Viadrus 32kW by KERBEROS

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43730 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Χρηστος8 αυτα τα ημιταφ τι μου θυμίζουνε μα τι με θυμίζουνε????? :P :P :P :P
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fotisbasm.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55423 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Πρώτος τόνος (golden nuggets)...
Σε 39 ημέρες (1,72 σακιά την ημέρα), εκκίνηση από 1η Νοεμβρίου.
Η κατανάλωση ανέβηκε την τελευταία εβδομάδα.
Θερμοστάτες ανά όροφο (180 τ.μ. σύνολο): 22-23 (καλόμαθε η οικογένεια), 20-21, 20. Όπως και πέρισυ οι θερμοστάτες δε μετακινούνται. Το σπίτι δε μένει ποτέ χωρίς κόσμο, οπότε η ζέστη πρέπει να είναι συνεχής. Θερμοκρασίες νερών: 55 για ένα μήνα, 60 την τελευταία εβδομάδα.

Μετά από την καύση της τελαυταίας εβδομάδας, πού ήταν και κρύα, τα τελικά συμπεράσματα για τα nuggets:
Έχουν τη λιγότερη στάχτη στο μαγκάλι απ' όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Και μάλιστα στάχτη εύθραυστη και όχι σπογγώδη. Κλίνκερ καθόλου. Το βασικότερο όμως είναι ότι αφήνει ελάχιστη στάχτη στα τοιχώματα, στα τούμπα, στις κόφτρες, παντού... Πλέον καθαρίζω μία φορά την εβδομάδα μαγκάλι και συρτάρι. Με τη βούρτσα, έτσι όπως πάει, θα καθαρίζω μια φορά το μήνα και ίσως και πιο αραιά (ελέω nuggets).
Για την κατανάλωση τελικά συμπεράσματα σε κανένα δίμηνο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66939 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
2 τόνοι GN σε 64 μέρες (περίπου 2 σακιά κατά μέσο όρο την ημέρα).
Αν εξαιρέσω τη μικρή περιπέτεια με το SAVA, φέτος δεν αντιμετωπίζω προβλήματα ούτε από καμινάδα, ούτε από πέλλετ. Η μόνη διαφορά από την εποχή του πετρελαίου είναι το καθάρισμα της στάχτης 15 λεπτών κάθε βδομάδα (μια φορά το μήνα 40 λεπτά για γενικό καθαρισμό) και το γέμισμα του σιλό.
Μετά από δέκα χρόνια η γυναίκα μου ζήτησε λιγότερη ζέστη! Ζω ιστορικές στιγμές! :P

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66958 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Πέτρο το 60 που ζητάς από το λέβητα δεν είναι λίγο χαμηλό ; Ζεσταινονται τα σώματα καλά με αυτή τη θερμοκρασία ;Σε ρωτάω γιατί σίγουρα είναι οικονομικοτερο και αν είναι και λειτουργικό θέλω να το δοκιμάσω !

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67035 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS

Sp4wN έγραψε: Πέτρο το 60 που ζητάς από το λέβητα δεν είναι λίγο χαμηλό ; Ζεσταινονται τα σώματα καλά με αυτή τη θερμοκρασία ;Σε ρωτάω γιατί σίγουρα είναι οικονομικοτερο και αν είναι και λειτουργικό θέλω να το δοκιμάσω !


60 σε πιο ζεστό καιρό, 65 σε πιο κρύο. Έχω διαπιστώσει ότι στους 60 ο λέβητας, εφόσον φτάνει στους 57-58 βαθμούς, λειτουργεί σε ποσοστά από 25% έως και 3% λόγω αυτονομιών. Στον όροφο δε που μένουμε κυρίως έχω παρατηρήσει το λέβητα να λειτουργεί μεταξύ 3-8%.

Στο πολύ το κρύο η πατέντα συνεχίζεται... Ο όροφος που μένουμε μονίμως θερμοστάτη στο 22-23 (αραιά σβησίματα), οπότε, όταν μπαίνουν οι άλλοι ,ο λέβητας από το 3% πάει όπου χρειαστεί χωρίς να κάνει εξτρά εναύσεις και χωρίς, το βασικότερο, να πέφτει η θερμοκρασία πάνω από ένα βαθμό πουθενά στο σπίτι. Οπότε γρήγορα επανέρχεται αυτός ο βαθμός.

Όσο περισσότερο αργούν οι θερμοστάτες να σβήσουν, τόσο πιο διαρκή ζέστη έχει το σπίτι, ενώ με τους 70-75 που δοκίμασα είναι όπως το πετρέλαιο. Νιώθεις τις διαφορές θερμοκρασίας όσο ηρεμεί ο λέβητας. Η κατανάλωση δε είναι όντως χαμηλότερη.

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω θα έχουν αποτέλεσμα σε άλλο σπίτι και σε άλλο λέβητα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67041 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Viadrus 32kW by KERBEROS
Το θέμα είναι πώς οι περιπτώσεις μας μοιάζουν πάρα πολύ.Έχω 170τμ και αυτονομίες σε κάθε όροφο με ηλεκτροβάνες και χάλια θερμοστάτες !!
Οπότε μπορεί να εφαρμοστεί κουτί η περίπτωση .Μέχρι τώρα το δούλευα στο 60+10(υστέρηση)δηλαδή 70 βαθμούς να κόβει .Το βάζω 55+10 και σου λέω αποτελέσματα θέρμανσης και κατανάλωσης !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ