Starfire Maxi 30

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #741 από πανος
Απαντήθηκε από πανος στο θέμα Starfire Maxi 30
θεωδοση καλησπερα να κανω μια για τον λεβητα σου .σε μια ηλιολουστη μερα που δεν θα ζητησει το σπιτι καθολου θερμανση (θεωριτικα) τι θα σου καψει ο λεβητας για να κρατησει τα νερα του ζεστα stand bay?και κατι αλλο οταν πιασουν τα νερα τη θερμοκρασια τους και δεν κυκλοφορισουν στο σπιτι σε ποση ωρα θα χρειαστει να παρει μπροστα ξανα το μηχανιμα? ειναι καλα μονωμενο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #743 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30

πανος έγραψε: θεωδοση καλησπερα να κανω μια για τον λεβητα σου .σε μια ηλιολουστη μερα που δεν θα ζητησει το σπιτι καθολου θερμανση (θεωριτικα)Τέτοια μέρα δεν υπάρχει, παρά μόνο το καλοκαίρι, οπότε το μηχάνημα θα είναι κλειστό! τι θα σου καψει ο λεβητας για να κρατησει τα νερα του ζεστα stand bay?και κατι αλλο οταν πιασουν τα νερα τη θερμοκρασια τους και δεν κυκλοφορισουν στο σπιτι σε ποση ωρα θα χρειαστει να παρει μπροστα ξανα το μηχανιμα? Ειλικρινά δεν το έχω χρονομετρήσει, αλλά σβήνει αρκετή ώρα. ειναι καλα μονωμενο?

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": πανος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #907 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
θερμοκρασία καυσαερίων

Εμένα μου την δείχνει στην οθόνη, κυμαίνεται από 90 έως 140 β. ανάλογα την περίοδο της καύσης, επίσης ρυθμίσεις δεν έκανα ποτέ, δεν χρειάστηκε! Μόνο θερμοκρασία νερών του λέβητα αναβοκατεβάζω (από 65 - 70 β.) και τη σκάλα της έντασης καύσης (1 έως 5 και turbo).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #908 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
Οι ρυθμίσεις γίνονται με τα κουμπάκια στο καντράν. Δεν τά ΄χω ψάξει τα υπόλοιπα, γιατί στο Potenza 3 και στους 65 β. ζεσταίνομαι καλά. Το έβαλα 2-3 φορές στο 68-70 β. και Potenza 5 από περιέργεια! Δεν δούλεψα καθόλου το turbo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #927 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
winmbileguru wrote:
Θεωρω οτι αν αφησεις potenza 3 και ζητησεις 70 βαθμούς θα έχεις την μέγιστη οικονομία.ΟΚ το έκανα Τα potenza 1-5 και το turbo μην νομιζεις ότι κανουν κάτι παραπάνω από το να σου ανεβάζουν την θερμοκρασία που ζητάς σε γρηγορότερο χρόνο. Εκτος και αν πέσει η θερμοκρασία τόσο πολύ που δεν μπορει ας πουμε το 3 να σου ανεβασει στους 70 οπότε επιλέγεις το 4.Ή ενναλκτικη περίπτωση να σου ανεβαζει και το 3 70 βαθμους αλλα μετα απο πολυυυ ωρα οποτε πλεον είναι ασυμφορο το 3 και επιλεγεις 4. Κάθε σκαλα παραπάνω είναι προρυθμισμένη να έχει μεγαλυτερεο διαστημα τροφοδοσιας , παραπανω οξυγονο να φυσαει με σα στον καυστηρα για να μπορεσει να καψει το παραπανω καυσιμο και πιθανον(αλλά κατα την γνωμη δεν είναι έτσι) να εχει και ελαχιστα μεγαλυτερα διαστηματα παυσης της τροφοδοσιας σε σχεση με την μικροτερη σκαλα.
Συνηθως αφηνουμε την παυση σταθερη και παιζουμε με οξυγονο και τροφοδοσια.Αυτό νομίζω συμβαίνει Αυτα στις προρυθμισμενες βαθμιδες. Αν υπαρχει δυνατοτη manual παραμετροποιησησς, εκει πλεον μπορεις να καψεις και πολυ κακης ποιοτητας πελλετ δηλαδη πελλετ με μεγαλη υγρασία. Αν θα μπορουσες θελω να μου καταγραψεις τα χρονικα τροφοδοσιας και παυσης για καθε σκαλα. Με ενδιαφερουν για να φτασω σε ενα συμπερασμα που θα στο αναφερω αργοτερα.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως είναι τα ίδια. Μήπως ρίχνουν μεγαλύτερη ποσότητα στις μεγάλες σκάλες; Επίσης απ' ότι είδα η θερμοκρασία του λέβητα απ' το καντράν μπορεί να φτάσει στους 80 β. και να κατέβει στους 60 (60,61,62,63........78,79,80)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #931 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
Από 8 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα 29 Νοεμβρίου(53 μέρες), έκαψα 1650 κιλά Alfa wood.Η μέτρηση είναι ακριβής, γιατί πριν 2 ώρες στράγγιξε η δεξαμενή κι έσβησε ο λέβητας! Το σπίτι είναι διόρωφη αγροικία 200 τ.μ. περίπου, εκτεθειμένη απ' όλες τις πλευρές, με κεραμοσκεπή χωρίς πλάκα, κατασκευής 1965, με συνθετικά καλά κουφώματα.
1650/53=31,1 κιλά Μ.Ο. την ημέρα - νομίζω καλά είμαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ