BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89494 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Σορυ Σαμη γιατι δεν επρεπε να τα γραψω στο θεμα σου. Υπαρχουν αλλα τοπικς γι αυτα!

Συμφωνουμε παντως!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89507 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
κι οχι μονο οι 2 σας....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103457 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Fokion έγραψε: Απλά εχει - για μενα παντα - με το κατα ποσο καποιος ψαχνει ΠΡΙΝ την οποια αγορα τετοιου επιπεδου
εγω πχ γραφτηκα σε αυτο το φορουμ ΠΡΙΝ "ψωνισω" ........................


...και εγώ αυτό έκανα αλλά δεν βοηθάς ,,, ΤΙ να "ψωνίσω" ... :)
Έχω μπερδευτεί ... ξεκίνησα (με παρωπίδες) για Α/Θ και τώρα κάπως μου΄ρχεται για Λέβητα ξύλου ....
Η αλήθεια είναι ότι αυτα τα δυο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά και καμία σχέση οικονομικά .
Το ένα θέλει ελάχιστη μελέτη (ξύλο) και έχεις σχεδόν ΠΑΝΤΑ σίγουρα αποτελέσματα , και το άλλο (Α/θ) πολύ και σοβαρή μελέτη αλλά τελικά μπορεί να μην έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα αν και θα έχεις δώσει τα 5πλάσια χρήματα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103511 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

lefterismega έγραψε:

Fokion έγραψε: Απλά εχει - για μενα παντα - με το κατα ποσο καποιος ψαχνει ΠΡΙΝ την οποια αγορα τετοιου επιπεδου
εγω πχ γραφτηκα σε αυτο το φορουμ ΠΡΙΝ "ψωνισω" ........................


...και εγώ αυτό έκανα αλλά δεν βοηθάς ,,, ΤΙ να "ψωνίσω" ... :)
Έχω μπερδευτεί ... ξεκίνησα (με παρωπίδες) για Α/Θ και τώρα κάπως μου΄ρχεται για Λέβητα ξύλου ....
Η αλήθεια είναι ότι αυτα τα δυο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά και καμία σχέση οικονομικά .
Το ένα θέλει ελάχιστη μελέτη (ξύλο) και έχεις σχεδόν ΠΑΝΤΑ σίγουρα αποτελέσματα , και το άλλο (Α/θ) πολύ και σοβαρή μελέτη αλλά τελικά μπορεί να μην έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα αν και θα έχεις δώσει τα 5πλάσια χρήματα ...

Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103634 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

DOOM_NX έγραψε: Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.


Δεν εχω πρόβλημα να "ταΐζω" .... χώρο έχω ... και μπράτσα ... χαχαχα :lol:
Για "πέλλετ" μου ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους ... οπότε δεν συμφέρει ... (συγκριτικά με την Α/Θ).
Δεν έχουμε στην περιοχή μου Φ/Α .. αλλά και να είχα θα σκεφτόμουν ΠΟΛΥ αν θα το έβαζα ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103644 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

lefterismega έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Αν προτίθεσαι να ταϊζεις με ξύλα κάθε μέρα το λέβητα, βάλε ξυλολέβητα.

Αν όχι, πήγαινε στο πέλλετ που είναι κάτι ενδιάμεσο... :P

Υπάρχει και η λύση του ΦΑ αν καλύπτεσαι.


Δεν εχω πρόβλημα να "ταΐζω" .... χώρο έχω ... και μπράτσα ... χαχαχα :lol:
Για "πέλλετ" μου ζητούν την μάνα τους και τον πατέρα τους ... οπότε δεν συμφέρει ... (συγκριτικά με την Α/Θ).
Δεν έχουμε στην περιοχή μου Φ/Α .. αλλά και να είχα θα σκεφτόμουν ΠΟΛΥ αν θα το έβαζα ...

Φιλε αν κανεις σωστη μελετη παρεις τον καταλληλο σε μεγεθος ξυλολεβητα και το καταλληλο μπαφερ εχεις και ευκολη ξεκουραστη προσβαση στο να σου φερουν τα ξυλα (και να τα βρεις και φθηνα ομως!)χωρις να γινεις χαμαλης και τοποθετηθουν διπλα στον λεβητα τοτε δεν χρειαζονται ουτε μπρατσα ουτε να ταιζεις αβερτα,προσωπικα εγω με 2 φορες ταισμα την εβγαζα αλλα αν ειχα παρει τον 40ρη που χωραει αλλα 10 κιλα ξυλα και μπαφερ αλλα 500 λιτρα με ενα γεμισμα μαξ πιστευω στα πολλα τα κρυα,δεν ειναι ολα τα σπιτια ιδια ομως ουτε και οι περιοχες!
Επισης δεν γνωριζω απο ποια περιοχη εισαι φιλε γιατι αν εισαι νοτια Ελλαδα π.χ Αθηνα και ειναι να αγοραζεις με 170-200 ευρω τον τονο τα ξυλα τοτε ασ'το καλυτερα,οριακα πλεον εδω σε μας Βορεια που τα πηγαν τα ξυλα ολοι οι μαντραδες 70-75 ευρω το κυβικο συμφερει εναντι του πελετ ,να στο εξηγησω χοντρικα, χρειαζονται 2,2 κυβικα με 20% υγρασια για να πουμε οτι εχουμε εναν τονο στεγνα ξυλα δηλ. 154 ευρω ο στεγνος τονος(με 70 ευρω το κυβικο τα βαζω) και ας πουμε οτι ο ξυλολεβητας εχει γαματη αποδοση και εχεις αναλογια σε σχεση με το πετρελαιο 3 τονους ξυλα προς 1 τονο πετρελαιο δηλ. 3Χ154ευρω=462 ευρω,με λιγα λογια δηλ.εαν βρεις πελλετ με 230 ευρω τον τονο (που οπως διαβαζω πολλοι εδω μεσα βρισκουν ακομη και φθηνοτερα!)και με αναλογια 2,2 τονους πελετ προς εναν πετρελαιου θα χρειαστεις 506 ευρω,αν δηλ. χρειαζετε ενα σπιτι 2 τονους πετρελαιο θα χρειαστει για ξυλα(με τον γαματο ξυλολεβητα και τα γαματα ξερα ξυλα)924 ευρω και με πελετ 1012 ευρω,ελαχιστη διαφορα σε σχεση με την ξεκουραση του πελετ φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ