BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134780 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα Re:BURNiT WBS Active 30kW by valsam
η αληθεια ειναι οτι απο το μεγαλο ποτε δεν χανεις το θεμα ειναι να μην το παρακανουμε ομως. κοιτα φιλε για μπαφερ φετος ειναι δυσκολο για του χρονου ομως θα ειναι στις αμεσες εργασιες μου. απο τιμες τι παιζει;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138690 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
valsam εάν θές στείλε μου το τηλεφωνό σου
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161756 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Η καλυτερη αγορα μου ever!!!!!!!!
4 χειμωνες μετα και η σουμα είναι 1500 ευρω καυσόξυλα!
Βρε ο τζαμπας ο ιδιος σας λεω, και μιλαμε για ζεστη όχι αστεια!
Και αν δεν ηταν για τον περσινο χειμωνα που ηταν βαρης (γιατι εκαψα 5 τονος ολοκληρους περσι αντι των τεσσαρων συνηθος !) το νουμερο θα ηταν ακομη πιο κατω!
Το συμπερασμα μου για την τοσο μικρη καταναλωση και την τοσο καλη αποδοση μετα από 5 χρονια χρησης πιστευω οφειλετε στην μονωση της αποθήκης οπου στεγάζεται ο λέβητας ,στο ότι χρησιμοποιώ την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου που περναει μεσα από το σπιτι και ζεσταινει τα ντουβάρια(μπανια) ,και στο ότι καιω θεοστεγνα ξυλα!
Τελικα πολύ απλα πραγματα που για έναν που δεν το κατεχει του φαινονται βουνο(όπως και'γω που δεν το ειχα αλλα μου'κατσε!)!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannis35

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161759 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε: Η καλυτερη αγορα μου ever!!!!!!!!
4 χειμωνες μετα και η σουμα είναι 1500 ευρω καυσόξυλα!
Βρε ο τζαμπας ο ιδιος σας λεω, και μιλαμε για ζεστη όχι αστεια!
Και αν δεν ηταν για τον περσινο χειμωνα που ηταν βαρης (γιατι εκαψα 5 τονος ολοκληρους περσι αντι των τεσσαρων συνηθος !) το νουμερο θα ηταν ακομη πιο κατω!
Το συμπερασμα μου για την τοσο μικρη καταναλωση και την τοσο καλη αποδοση μετα από 5 χρονια χρησης πιστευω οφειλετε στην μονωση της αποθήκης οπου στεγάζεται ο λέβητας ,στο ότι χρησιμοποιώ την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου που περναει μεσα από το σπιτι και ζεσταινει τα ντουβάρια(μπανια) ,και στο ότι καιω θεοστεγνα ξυλα!
Τελικα πολύ απλα πραγματα που για έναν που δεν το κατεχει του φαινονται βουνο(όπως και'γω που δεν το ειχα αλλα μου'κατσε!)!


Φίλε , χωρίς παρεξήγηση , ένας συγγενής μου έχει τον burnit 40kw με σπίτι 190 τμ πλήρες μονωμένο εξωτερικά και εγκατάσταση παρόμοια με την δική σου και καίει κατ ελάχιστο 12 τόνους / σεζόν. Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός για αυτές τις καταναλώσεις ? :)
Κι εγώ καίω καυσόξυλα απο την ώρα που γεννήθηκα - η εγκατάσταση μου είναι πλήρης με δοχείο και όλα τα καλούδια που θέλει ένα λεβητοστάσιο , 5 τόνους / σεζον δεν έκαψα ποτέ μου.
Δηλαδή , μαθηματικά να τα βάλεις κάτω με αποδόσεις καυσίμου - απορρόφηση λέβητα - απώλειες - , λυπάμαι αλλά δεν βγαίνουν...
Θα πιστέψω οτι για 200τμ σπίτι στην Περαία χρειάζεσαι 5 τόνους καυσόξυλα , μόνο εαν έχεις θερμοκρασίες 17-18
ή το επισκεπτεσαι σαν εξοχικό , μια φορά το σαββατοκύριακο.
Ξαναλέω , χωρίς παρεξήγηση , τα νούμερα που μας δίνεις δεν βγαίνουν ...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161778 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Valo έγραψε:

valsam έγραψε: Η καλυτερη αγορα μου ever!!!!!!!!
4 χειμωνες μετα και η σουμα είναι 1500 ευρω καυσόξυλα!
Βρε ο τζαμπας ο ιδιος σας λεω, και μιλαμε για ζεστη όχι αστεια!
Και αν δεν ηταν για τον περσινο χειμωνα που ηταν βαρης (γιατι εκαψα 5 τονος ολοκληρους περσι αντι των τεσσαρων συνηθος !) το νουμερο θα ηταν ακομη πιο κατω!
Το συμπερασμα μου για την τοσο μικρη καταναλωση και την τοσο καλη αποδοση μετα από 5 χρονια χρησης πιστευω οφειλετε στην μονωση της αποθήκης οπου στεγάζεται ο λέβητας ,στο ότι χρησιμοποιώ την καμιναδα του λεβητα πετρελαιου που περναει μεσα από το σπιτι και ζεσταινει τα ντουβάρια(μπανια) ,και στο ότι καιω θεοστεγνα ξυλα!
Τελικα πολύ απλα πραγματα που για έναν που δεν το κατεχει του φαινονται βουνο(όπως και'γω που δεν το ειχα αλλα μου'κατσε!)!


Φίλε , χωρίς παρεξήγηση , ένας συγγενής μου έχει τον burnit 40kw με σπίτι 190 τμ πλήρες μονωμένο εξωτερικά και εγκατάσταση παρόμοια με την δική σου και καίει κατ ελάχιστο 12 τόνους / σεζόν. Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός για αυτές τις καταναλώσεις ? :)
Κι εγώ καίω καυσόξυλα απο την ώρα που γεννήθηκα - η εγκατάσταση μου είναι πλήρης με δοχείο και όλα τα καλούδια που θέλει ένα λεβητοστάσιο , 5 τόνους / σεζον δεν έκαψα ποτέ μου.
Δηλαδή , μαθηματικά να τα βάλεις κάτω με αποδόσεις καυσίμου - απορρόφηση λέβητα - απώλειες - , λυπάμαι αλλά δεν βγαίνουν...
Θα πιστέψω οτι για 200τμ σπίτι στην Περαία χρειάζεσαι 5 τόνους καυσόξυλα , μόνο εαν έχεις θερμοκρασίες 17-18
ή το επισκεπτεσαι σαν εξοχικό , μια φορά το σαββατοκύριακο.
Ξαναλέω , χωρίς παρεξήγηση , τα νούμερα που μας δίνεις δεν βγαίνουν ...

Kαλα ,ψεματα ελεγα,καιω 15 τονους την σαιζον!
Ενταξει τωρα?
Φιλε μια χαρα βγαινουν τα νουμερα!
Εκαιγα 2 με 2μιση τονους πετρελαιου ,μετα εκανα μονωση και έβαλα και κουφώματα με τριπλα τζαμια στον επανω οροφο που πιστευω αν συνεχιζα και εκαιγα πετρελαιο θα ειχα πεσει στους 1μιση με 2 μαξ,!
Για μαξ καταστασεις λοιπον 2 χιλιαδες λιτρα πετρελαιο(λιτρα ,γιατι σε λιτρα μετραει το βυτιο)= πανω κατω 20,000 kw ,5 τονοι ξυλα (όλα 2 και 3 χρονων)= πανω κατω 20.000kw!
Όπως ειπα και πριν και εχω γραψει και παλια ,εκανα τον σουπερ θαλαμο που στεγάζεται ο λέβητας ,εκμεταλευομαι την εσωτερικη καμιδα που ζεσταινει τα δυο μπανια,δηλ. του μεσαιο και του πανω οροφου αλλα και το λεβητοστασιο που μιας και δεν δουλευει πλεον ο λεβητας πετρελαιου μενει ανοιχτη η πορτα αφου δεν εχουμε από εκει κανεναν θορυβο πια ουτε μυρωδια,ετσι λοιπον πιστευω ότι εχω πιασει αν όχι ξεπερασει την αποδοση του λεβητα πετρελαιου με τον burnit!
Tην δυσπιστια σου αυτή για την ποσοτητα που καιω και τις θερμοκρασίες που εχω στο σπιτι την εχω εισπραξει ουκ ολιγες φορες εδώ που μενω στο καφενειο που συχναζω από τους ντοπιους που ειχαν ξυλολεβητες ,"αποκλείεται" ,"θα μας τρελανεις","το άλλο με τον τοττο το ξερεις" , είναι μερικες από τις φρασεις που χρησιμοποιησαν όταν τους ειπα για τις καταναλώσεις μου,γιατι ολοι τους εκαιγαν πολύ περισσοτερα απ'οτι εγω!
Τους κατηργησαν λοιπον και ξαναγυρισαν στο πετρελαιο ,η εβαλαν φυσικο αεριο,γιατι πολύ απλα τα εκαναν όλα η σχεδόν όλα λαθος φιλε!
Σε σχεση με τον burnit ειχαν μαπα λέβητες,ειχαν ολοι εξωτερικες καμιναδες,δεν ειχε κανεις τους μπαφερ,ειχαν αμονωτες εξωτερικες σωληνώσεις,οι 2 τους ειχαν τον ξυλολεβητα σε εξωτερικη αποθηκη ποτυ εμπαζε από παντου, και το κυριοτερο εκαιγαν "φετινα" ξυλα των 2-2,5-3 μαξ kw/kg αποδοση,τα αγοραζαν όπως και η πλειοψηφια ολων αυτων που καινε ξυλα εδώ που μενω τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο και τα καινε τον Νοεμβριο και ολοι τα λενε "μπαρουτια",αντε όμως να πεισεις "τσ"χαζοι" ότι ΑΜ'ΔΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΡΟΥΤΙΑ και ότι από τα ξυλα και μονο θελουν στην καλυτερη περιπτωση 40% περισσοτερα ξυλα απ'οτι εγω δηλ. αν εγω θελω 4 τονους εσυ θελεις 5,6 και στην χειροτερη θελεις τα διπλασια+ ,δηλ. 8,2 τονους,υπολογισε και ότι εγραψα και πιο πανω και καταλαβαίνεις ποσο ανετα μπορει να φτασει να καιει 10-15 τονους και'γω να καιω μονο 4-5 και μαλιστα στην ιδια περιοχη με ιδιες σχεδόν εξωτερικες θερμοσκρασιες!
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161783 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Αγαπητέ φίλε , επέτρεψέ μου να συνεχίζω να έχω τις αμφιβολίες μου περί κατανάλωσής σου όπως επίσης επιθυμώ να μην συνεχίσω αυτήν την φιλική αντιπαράθεση.
Όπως εσύ έχεις ακούσει όλες αυτές τις φράσεις , έτσι κι εγώ έχω ακούσει του τύπου περί "χαμηλής κατανάλωσης'', καίω τα μισά ξύλα - Φούρνος το σπίτι και διάφορα τέτοια...
Θαύματα δεν συμβαίνουν όταν η Φυσική - Χημεία - Μαθηματικά μπαίνουν στο παιχνίδι.
Η περιγραφή σου σίγουρα είναι αληθινή , σίγουρα μπορεί να έχεις κάψει τα 4 χρόνια μόνο 1500€ καυσόξυλα , έχε στο νου σου όμως οτι κάτι σου διαφευγει ή κάτι λείπει σε όλο αυτό.
Κι εγώ προσωπικά έχω 100 χιλ. μόνωση σε όλο το σπίτι των 180τμ , κουφώματα θερμοδιακοπής με ενεργειακά υαλοπετάσματα - ίσως καλύτερο λέβητα απο τον δικό σου , ισως μεγαλύτερο δοχείο, ίσως καλύτερη κατασκευή κτιρίου , ίσως ίσως ίσως.. αλλά τέτοια κατανάλωση δεν υπάρχει περίπτωση να έχω.. ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος με συνεχή θέρμανση 180 ημερών με βάση το ξύλο και τις θερμοκρασίες που αναφέρεις εντός χώρου. Εν πάσει περιπτώσει οι θερμοκρασίες αυτές ίσως να είναι για λίγες στιγμές στον χώρο σου , όχι όμως μόνιμα.

Θέλω να σου ευχηθώ Καλές Γιορτές , καλές ζέστες και πάντα υγεία σε εσένα και την οικογένειά σου ! :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ