Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40474 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Τάκης έγραψε: Ο σωλήνας τροφοδοσίας έρχεται από το εργοστάσιο με ικανό μήκος για διάφορες θέσεις του σιλό. Μετά την εγκατάσταση ο εγκαταστάτης κόβει το μήκος που περισσεύει ώστε να οδηγείται στον καυστήρα σχεδόν ευθεία, χωρίς καμπύλες. Στν δικιά μου περίπτωση έτσι έκανε αυτός που το εγκατέστησε. Και η μικρή καμπύλη μπορεί να φράξει την τροφοδοσία. Τώρα το αν θα το κόψεις μόνος σου ή φωνάξεις να το κάνουν αυτοί που το εγκατέστησαν δεν μπορώ να σου πω.

Nope... Δε γίνεται να το κάνω. Ο λόγος ότι ανοίγει η πόρτα μαζί με το σπιράλ. Αν το κόψω να πηγαίνει ευθεία δε θα μπορώ να ανοίγω την πόρτα για καθάρισμα. Από την άλλη κάθε φορά που την ανοίγω πέφτουν τα άκαγα πέλετ που έχουν μείνει στη γωνία... Τι fail design είναι αυτό θεέ μου;

Εν τω μεταξύ περίμενα ο καυστήρας να μην καπνίζει σαν ξυλόσομπα αλλά αυτός δε βγάζει καθόλου ορατά καυσαέρια. Το μόνο που βλέπω να βγαίνει από την καμινάδα είναι άχρωμο και μοιάζει με υδρατμούς. Πρώτη φορά βλέπω να καίγεται ξύλο χωρίς να καπνίζει στο χωριό μου!

Έβαλαν κι άλλοι pellet και μας έλεγαν ότι καπνίζουν...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40476 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Καθε φορα που ανοιγεις την πορτα για καθαρισμα μαλλον πρεπει να 'στρωνεις´ λιγο το σωληνα. Παντως και η πορτα δεν ανοιγει με τροπο που να δινει ευκολη προσβαση στο θαλαμο καυσης για καθαρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40478 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Stavros1979 έγραψε: Καθε φορα που ανοιγεις την πορτα για καθαρισμα μαλλον πρεπει να 'στρωνεις´ λιγο το σωληνα. Παντως και η πορτα δεν ανοιγει με τροπο που να δινει ευκολη προσβαση στο θαλαμο καυσης για καθαρισμα.

Τι εννοείς να "στρώνω" το σωλήνα;

Όχι δεν είναι ο καλύτερος σχεδιασμός πόρτας... Τουλάχιστον χωράει η ηλεκτρική σκούπα μέσα και η σχάρα βγαίνει άνετα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40486 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Εννοω να φροντιζεις να τον φτιαχνεις οπως τον εκανες σε περιπτωση που ανοιγοντας την πορτα επιρρεαστηκε η κλιση του. Παντως μου φαινεται περιεργο να γεμισε ο σωληνας. Οσο κ να κανει γωνια δυσκολο να κολησουν εκει τοσα ωστε να φρακαρει εντελως. Μηπως το φρακαρισμα ξεκινησε απο το χωρο καυσης και μετα μπουκωσε ο σωληνας? Μηπως πατηθηκε στον θερμοστατη πολλες φορες το κουμπι της τροφοδοσιας και εριξε τοσο πελλετ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40497 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Stavros1979 έγραψε: Εννοω να φροντιζεις να τον φτιαχνεις οπως τον εκανες σε περιπτωση που ανοιγοντας την πορτα επιρρεαστηκε η κλιση του. Παντως μου φαινεται περιεργο να γεμισε ο σωληνας. Οσο κ να κανει γωνια δυσκολο να κολησουν εκει τοσα ωστε να φρακαρει εντελως. Μηπως το φρακαρισμα ξεκινησε απο το χωρο καυσης και μετα μπουκωσε ο σωληνας? Μηπως πατηθηκε στον θερμοστατη πολλες φορες το κουμπι της τροφοδοσιας και εριξε τοσο πελλετ?

Καλά εννοείται ότι δεν θα τον ξαναφήσω να σχηματίσει γωνία κάτω από 90 μοίρες. Τον έχω σφίξει αρκετά οπότε δε νομίζω να επηρεαστεί από το μελλοντικό άνοιξε-κλείσε.

Δε νομίζω να ξεκίνησε από το χώρο της καύσης το φρακάρισμα, αφού από τη μέση της γωνίας και κάτω ήταν άδεια η μισή σωλήνα. Το θερμοστάτη δεν τον ακουμπήσαμε όλη νύχτα. Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα μπορούσαν να φρακάρουν αν είχαν φτάσει στη σχάρα. Θα είχαν καεί. Πιστεύω πως ξεκίνησε από τη σωλήνα και επειδή δεν ανίχνευε καύσιμο στη σχάρα, ζητούσε συνέχεια κι άλλο με αποτέλεσμα να κολλήσει ο κοχλίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40498 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

DOOM_NX έγραψε: Nope... Δε γίνεται να το κάνω. Ο λόγος ότι ανοίγει η πόρτα μαζί με το σπιράλ. Αν το κόψω να πηγαίνει ευθεία δε θα μπορώ να ανοίγω την πόρτα για καθάρισμα. Από την άλλη κάθε φορά που την ανοίγω πέφτουν τα άκαγα πέλετ που έχουν μείνει στη γωνία... Τι fail design είναι αυτό θεέ μου;...


Στον δικό μου καυστήρα ο σωλήνας σπιράλ καταλήγει και δένεται σε χαλύβδινο δακτύλιο που έρχεται και καλύπτει αντίστοιχο σωλήνα του καυστήρα. Τον συνδέεις ή τον ξεσυνδέεις με τον λέβητα, όταν θέλεις να ανοίξεις την πόρτα, με μια κίνηση. Φαντάζομαι ότι θα ήταν φτιαγμένοι όλοι οι σωλήνες σπιράλ και βέβαια και ο δικός σου. Μήπως σας περίσσεψε κανένας τέτοιος δακτύλιος κατά την εγκατάσταση; Αν σε ενδιαφέρει μπορώ αργότερα να ανεβάσω μια φωτό.
Και η μικρή καμπύλη, ανεπαίσθητη, στον σωλήνα σπιράλ μπορεί να δημιουργήσει φρακάρισμα. Η πλάκα είναι ότι το πρωί που έγραψα σχετικά μετά πήγα και έβαλα μπρος, για πρώτη φορά φέτος, τον λέβητα. Στο 10λεπτο είχα φρακάρισμα του πέλλετ στον σωλήνα σε μια ελάχιστη καμπύλη που κάνει. Το ίσιωσα λίγο και όλα εντάξει.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ