Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33058 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
jnet όντως είμαι φουλ τεχνολογία χαχαχαχαχαχαχα δεν με πειράζει ζω με τα ηλεκτρονικά κάθε μέρα οπότε δεν με προβληματίζει αυτό
όσον αφορά τα τετραγωνικά το συγκεκριμενο τον δίνουν μέχρι 200τμ βέβαια εγώ είμαι στα μισά + το μποιλερ

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33060 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Έχει μονωση το σπίτι?? Αν ναι τι μόνωση?

Μόνο η μελέτη θερμικών απωλειών είναι έγκυρη πηγή για τις θερμικές απαιτήσεις του σπιτιού από Μηχανολόγο, όλα τα άλλα είναι 'τούφες'.

Άλλα πάμε να το δούμε με τον μπακαλίστικο τρόπο. Αν δεν έχει μόνωση και το υπολογίσουμε με τον μπακαλίστικο τρόπο των υδραυλικών, στην περιοχή σου (Θεσσαλονίκη)θα έπρεπε να είναι 113Χ3Χ50 = 16950 kcal/h ήτοι 19,7 KW.
ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ....

Μπορείς να μας δώσεις διαστάσεις και είδος σωμάτων καθώς και τα μέτρα σωληνώσεων από τον λέβητα ως την είσοδο αυτών στο σπίτι.. Έχεις και boiler?

Να προσθέσω ότι οι απαιτούμενες θερμίδες αφορούν τη ζήτηση του κτιρίου με εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς κελσίου και τον θερμοκρασία του χώρου στους 20 βαθμούς κελσίου.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33071 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

vag1234 έγραψε: Έχει μονωση το σπίτι?? Αν ναι τι μόνωση?

Μόνο η μελέτη θερμικών απωλειών είναι έγκυρη πηγή για τις θερμικές απαιτήσεις του σπιτιού από Μηχανολόγο, όλα τα άλλα είναι 'τούφες'.

Άλλα πάμε να το δούμε με τον μπακαλίστικο τρόπο. Αν δεν έχει μόνωση και το υπολογίσουμε με τον μπακαλίστικο τρόπο των υδραυλικών, στην περιοχή σου (Θεσσαλονίκη)θα έπρεπε να είναι 113Χ3Χ50 = 16950 kcal/h ήτοι 19,7 KW.
ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ....

Μπορείς να μας δώσεις διαστάσεις και είδος σωμάτων καθώς και τα μέτρα σωληνώσεων από τον λέβητα ως την είσοδο αυτών στο σπίτι.. Έχεις και boiler?

Να προσθέσω ότι οι απαιτούμενες θερμίδες αφορούν τη ζήτηση του κτιρίου με εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς κελσίου και τον θερμοκρασία του χώρου στους 20 βαθμούς κελσίου.


+1000 και συμφωνώ για πολλοστή φορά με το συγκεκριμένο άλλωστε το έχω πει και εγώ σε διάφορα post. Αν και θεωρώ ότι ο καυστήρας του Δημήτρη θα του κάνει την δουλειά (εγώ έχω τον 25άρη για 250τμ 3 όροφο όμως με κέλυφος). Ωστόσο μπορεί η διαφορά του 25άρη με τον 15άρη να είναι στην τιμή μόνο 200€ όμως και η διαφορά καύσης απο κιλά 3,48kg/h σε 5,8kg/h είναι εξίσου σημαντική. Δημήτρη καλές καύσεις και περιμένω τις εντυπώσεις σου που θα είναι σίγουρα καλές. Οτι απορία έχεις τα λέμε στον skype.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33079 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

DIMITRIS38 έγραψε: περιμένω να αρχίσουν τα κρύα να δω τι γίνεται
ξέχασα να αναφέρω ότι το σπίτι μου είναι 113 τετραγωνικά 1 όροφος και είναι βορινό με ποιανει καλά ο βαρδάρης απο 2 πλευρές μονώσεις του 1985 τότε κατασκευαστικέ και με πετρελαίου καυστήρα(30χρονων) έκαιγα 500 λίτρα τον μήνα


113 μέτρα, βορεινό, στον Βαρδάρη, του 85 χωρίς ούτε φελιζόλ να υποθέσω και 500 λίτρα τον μήνα σε πετρέλαιο, χαρά στο κουράγιο σου που πήρες 15άρη. Δεν ξέρω αν είσαι μέσα στην πόλη, αλλά αν είσαι τίποτα περίχωρα και πιάσει κάνα -5, -10, θα παίξουνε τρελές αγκαλίτσες για να ζεσταθείτε. Πάρε 3-4 φλοκάτες να έχεις καβάντζα, να μπεις από κάτω.

Το καλό είναι ότι άμα του χρόνου κάνεις και μιά θερμοπρόσοψη, τότε θα είσαι ταμάμ με τα kW που διάλεξες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33092 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38
Ο DIMITRIS38 σε προηγούμενο ποστάρισμα του ανέφερε ότι μένει στα Διαβατά,όπου η θερμοκρασία το χειμώνα είναι αισθητά χαμηλότερη από ότι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και με δεδομένο τα χαρακτηριστικά του σπιτιού που ανέφερε,τον βορινό προσανατολισμό και την απουσία επαρκούς θερμομόνωσης,στα πολλά κρύα που ανέφερε και ο Asteris,ο λέβητας μπορεί να κριθεί επαρκής,αλλά μπορεί και να ζοριστεί.Αξίζει όλο αυτό το ρίσκο μόνο για 200 ευρώ;Εξάλλου δε θεωρώ υπερβολή ένα λέβητα 25 kw για την περίπτωση του Δημήτρη.Όσο για αυτό που αναφέρει ο kakos που είναι και κάτοχος του 25άρη λέβητα,για τα 3,48 κιλά/ώρα και τα 5,8 κιλά/ώρα,δεν ισχύει,αφού αφορά τις μέγιστες καταναλώσεις και ως γνωστόν,ο λέβητας καταναλώνει όσο καύσιμο του ζητάει ο χώρος που πρέπει να ζεστάνει και ποτέ δε δουλεύει συνεχώς στο maximum,εκτός και αν είναι πολύ μικρός και ανεπαρκής για τις ανάγκες του χώρου.Και πάλι καλές καύσεις στο Δημήτρη και μακάρι όλα να πάνε καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33094 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 15kW by DIMITRIS38

jps έγραψε: Ο DIMITRIS38 σε προηγούμενο ποστάρισμα του ανέφερε ότι μένει στα Διαβατά,όπου η θερμοκρασία το χειμώνα είναι αισθητά χαμηλότερη από ότι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και με δεδομένο τα χαρακτηριστικά του σπιτιού που ανέφερε,τον βορινό προσανατολισμό και την απουσία επαρκούς θερμομόνωσης,στα πολλά κρύα που ανέφερε και ο Asteris,ο λέβητας μπορεί να κριθεί επαρκής,αλλά μπορεί και να ζοριστεί.Αξίζει όλο αυτό το ρίσκο μόνο για 200 ευρώ;Εξάλλου δε θεωρώ υπερβολή ένα λέβητα 25 kw για την περίπτωση του Δημήτρη.Όσο για αυτό που αναφέρει ο kakos που είναι και κάτοχος του 25άρη λέβητα,για τα 3,48 κιλά/ώρα και τα 5,8 κιλά/ώρα,δεν ισχύει,αφού αφορά τις μέγιστες καταναλώσεις και ως γνωστόν,ο λέβητας καταναλώνει όσο καύσιμο του ζητάει ο χώρος που πρέπει να ζεστάνει και ποτέ δε δουλεύει συνεχώς στο maximum,εκτός και αν είναι πολύ μικρός και ανεπαρκής για τις ανάγκες του χώρου.Και πάλι καλές καύσεις στο Δημήτρη και μακάρι όλα να πάνε καλά.



Συμφωνώ μαζί σου η σύγκριση γίνεται πάντα με τα ίδια δεδομένα και όχι διαφορετικά. Τι να πω Δημήτρη μην μασάς το πολύ πολύ να κάνεις και μόνωση του χρόνου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ