Astra Wood Gas G50 MES by lefteris

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52865 από lefteris
Astra Wood Gas G50 MES by lefteris δημιουργήθηκε από lefteris
Καλησπέρα σε όλους.

Στον αγώνα και εμείς για να ζεσταθούμε φθηνότερα (και καλύτερα, γιατί παιδια μικρά υπάρχουν αλλά και...ακόμη μεγαλύτερα παιδιά που ανυσηχούν για το μέλλον) αποφάσισαμε να εγκατάστήσουμε ξυλολέβητα ASTRA G50 MES (50ΚW) με 2 δεξαμενές αδράνειας 1000 λίτρων η κάθε μία (με σερπαντίνα για ηλιοθερμια μελλοντικά) - Laddomat 21-100 και παράλληλη σύνδεση με λέβητα πετρελαίου - μποιλερ λεβητοστασίου (200lt) για οικοδομή 3 ορόφων (συνολικά 280τμ).

Η επιλογή του λέβητα έγινε λόγω διατομής καμινάδας (Φ150), μεγάλου χώρου τροφοδοσίας (280λτ) και λόγω απλότητας χειρισμού προς χάρη διευκόλυνσης των μεσήλικων γονέων, που αν εμένα μου έπερνε κάποιο ικανό χρονικό διάστημα να εξοικοιωθώ, σε αυτούς θα ήταν αδύνατο να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα, προς χάρην του βαθμού απόδοσης (81-82 % σύμφωνα με τον κατασκευαστή).

Η καμινάδα κοινή με του πετρελαίου (ήταν καλοφτιαγμένη απο την αρχή όπως και των 2 προυπάρχοντων τζακιών (μαντεμένια - ανοιχτού τύπου) ανοξοίδωτη με πετροβάμβακα 5εκ επενδεδυμένη και γαλβανιζέ πλέγμα - τσιμεντοκονία. Την απομόνωσα με αυτοσχέδιο κλαπέτο - χερούλι βρύσης για να μην έχω επιστροφή καυσαερίων προς τον λέβητα.

Αυτό που ήθελα να μοιραστώ είναι ότι εξαρχής είχα κατα νού το θέμα της τροφοδοσίας, οπότε και επέλεξα ή καύσιμη ύλη να είναι σε παλλέτες και με παλετοφόρο να τις φέρνω κοντά σχετικά στον λέβητα έτσι ώστε είναι το δυνατόν πιο λειτουργικό το γέμισμα του λέβητα.

Προηγήθηκε μελέτη και ο μηχανολόγος στην εγκατάσταση βοήθησε αρκέτα (να είσαι καλά Σταύρο).

Πέρα από τα παραπάνω και για την επίλυση θεωρητικών κατασκευαστικών θεμάτων, δεν δίστασα να επικοινωνίσω απ΄ευθείας με τον κατασκευαστή (Λιθουανία), και μπορώ να πώ πως ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί (μέχρι και διάγραμμα καύσης - θερμοκρασίας καυσαερίων μου κοινοποίησαν).

Η εγκατάσταση λειτουργεί εδώ και 6 εβδομάδες τώρα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος ως προς την γενικότερη απόδοση μα σίγουρα με τα μεγάλα κρύα θα κάνω καλύτερες μετρήσεις.

Σκοπός που έγραψα τα παραπάνω είναι πως δεν βρήκα αντίστοιχες αναρτήσεις για τον συγκεκριμένο ξυλολέβητα, αν και γνωρίζω πως ικανός αριθμός αυτών έχουν πουλήθεί τον τελευταίο καιρό, και καλό είναι να μοιραζόμαστε αυτά που ξέρουμε.

Παραθέτω και ένα αρχικό βιντεάκι που είχα ανεβάσει πρίν ολοκληρώσω το σύνολο των μονώσεων.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by lefteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54956 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Λευτέρη να τον χαρείς με υγεία!
Καλές και οικονομικές καύσεις!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55078 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Σε ευχαριστώ πολύ GT.

Αν και για φέτος έχω για ξύλο μείγμα από βελανιδιά - οξιά - λέυκα ( με < απο 20% υγρασία) και μέχρι τώρα κάψει 2 περίπου τόνους, οι εντυπώσεις ιδιαίτερα θετικές (είπαμε βοηθά σίγουρα και ο καιρός).

Είχα διαβάσει κάπου χωρίς να θυμάμαι απόλυτα που, ότι: Η ισχύς ενός πυρολυτικού είναι ανάλογη του μεγέθους της διατομής των πυρότουβλών.

Η απορία που μου γεννήθηκε είναι: Έαν για κάποιο λόγο κάποιος απαιτεί μικρότερη ισχύ από το λέβητά του (π.χ. 1 διαμέρισμα εκτός για ικανό χρονικό διάστημα της χειμερινής περιόδου), θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις η τοποθέτηση 1 πυρότουβλου στο κάτω μέρος του θαλάμου τροφοδοσίας πάνω από το υπάρχόν πυρότουβλο, να περιορίσει την ισχύ έτσι ώστε να περιορίζεται το παραγόμενο θερμικό φορτίο κατά την πυρόλυση, άρα και παράταση της λειτουργίας του λέβητα σε πιο μεγάλο χρονικό διάστημα? :ohmy: :dry: :dry:

Σίγουρα μιλάμε για αλλάγή των χαρακτηρηστικών ενός λέβητα (και δεδομένη η επιβάρυνση λόγω της αυξησης κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Πλην όμως θα παρέτεινε την χρονική διάρκεια καύσης με αποτέλεσμα μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα ανατροφοδοσίας και ομαλότερης διαχείρησης της παραγόμενης ενέργειας.

Θα ήταν πρακτικά τουλάχιστον εφικτό? Το έχει μήπως δοκιμάσει κάποιος?

Ελληνικές λύσεις σε Ελληνικά προβλήματα?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55085 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
+1 Λευτέρη για την όμορφη παρουσίαση σου (κρίμα που το βίντεο λογικά το αποσύρανε) .Εύχομαι καλές ζέστες και να τον χαρείς οικονομικά ,όπως το είχες υπολογίσει .
Νομίζω πως το να σκέφτεσαι περαιτέρω οικονομία ενώ έχεις την laddomat και 2 δοχεία αδρανείας είναι πλεονασμός .Ήδη έχεις πολύ καλή εγκατάσταση και επειδή δε γνωρίζω άν ο συγκεκριμένος δέχεται-έχει αντιστάθμιση δε μπορώ να υπολογίσω ακριβώς πόσο οικονομικότερη καύση ,αλλά επειδή και η καμινάδα είναι μονωμένη είσαι πολύ καλά πιστεύω .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55093 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Φίλε Λευτέρη με απασχολεί το θάμα και εμένα αυτό που λες. Ο λέβητας μου είναι πολύ μεγάλος για το σπίτι μου και θελω να τον μειώσω. Η μαμά εταιρία μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλά να βάλω άλλο ένα δοχείο αδρανείας μου είπε. Έχω ένα μήνα και κάτι που σκαλίζω ένα γερμανικό φόρουμ κάπου το είδα αυτό που λες αλλά η μετάφραση δεν είναι καλή και δεν βγάζω άκρη.
Παντός που κοίταγα τα μεγέθη των μπεκ στους λέβητες που έχω ανάλογα το μέγεθος διαφέρει το μήκος του μπεκ και όχι το άνοιγμα του. Δηλαδή όλα έχουν 35 χιλιοστά πλάτος αλλά ανάλογα το μέγεθος έχουν διαφορετικό μήκος. Λέω να κάνω καμία δόκιμη βάζοντας 2 πυροτουβλα μικρά στης δυο άκρες του μπεκ ώστε να μικρύνω το μήκος του μπεκ

ATMOS DC32S
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55099 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Astra Wood Gas G50 MES by lefteris
Καλησπέρα Sp4wN. To Γερμανικό μοτέρ του λέβητα περιορίζει από μόνο του τις στροφές αναλόγως θερμοκρσιών νερών λέβητα από όσο έχω παρατηρήσει.(κάτι σαν τις δόσεις των Μνημονίων... :P :P :P )

Όσο για το βιντεάκι επέλεξε να το δείς στο You Tube ή στο


Ευχαριστώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ