Pelletech 15-50 by Panagos7

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63112 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 15-50
Μπακαλίστικα και προσπαθώντας να βοηθήσω και μόνο ...600ευρώ το μήνα μας κάνει 3x600 =1800
και 2 x 300(Τον Νοέμβριο και τον Μάρτιο βάζω μισή κατανάλωση ) = 2400 ευρώ .

Με περυσινές τιμές αυτό είναι 2400 λίτρα πετρέλαιο . Θα πρέπει χονδρικά να περιμένεις γύρω στους 4.5 με 5.5 τόνους κατανάλωση αυτή τη χρονιά .Μεταφράζοντας το ανά μήνα αντίστοιχα μπορείς να πείς πως είσαι στους κρύους μήνες γύρω στον τόνο τον μήνα και παραπάνω και κάπου 500 με 700 κιλά τους σχετικά πιό ζεστούς . Πάντα με τις προυποθέσεις πως ο καιρός είναι ίδιος με πέρυσι ,που δεν είναι , πως οι 2 λέβητες έχουν μια διαφορά στην ισχύ με του πετρελαίου μεγαλύτερο καθώς παλιότερα είχαν την τάση να υπερδιαστασιολογούν τους λέβητες για τις κατοικίες λόγω φθηνού πετρελαίου.

Βέβαια για να εξηγηθώ . Άν διαβάσει κάποιος μηχανολόγος ή έμπειρος άνθρωπος τους υπολογισμούς μου ,μπορεί και να κάνει απόπειρα αυτοκτονίας από την απλοϊκότητα που παίρνω αριθμητικά δεδομένα .

Απλά το κάνω όσο πιό χονδρικά γίνεται μήπως και σε βοηθήσω σε κάποια συμπεράσματα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63113 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 15-50
Πραγματικά τώρα που το διαβάζω θέλω να μου δώσω - στο κάρμα !! :P :lol: :whistle:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63115 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50
Sp4wN εισαι κατατοπιστικοτατος.Αν ειναι 1 τονος το μηνα σωθηκα!Αν θα ειναι 2 την κατσαμε την βαρκα.Ξαναλεω ομως για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με τον συγκεκριμενο λεβητα, ειμαι ακομα στη φαση των δοκιμων π.χ αυριο θα αλλαξω τις ωρες που τον καιω και απο 21 ωρεσ θα παω πρωι ωσ βραδυ!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by panagos7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63121 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Pelletech 15-50

panagos7 έγραψε: Sp4wN εισαι κατατοπιστικοτατος.Αν ειναι 1 τονος το μηνα σωθηκα!Αν θα ειναι 2 την κατσαμε την βαρκα.Ξαναλεω ομως για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με τον συγκεκριμενο λεβητα, ειμαι ακομα στη φαση των δοκιμων π.χ αυριο θα αλλαξω τις ωρες που τον καιω και απο 21 ωρεσ θα παω πρωι ωσ βραδυ!


Ζήτα από τον έμπορο που σου τον πούλησε και το τεχνικό του τμήμα να σου δείξει πως παίζουμε με τις ρυθμίσεις .Άν δεν τον έχει ρυθμίσει ήδη .Μόλις βρείς μιά σταθερή μάρκα πέλλετ κατά τα δικά σου οικονομικά κριτήρια που να σε ικανοποιεί βρές και κάποιον με έναν αναλυτή καυσαερίων να κάνετε τις ρυθμίσεις ανάλογα με το πέλλετ για να έχεις σωστή καύση και μετά μπορείς να μετράς κατανάλωση .Όπως έκανε ο Doom_Nx στον Kiturami .

Προς το παρόν και όσο είσαι σε στάδια δοκιμών θα πέσεις αναγκαστικά έξω γιατί,ο καιρός δεν είναι κάθε μέρα ίδιος και θα χρειαστείς μεγάλα στάδια δοκιμών και 2ον ίσως δε θα έχεις πάντα το ίδιο πέλλετ καθώς όντας καινούργιος στον τομέα ίσως θελήσεις να δοκιμάσεις και κάποια άλλα .
Αλλά είναι καλό να μάθεις τις ρυθμίσεις του λέβητά σου . Σιγά - σιγά μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι καταστάσεις πιό εύκολα.

Προσοχή όμως ,μάθε πρώτα τις λειτουργίες .Μήν ξεκινήσεις και σκαλίζεις χωρίς να ξέρεις γιατί το τελευταίο που θέλουμε είναι να πάθεις ζημιά :)
Πφφφφφφ αυτά,πιάστηκα από το γράψιμο !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63122 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pelletech 15-50
ο μηχανολογος δεν θα αυτοκτονησει...εσενα θα αυτοκτονησει ...
γι αυτο καθώς παλιότερα είχαν την τάση να υπερδιαστασιολογούν τους λέβητες για τις κατοικίες λόγω φθηνού πετρελαίου.

σας εχω εξηγησει οτι δνε υπαρχει υπερδιαστασολογηση ...αλλη λογικη λειτουργιας υπαρχει
και δεν ειμαι μηχανολογος :P
φιλε παναγο... συνεχιζοντας θα βρεις την καταναλωση σου ..και κατα τα λοιπα καλα σταπε ο νικολας
μονο μην ακους και πολυ τις καταναλωσεις των αλλων ... μια και δουλευει πολυ το ρελαντι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63126 από panagos7
Απαντήθηκε από panagos7 στο θέμα Pelletech 15-50
Παντως στο ποιοτικο κομματι εγω δεν περιμενα τοσο ωραια κατασκευη απο ελληνικη εταιρια!Μπραβο στον Σαμουκατσιδη και μακαρι να συνεχισει ετσι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ