Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29914 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
χρηστο οπως πολυ καλα λες ολοι μα ολοι οι λεβητες καπνιζουν.
Μεγαλωσα με ξυλολεβητα ο οποιος εκαιγε τα παντα και απο καθαριζμα μη σας πω οτι μια φορα στα 5 χρονια.Καμιναδα 15 μετρα αμιαντου παρακαλω εκεινα τα χρονια.
Σωματα καλοριφερ τα παλια με φετες χωρις δοχειο αδρανειας μονο με ενα μποιλερ συνδεδεμενο πανω του και εννοειται χωρις αυτοματισμους.
Εμεις ρυθμιζαμε ποσο θα καιει απο το συρταρακι της σταχτης.
Το σπιτι φουρνος ολο το 24 ωρο σε σπιτι του 70 χωρις μονωσεις καιχαζα.Καιγαμε καπου δεκα με δωδεκα τοννους ξυλα σε ορεινο χωριο στα 560 μετρα υψομετρο.

Τωρα χρηστο μου φαινεται ολοι θελουν να βαλουν ξυλα ή πελλετ να μην καπνιζονται,να μην βρωμιζονται να πληρωνουν πολυ λιγα και να εχουν και ζεστη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30078 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Tο ξαναλεω οτι ο δικος μου δεν καπνιζει οταν βαζω ξυλα αν και
εχει κλαπε που αν το ανοιξεις φευγουν πιο ελευθερα τα καυσαερια
ουτε αυτο ανοιγω και τον εχω συνδεσει σε φ125 αμιαντο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30563 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
O viessmann του κουμπαρου καπνιζει με το που ανοιξει την πορτα του θανατα με αποτελεσμα καθε φορα που γεμιζει να κανει μπανιο μετα,μου λεει τα γεμισματα δεν με πειραζουν τοσο αλλα 2-3 φορες την ημερα μπανιο αγανακτησα,για φετος πηρε και μασκα ενεργου ανθρακα σαν σε κατι ταινιες επιστημονικης φαντασιας γιατι του ειχε κολησει η μυρωδια στα ρουθουνια και δεν φευγει με τιποτα μου λεει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30599 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Τον περασμένο χεμώνα (Φεβρουάριο) εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Πάρα πολύ ευχαριστημένος έως σήμερα. Για 24ωρη θέρμανση, αρκούν δύο γεμίσματα, με την θερμοκρασία εντός σπιτιού από 20-22 βαθμούς, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Ελλάδας, με αρνητικές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Αυτό που με ένοιαζε πολύ ήταν η αυτονομία του ξυλολέβητα που θα έβαζα. 12 ώρες θέρμανση με ένα γέμισμα είναι πολύ καλά, τις πιο ζεστές μέρες δε της άνοιξης, η αυτονομία του άγγιζε και τις 20-22 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο καπνός που βγαίνει από την πόρτα, όταν την ανοίγω για να προσθέσω ξύλα, φαντάζομαι σε όλους σχεδόν τους ξυλολέβητες έτσι θα είναι. Καθάρισμα κάθε τρεις με πέντε μέρες περίπου ανάλογα τον όγκο των ξύλων. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει ότι με ένα αγροτικό ξύλα, περνάω περίπου 17-20 μέρες με 24ωρη λειτουργία, λόγω μικρού παιδιού. Για βάρος δεν ξέρω, δεν το υπολόγισα, εξαρτάται βέβαια από την υγρασία των ξύλων και το είδος. Χλωρά ξύλα καίγονται,μειώνεται όμως η απόδοσή του και αυξάνεται δραματικά η πίσσα, κάτι που έπαθα και εγώ πέρυσι, που να βρεις ξερά και στεγνά ξύλα μέσα στον χειμώνα. Για φέτος έκανα το κουμάντο μου από νωρίς. Από αρχές καλοκαιριού, πηγαίνω στο δάσος και μαζεύω ξερά ξύλα, έλατα κατά κύριο λόγο. Καίγεται σχετικά εύκολα το έλατο, έχει όμως πολύ υψηλή απόδοση. Αλήθεια, πως στο καλό καθαρίζεται η πίσσα, με σχετικά εύκολο τρόπο;

Eχω και εγω το ιδιο λαβητα. 1.Να βαζεις ξυλα οταν στο ζητα ο λεβητας οταν δηλ. εχει καρβουνα και 2. αν χρειαστει να προσθεσεις ξυλα εν ωρα πληρεις λειτουργιας να ανοιγεις την πορτα λιγο μεχρι την ασφαλεια περιμενεις πεντε δευτερα να φυγει ο καπνος και μετα με το χερι σου απασφαλιζεις και ανοιγεις την πορτα. Ετσι δεν θα εχεις καθολου καπνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30635 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

sot.p έγραψε: Τον περασμένο χεμώνα (Φεβρουάριο) εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Πάρα πολύ ευχαριστημένος έως σήμερα. Για 24ωρη θέρμανση, αρκούν δύο γεμίσματα, με την θερμοκρασία εντός σπιτιού από 20-22 βαθμούς, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Ελλάδας, με αρνητικές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Αυτό που με ένοιαζε πολύ ήταν η αυτονομία του ξυλολέβητα που θα έβαζα. 12 ώρες θέρμανση με ένα γέμισμα είναι πολύ καλά, τις πιο ζεστές μέρες δε της άνοιξης, η αυτονομία του άγγιζε και τις 20-22 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο καπνός που βγαίνει από την πόρτα, όταν την ανοίγω για να προσθέσω ξύλα, φαντάζομαι σε όλους σχεδόν τους ξυλολέβητες έτσι θα είναι. Καθάρισμα κάθε τρεις με πέντε μέρες περίπου ανάλογα τον όγκο των ξύλων. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει ότι με ένα αγροτικό ξύλα, περνάω περίπου 17-20 μέρες με 24ωρη λειτουργία, λόγω μικρού παιδιού. Για βάρος δεν ξέρω, δεν το υπολόγισα, εξαρτάται βέβαια από την υγρασία των ξύλων και το είδος. Χλωρά ξύλα καίγονται,μειώνεται όμως η απόδοσή του και αυξάνεται δραματικά η πίσσα, κάτι που έπαθα και εγώ πέρυσι, που να βρεις ξερά και στεγνά ξύλα μέσα στον χειμώνα. Για φέτος έκανα το κουμάντο μου από νωρίς. Από αρχές καλοκαιριού, πηγαίνω στο δάσος και μαζεύω ξερά ξύλα, έλατα κατά κύριο λόγο. Καίγεται σχετικά εύκολα το έλατο, έχει όμως πολύ υψηλή απόδοση. Αλήθεια, πως στο καλό καθαρίζεται η πίσσα, με σχετικά εύκολο τρόπο;

Eχω και εγω το ιδιο λαβητα. 1.Να βαζεις ξυλα οταν στο ζητα ο λεβητας οταν δηλ. εχει καρβουνα και 2. αν χρειαστει να προσθεσεις ξυλα εν ωρα πληρεις λειτουργιας να ανοιγεις την πορτα λιγο μεχρι την ασφαλεια περιμενεις πεντε δευτερα να φυγει ο καπνος και μετα με το χερι σου απασφαλιζεις και ανοιγεις την πορτα. Ετσι δεν θα εχεις καθολου καπνο.

οτι κ να κανει τον καπνο τον εχει.επισεις κ την μυρωδια πανω του.κ να χεις κ την γυναικα να γκρινιαζει βρωμανε τα μαλλια σου τα χερια σου κ σου γυρναει τα μυαλα :woohoo: αλλα η ζεστη ζεστη :kiss:αλλα βεβαια μηπως ξερει τη χρωμα ο λεβητας :whistle: :whistle: :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΑΛΕΚΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30644 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

sot.p έγραψε: Τον περασμένο χεμώνα (Φεβρουάριο) εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Πάρα πολύ ευχαριστημένος έως σήμερα. Για 24ωρη θέρμανση, αρκούν δύο γεμίσματα, με την θερμοκρασία εντός σπιτιού από 20-22 βαθμούς, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Ελλάδας, με αρνητικές θερμοκρασίες όχι σπάνιες. Αυτό που με ένοιαζε πολύ ήταν η αυτονομία του ξυλολέβητα που θα έβαζα. 12 ώρες θέρμανση με ένα γέμισμα είναι πολύ καλά, τις πιο ζεστές μέρες δε της άνοιξης, η αυτονομία του άγγιζε και τις 20-22 ώρες και χωρίς δοχείο αδράνειας. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο καπνός που βγαίνει από την πόρτα, όταν την ανοίγω για να προσθέσω ξύλα, φαντάζομαι σε όλους σχεδόν τους ξυλολέβητες έτσι θα είναι. Καθάρισμα κάθε τρεις με πέντε μέρες περίπου ανάλογα τον όγκο των ξύλων. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει ότι με ένα αγροτικό ξύλα, περνάω περίπου 17-20 μέρες με 24ωρη λειτουργία, λόγω μικρού παιδιού. Για βάρος δεν ξέρω, δεν το υπολόγισα, εξαρτάται βέβαια από την υγρασία των ξύλων και το είδος. Χλωρά ξύλα καίγονται,μειώνεται όμως η απόδοσή του και αυξάνεται δραματικά η πίσσα, κάτι που έπαθα και εγώ πέρυσι, που να βρεις ξερά και στεγνά ξύλα μέσα στον χειμώνα. Για φέτος έκανα το κουμάντο μου από νωρίς. Από αρχές καλοκαιριού, πηγαίνω στο δάσος και μαζεύω ξερά ξύλα, έλατα κατά κύριο λόγο. Καίγεται σχετικά εύκολα το έλατο, έχει όμως πολύ υψηλή απόδοση. Αλήθεια, πως στο καλό καθαρίζεται η πίσσα, με σχετικά εύκολο τρόπο;

Eχω και εγω το ιδιο λαβητα. 1.Να βαζεις ξυλα οταν στο ζητα ο λεβητας οταν δηλ. εχει καρβουνα και 2. αν χρειαστει να προσθεσεις ξυλα εν ωρα πληρεις λειτουργιας να ανοιγεις την πορτα λιγο μεχρι την ασφαλεια περιμενεις πεντε δευτερα να φυγει ο καπνος και μετα με το χερι σου απασφαλιζεις και ανοιγεις την πορτα. Ετσι δεν θα εχεις καθολου καπνο.


Αυτό κάνω, περιμένω λίγο, τις ελάχιστες φορές πλέον που εν ώρα λειτουργίας προσθέτω ξύλα, αλλά καπνός έστω και λίγος βγαίνει από την πόρτα. Εντάξει δεν είναι και κάτι το φοβερό. Στην αρχή είχα ντουμανιάσει το σύμπαν, μετά έμαθα ;). Πάντως το σωστό είναι όντως να προσθέτεις ξύλα όταν το ζητάει ο λέβητας και αυτό έκανα (αφού έμαθα) και θα κάνω πλέον (8:00 το βράδυ, 08:00 το πρωί). Σε φίλο μου που έχει τον ίδιο, έχει μαυρίσει το κάλυμα του λέβητα πάνω από την πόρτα, μετά από τρεις μήνες λειτουργίας, αλλά όμως επειδή πρόσθετε ξυλα εν ώρα πλήρης λειτουργίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ