Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29860 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Όσον αφορά τα έλατα, εκτός από το πιο συχνό καθάρισμα του συστήματος και την περισσότερη πίσσα, υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι;


....να σε κάνουν τσακωτό οι δασοφύλακες. :(

Δεν έχει σημασία εάν μαζεύεις ξερά κλαδιά κτλ....... απαγορεύετε αυστηρότατα.

Πάντως με ενθουσίασε ο ξυλολέβητας σου φίλε, με τα γεμίσματα ανά 12ωρο η και 20ωρο. :woohoo: :woohoo:

Μεγάλη ευκολία για ξυλολέβητα, μεγάλη ευκολία για το νοικοκυριό και την θέρμανση του.

Ωραίο εργαλείο...Μπράβο !!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29862 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Μπα, ρώτησα το Δασαρχείο της περιοχής μου και επιτρέπονται τα ξερά και χωρίς άδεια μόνο στην περιοχή κατοικίας σου όμως και στις όμορες περιοχές. Για χλωρά δεν το συζητώ, εκτός από το Δασαρχείο θα με κυνηγάει και η γυναίκα μου, πλην αυτών όμως δεν μου πάει το χέρι να κόψω χλωρό δέντρο ότι και να είναι. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όντως μεγάλη ευκολία, ειδικά την νύχτα κοιμάμαι ήσυχος. Πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο μια τέτοια επένδυση, έστω και αν δυσκολεύτηκα οικονομικώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29863 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως το πιο εύκολο στο καθάρισμα του συστήματος, σε εμένα είναι ο καθαρισμός της καμινάδας, οπότε μικρό το κακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29864 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

egglezos έγραψε: σε λέβητες φυσικού εελκυσμού, άν καπνίζει ο λέβητας όταν βάζις ξύλα, συνήθως σημαίνει ότι δεν τραβάει η καμινάδα άρα ψάξε το...
άν και ένας Vitoligno, νομίζω ότι είναι τεχνητού ελκυσμού οπότε δεν δικαιολογείται...

οι αντίστοιχοι Windhager έχουν κλαπέ που ανοίγει όταν ανοίγεις την πόρτα και ο ανεμιστήρας ρουφάει όλα τα καυσαέρια από ειδική θυρίδα για να μήν βγαίνουν έξω





Και εμενα εχει κλαπε αλλα δεν το ανοιγω γιατι παλι δεν καπνιζει ισως
το ανοιγα αν η καμιναδα μου ηταν φ100.

Το ζητας το τσιπας !!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by LEONAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29908 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε: Εχω βάλει τρίοδη με θερμοστατική κεφαλή, ριθμισμένη στους 60 βαθμούς (νερά επιστροφής). Η αλήθεια είναι ότι λόγω κόστους, έχω συνδέσει τον ξυλολέβητα με την υπάρχουσα καμινάδα του πετρελαίου, διπλή ανωξείδωτη με μόνωση. Λάθος το ξέρω, μου το τόνισε και ο μηχανικός, αλλά μέχρι εκεί μπορούσα οικονομικώς. Φέτος έκανα κάποιες τροποποιήσεις, θα δείξει...Η απαγωγή του καπνού γίνεται μέσω του ανεμιστήρα αναρρόφησης, όχι με φυσικό ελκυσμό, από το κάτω μέρος του θαλάμου καύσης, οπότε λογικό ο καπνός που υπάρχει στο πάνω μέρος αυτού, να βγαίνει από την πόρτα κατά το άνοιγμά της, δεν προλαβαίνει να αναρροφηθεί όλος. Όσον αφορά τα έλατα, εκτός από το πιο συχνό καθάρισμα του συστήματος και την περισσότερη πίσσα, υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι;

εχω κ εγω τον vitoligho τον 25αρι με με δικια του καμιναδα μονομενη αλλα η καπνα την βγαζει παλι.αυτονομια οπως τα λες :cheer: [διχως μπαφερ κ εγω]οσο για την πισσα αν γνωριζεις τα λεγομενα πυρενια ειναι τα κλαδια απο τα πουρναρια μπουμπουνατον με τετοια κ θα με θυμηθεις :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΑΛΕΚΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29910 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

LEONAS έγραψε:

egglezos έγραψε: σε λέβητες φυσικού εελκυσμού, άν καπνίζει ο λέβητας όταν βάζις ξύλα, συνήθως σημαίνει ότι δεν τραβάει η καμινάδα άρα ψάξε το...
άν και ένας Vitoligno, νομίζω ότι είναι τεχνητού ελκυσμού οπότε δεν δικαιολογείται...

οι αντίστοιχοι Windhager έχουν κλαπέ που ανοίγει όταν ανοίγεις την πόρτα και ο ανεμιστήρας ρουφάει όλα τα καυσαέρια από ειδική θυρίδα για να μήν βγαίνουν έξω





Και εμενα εχει κλαπε αλλα δεν το ανοιγω γιατι παλι δεν καπνιζει ισως
το ανοιγα αν η καμιναδα μου ηταν φ100.




Ολοι οι ξυλολεβητες viessmann που εχω βαλει καπνιζουν οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα

Ειτε με 10 μετρα καμιναδα, ειτε με 6 το ιδιο ειναι...ο φιλος sot.p το εξηγησε με ακριβεια το γιατι.

Παντως πελατης μου στην Αρναια Χαλκιδικης, ειδε τοποθετημενους τουλαχιστον 10 λεβητες (viessmann) απο συγχωριανους του και ακριβως για αυτο το λογο εβαλε αλλη μαρκα...το ιδιο ειδα και εγω και δεν το αμφισβητω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ