Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67064 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

Sp4wN έγραψε: Το θέμα είναι πώς οι περιπτώσεις μας μοιάζουν πάρα πολύ.Έχω 170τμ και αυτονομίες σε κάθε όροφο με ηλεκτροβάνες και χάλια θερμοστάτες !!
Οπότε μπορεί να εφαρμοστεί κουτί η περίπτωση .Μέχρι τώρα το δούλευα στο 60+10(υστέρηση)δηλαδή 70 βαθμούς να κόβει .Το βάζω 55+10 και σου λέω αποτελέσματα θέρμανσης και κατανάλωσης !!


Αν μπορείς άλλαξε θερμοστάτες. Έχω απλούς της Siemens, ενώ παλιότερα παιδευόμουνα με διάφορους περίεργους. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί (άλλαζα έναν κάθε χρόνο). Περιορίζεις έτσι τις πολλές εναύσεις.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67065 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

KERBEROS έγραψε: Αν μπορείς άλλαξε θερμοστάτες. Έχω απλούς της Siemens, ενώ παλιότερα παιδευόμουνα με διάφορους περίεργους. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί (άλλαζα έναν κάθε χρόνο). Περιορίζεις έτσι τις πολλές εναύσεις.


Είμαι μέσα στο μυαλό σου.Τον παρήγγειλα Δευτέρα και τον περιμένω σε 10 εργάσιμες .
Siemens Rev-13 και αργότερα θα αλλάξω και τον 2ο .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82091 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
3 τόνους πέλλετ έκαψα μέχρι σήμερα (97 ημέρες), δηλαδή 2,04 σακιά την ημέρα κατά μέσο όρο.
Λατρεύω το φετινό χειμώνα! :P
Μικρή ρύθμιση: παύση τροφοδοσίας από 6 στα 7 δευτερόλεπτα, κάτι που σημαίνει λιγότερος καπνός και λιγότερη κατανάλωση.

Τα GN εξακολουθούν να καίγονται απροβλημάτιστα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83849 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
7 το πρωί αντιλήφθηκα ότι έμεινα από αντίσταση.
9 το πρωί ειδοποίησα το μαγαζί.
10.30 το πρωί είχα καινούργια αντίσταση (δωρεάν λόγω εγγύησης)!
ΤΖΑΚΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.
Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη. Του 'χω σούρει πολλά, αλλά στην ταχύτητα εξυπηρέτησης είναι άψογοι.

Όσο για την κατανάλωση: με τη νέα ρύθμιση έχει πέσει γύρω στο 20% με 30%! :) Αν είχα διάθεση να ασχοληθώ από την αρχή της σεζόν με τις ρυθμίσεις της καύσης των GN, νομίζω ότι θα πετύχαινα τρελά νούμερα. Η στάχτη επίσης είναι αρκετά λιγότερη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #96360 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Μετά από αρκετά μπουκώματα τις τελευταίες μέρες, κατάλαβα ότι οι βουλωμένες τρύπες στο μαγκάλι εδώ και καιρό κάναν το 'θαύμα' τους. Ίσως από μη καλό καθάρισμα εδώ και δυο χρόνια, ίσως και λόγω υλικού κάποιες τρύπες είχαν κλείσει εντελώς.
Ο αέρας του καυστήρα δεν κυκλοφορούσε όπως έπρεπε, οπότε η φωτιά έσβηνε. Στο μαγαζί έχουν στοκ από μπόλικα μαγκάλια. Εφοδιάστηκα καινούριο κι η διαφορά είναι απίστευτη. Η στάχτη από το GN είναι ακόμα πιο ελάχιστη. Μακάρι να κρατηθεί η τιμή του, για να το εφοδιαστώ και του χρόνου.
Έχω επίσης να καθαρίσω τα τούμπα του λέβητα πάνω από μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εν αναμονεί της άνοιξης...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #98254 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Ο λέβητας ξεκουράζεται πλέον έως τον επόμενο χειμώνα.

Φετινή κατανάλωση: 4800 κιλά (κόστος: 1280 ευρώ, αντί για 2200-2500 τουλάχιστον - και με αυστριακό πέλλετ παρακαλώ!).

Ένας τόνος περίπου λιγότερος από πέρισυ.

Ωραίος χειμώνας!

ΥΓ: Μετά από δύο χρόνια χρήσης, έχω αποσβέσει σχεδόν τον λέβητα. Του χρόνου θα τον αποσβέσω πλήρως, όπως και την εγκατάσταση. Με θαυμάζω :woohoo: για την επιλογή μου να πάω στο πέλλετ. Και ζεστάθηκα και κάνω οικονομία. Παρά τις γκρίνιες μας, ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ