Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140422 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

alto έγραψε: doom έκανες τίποτα με το τάμπερ του αέρα ή όχι;

Όχι, τίποτα απολύτως! Δεν έχει νόημα να κάτσω να κάνω fine tuning στον αέρα όταν το πέλλετ που καίει έχει 300 €/τόνο και το πετρέλαιο 0,7 €/λίτρο. Θα δώσω τα λεφτά σε συντήρηση του καυστήρα πετρελαίου.

thomakiss έγραψε: Αποτυχία η δεύτερη φάση ! :(
Τοποθέτησα πριν δύο μέρες το καπάκι του βεντιλατέρ (αυτό που έχω εγώ είναι με το μικρό άνοιγμα). Όμως χτες το απόγευμα βρήκα τον λέβητα σβηστό και μπουκωμένο από πέλλετ.Συνεπώς ο αέρας που στέλνει το βεντιλατέρ με το καπάκι είναι ανεπαρκής για τον καθαρισμό , οπότε το καπάκι φεύγει και πάλι...

Αυτό είναι και όλο το ζουμί. Χωρίς καπάκι, ακόμα και όταν είναι στο πλάι, ο ανεμιστήρας κρατάει το σχαράκι καθαρό. Όμως, ο αέρας είναι πάρα πολύς και σου χαλάει όλη την καύση. Το θέμα δεν είναι απλά να λειτουργήσει ο καυστήρας και να καεί το πέλλετ, αλλά να λειτουργήσει με μέγιστη απόδοση για να πούμε ότι κάνουμε οικονομία.

Μόλις με πήρε τηλέφωνο ένας κύριος από Παλαμά με Kiturami. Του έδωσε το τηλέφωνό μου ο μηχανολόγος που μας εγκατέστησε το λέβητα, στον οποίο χάρισα 5 τσουβάλια Egger να τα δοκιμάσουν. Το Εgger ήταν και το μοναδικό πέλλετ που κάηκε μια χαρά στο δικό του λέβητα. Επίσης, ο συγκεκριμένος έχει πρόβλημα με τον κοχλία του και του έστειλαν άλλον από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση...

Προσωπικά, το βλέπω ως μια κακή αγορά και συνέπεια του early adoption. Ούτε εμείς ξέραμε ούτε οι επαγγελματίες ξέρανε καλύτερα. Αυτή τη στιγμή έχουμε μπει μέσα 2 χιλιάρικα + κάτι ψιλά για σκούπα, ξύστρες, κοντάρια καθαρισμού, πυροσβεστήρες κλπ... Αν συνεχίζαμε να καίμε πετρέλαιο θα τα γλιτώναμε και δε θα ταλαιπωρούμασταν τόσο. Παρ'όλα αυτά, έμαθα αρκετά πράγματα στην πορεία και απέκτησα φίλους στον τομέα της ενέργειας. Αυτά δεν μπορείς να τα μετρήσεις σε χρήματα. :)

Ο λέβητας θα παραμείνει στο λεβητοστάσιο. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον με την τιμή των καυσίμων και καλό είναι να υπάρχει μια εναλλακτική. Τέλος, αν υπάρχει όρεξη και χρόνος από μέρους μου μπορεί να κάνω κάνα benchmark σε budget μάρκες πέλλετ μες στο χειμώνα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomakiss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141428 από xeimon9
Απαντήθηκε από xeimon9 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Δημήτρης απο ροδο και εχω πάρει και εγώ τον kiturami krp 20a απο πέρσι Δεκέμβρη περίπου πέρσι δεν τον πόλη δούλεψα.
Εχθές έκανα το πρώτο αναμα, και όλα έχουν παει μια χαρά φτου φτου φτου...
Θέλω να ρωτήσω κάτι το σπίτι μου ειναι γύρο στα 120τμ 80τμ + 40τμ ρετιρέ όταν θέλω να ανάβω τον κάτω χώρο τα 80τμ τι ρύθμισης να βάζω;
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141448 από thomakiss
Απαντήθηκε από thomakiss στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Καλησπέρα Δημήτρη , καλορίζικος ο λέβητας και να έχεις πολλούς και ζεστούς χειμώνες !
Ο λέβητας που έχεις και έχουμε έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.Αν έχεις υπομονή διάβασε από την αρχή αυτό το θέμα και σίγουρα θα μάθεις πολλά χρήσιμα πράγματα για θέματα που ίσως παρουσιαστούν και σε σένα.
Θα σου πρότεινα μια αρχική ρύθμιση 15-1-12.Πολύ σημαντικό ρόλο φυσικά παίζουν τα πέλλετ που έχεις.Αν δεις ότι με αυτή τη ρύθμιση (που είναι μια μια σχετικά ''χαλαρή'' ρύθμιση) ότι είσαι ευχαριστημένος, τότε συνεχίζεις και όταν σφίξουν τα κρύα το 12 το κατεβάζεις κι άλλο (όσο μικρότερο είναι αυτό το νούμερο , τόσο πιο πυκνές χρονικά είναι οι ρίψεις του κοχλία - άρα περισσότερη φλόγα / περισσότερες θερμίδες). Αν πάλι δεις ότι με αυτή τη ρύθμιση ο λέβητας μπουκώνει (δε προλαβαίνει να κάψει τα πέλλετ , γεμίζει η σχάρα και σβήνει) τότε ...τα ξαναλέμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141451 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Μητσε το σπιτι ειναι στα ιδια μετρα με σενα και το εχω στο 10.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141489 από xeimon9
Απαντήθηκε από xeimon9 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
ευχαριστω παιδιά erimitis kai thomakiss
Τώρα εχθές που το άναψα το έβαλα 20-1-7 απο της 3 το μεσημέρι μέχρι της 10 το πρωί έκαψα πελλετ καριπιδη απο καρφουρ και Ολα πήγαν μια χαρά το σχαρακι δεν είχε σχεδόν τίποτα υπολείμματα
Τώρα το σπίτι ζέστανε σε χρόνο τζετε αλλά για 80τμ μου φαίνεται υπερβολικό το 20-1-7
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xeimon9. Αιτία: Λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141490 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Μητσο βαλε την τροφοδοσια 10-1 και μην το σκαλιζεις φιλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ