιδε, αλλά 'ζοριζόταν' χαρακτηριστικά.

Ευτυχώς όμως ο θεός βοήθησε να μπλέξω μ' αυτό το φόρουμ και να γνωρίσω ανθρώπους και μάστορες σαν τον Χρήστο8. Αυτός εντόπισε το πρόβλημα, αυτός με συμβούλεψε να το κάνω, αυτός μου εγκατέστησε και την καινούρια καμινάδα, κάνοντας κι άλλες καίριες παρεμβάσεις μέσα στο λεβητοστάσιο.

Χρήστο, σ' ευχαριστώ δημοσίως. :P
Χρήστο, σε διαφημίζω χωρίς κανένα δισταγμό. :P

Ηθικά διδάγματα:
1) Μέσα σ' αυτό το φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι και τεχνίτες που γνωρίζουν καλύτερα από τους εγκαταστάτες οτιδήποτε έχει σχέση με το πέλλετ και το ξύλο. Κι αυτοί οι άνθρωποι έχουν διάθεση να βοηθήσουν μέσα από την καρδιά τους. Αυτός είναι κι ένας από τους λόγους που θα γιγαντωθεί ακόμα περισσότερο αυτό το φόρουμ, που πλέον είναι ΚΙΝΗΜΑ!

2) Ο εγκαταστάτης μου θα ακούσει πολλά! Πάρα πολλά! Μπορεί να έδειχνε και δείχνει αληθινό ενδιαφέρον, αλλά πλέον οφείλει να μάθει ότι η άγνοια 'σκοτώνει' επαγγελματικά.

ΥΓ: Ο Τσέχος 'κελαηδάει' αγόγγυστα. Ευτυχώς άντεξε την ταλαιπωρία ενός χρόνου. Αν του 'φορέσουν' και το νέο καυστήρα με τον αισθητήρα φωτός θα είναι άπαιχτος.
Εδώ κι ένα χρόνο απέφευγα να προτείνω το μηχάνημα σε κάποιον ανεπιφύλακτα. Πλέον, το προτείνω, ιδίως αν έρθει κι ο νέος καυστήρας. Και με την κατάλληλη καμινάδα. ;)

Χρήστο, μ' έσωσες...




Πετρο δεν εχω λογια...τοσο καλα λογια για μενα και την δουλεια μου δημοσια με εκαναν να κοκκινησω :blush: :blush: :blush: .

Σε ευχαριστω κι εγω με την σειρα μου, αν και απλως εκανα την δουλεια μου σωστα.

Εδω ομως πρεπει να πουμε, οτι επρεπε ολα αυτα να γινουν απο το συνεργειο που εγκατεστησε τον λεβητα αρχικα.

Για τους φιλους που δεν ξερουν γιατι ειχες προβληματα...

Ειχες διαμετρο καμιναδας απο λεβητα πελλετ προς εξωτερικη καμιναδα φ150...σωστο αυτο.

Εντος λεβητοστασιου αυτην ειχε συνδεση με την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου με ταυ σε οριζοντια θεση παντα με φ150...απο κει και μετα εβγαινε εξω με συστολη απο φ150 σε φ125 και αντι για καμιναδα, ειχες ανοξειδωτο σπιραλ 5 μετρων με διαμετρο φ125 εντος χτισιματος :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ολο το σπιραλ κατα την αντικατασταση ειχε πιασει πισσα απο κακο ελκυσμο με χαμηλη θερμοκρασια καυσαεριων, κατω απο 100 βαθμους συνηθως και μερικες φορες λιγο πανω απο 100.

Εμεις αυτο που καναμε ειναι να αντικαταστησουμε ολα τα εξωτερικα με φ150 διπλου τοιχωματος, και να αλλαξουμε την διαταξη των συνδεσεων εντος λεβητοστασιου με ΗΜΙΤΑΥ ΣΕ ΚΑΘΕΤΗ ΘΕΣΗ για οσο δυνατον καλυτερη απαγωγη καυσαεριων.

Χαιρομαι που λειτουργει οπως πρεπει πλεον :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43650 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Χρήστο, για τον εγκαταστάτη κάνω λίγη υπομονή ακόμα, μέχρι να τελειώσει και το θέμα του καυστήρα. Του τα 'χω μαζεμένα. Η καλή διάθεση δε φτάνει, γνώσεις χρειάζονται. Αν δεν τις έχουν, ας μη πουλάνε μηχανήματα.
Δε νομίζω πάντως -για να γίνω κι εγώ λίγο εθνικά γκρινιάρης- να υπάρχει δυτικοευρωπαϊκή χώρα, όπου τα προβλήματα σε συσκευές θέρμανσης τα λύνουν μόνοι τους καταναλωτές σε συνεννόηση με λίγους μαστόρους που κατέχουν το άθλημα. Ας είναι καλά το φόρουμ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43652 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Με γεια Κέρβερε!

Μια απορία: Τι εννοούμε μονωμένη καμινάδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43671 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

DOOM_NX έγραψε: Με γεια Κέρβερε!

Μια απορία: Τι εννοούμε μονωμένη καμινάδα;


Είναι διπλού τοιχώματος. 200 βαθμοί μέσα (τόσα πιάνει τώρα ο Τσέχος), και απ' έξω 'κάνεις αγκαλιές' μαζί της. :blush:

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43676 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

DOOM_NX έγραψε: ...Τι εννοούμε μονωμένη καμινάδα;





Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KERBEROS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43700 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Με γειά σου Πέτρο ο " καινούργιος λέβητας ".



ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ Χρήστο !!!! , όχι μόνο για την καλή δουλειά που κάνεις αλλά και για την τεχνική υποστορήριξη που παρέχεις μέσα από το forum .


<< Για τους φιλους που δεν ξερουν γιατι ειχες προβληματα... >>.

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ